רוצה לשמוע עוד על מבחן אמי"ר?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

כיצד ללמוד אוצר מילים באנגלית בצורה יעילה

אם אתם שוקלים ללמוד לתואר אקדמי בוודאי כבר שמעתם על בחינת הפסיכומטרי, ואולי אתם גם מכירים מושגים כמו מבחן אמי"ר, מבחן אמי"רם, פטור באנגלית וקורסי השלמה. תרגול מקצועי לקראת בחינות המיון אמנם חשוב ביותר, אך גיבוש אוצר מילים ושליטה טובה באנגלית נחוצים לכל אורך התואר. במאמר הבא נלמד מדוע האנגלית האקדמית כה חשובה, מדוע היא שונה מהשפה הרגילה, וכיצד ניתן ללמוד אותה באופן יעיל.

 

מדוע צריך אנגלית ללימודי תואר ראשון?

נכון, השיעורים בהם תשתתפו באוניברסיטה או במכללה יהיו ברובם על טהרת העברית, אך כבר בשיעור הראשון תקבלו סילבוס שבו לא מעט הפניות למאמרים וספרים באנגלית. מדובר בחומרים שאותם תידרשו לקרוא במהלך הקורסים השונים, והם יהוו בסיס לשיעורים עצמם, למבחנים ולעבודות שתגישו בהמשך. במילים פשוטות, אי אפשר להתמצא בחומר מבלי לקרוא את התכנים באנגלית, ובוודאי שלא ניתן להצליח בקורס ולהוציא בו ציון גבוה. לכל ברור אם כן שצריך לשלוט היטב באנגלית אך הנושא מורכב עוד יותר, מאחר שמדובר באנגלית אקדמית.

 

אנגלית אקדמית – לא תמיד מובנת

ייתכן שאתם קוראים ואפילו דוברים אנגלית ברמה סבירה, כך שתצליחו להסתדר לבד בחו"ל או להבין סרט בלי כתוביות. ואולם, אנגלית אקדמית היא עולם אחר של מילים, ניסוחים וביטויים שאינם תמיד אינטואיטיביים. לדוגמא, אם נתקלתם במשפט "It is argued that…" תוכלו בקלות לחשוב שישנם שני חוקרים שמתווכחים זה עם זה. מצד אחד, משמעותה של המילה אכן דומה ל- "וויכוח" אך למעשה הכוונה היא להעלאת טענה מחקרית או תיאורטית מסוימת. ישנן עוד דוגמאות רבות להבדלים בין אנגלית אקדמית ורגילה אך השורה התחתונה היא שקריאת מאמר או ספר עיון שונה במהותה מזו של חיי היומיום. לכן, מי שאינו מחזיק באוצר מילים רלוונטי יתקשה מאוד בקריאה שוטפת ואף עלול לבצע טעויות בסיסיות בהבנה, שימשיכו ללוות אותו לאורך השנים באקדמיה. לעומת זאת, מי שמשקיע את הזמן וטורח ללמוד ולשנן את המילים הרלוונטיות יכול להגיע בקלות לרמה של קריאה שוטפת, דבר המקצר מאוד את הזמנים ומאפשר למצות את מלוא הפוטנציאל האקדמי ללא מכשולים מיותרים.

 

אוצר מילים אנגלית מבחן אמי

 

אז איך לומדים אוצר מילים באופן יעיל?

ראשית, תמיד מומלץ להסתייע בידע המקצועי של מי שמכיר היטב את תחום האנגלית האקדמית, כמו קבוצת קידום שאמונה על הכנה לקראת מבחן אמי"ר, מבחן אמי"רם והפסיכומטרי. מדובר בקורסים ייעודיים שמותאמים לדרישות בבחינות ובאקדמיה בכלל, וכוללים גם הכרה ושינון של אוצר מילים רלוונטי. מעבר לכך, ישנן מספר דרכים יעילות ללימוד מוצלח של השפה כפי שניתן לראות בדוגמאות הבאות:

·      הכינו מספר כרטיסיות מקרטון או מנייר עמיד שאותן תוכלו לקחת לכל מקום. על צידה האחד של הכרטיסייה רשמו מילה באנגלית שאינכם מכירים עדיין ועל צידה השני רשמו את הפירוש שלה. כעת, דאגו לעבור על הכרטיסיות באופן מסודר תוך ניצול מיטבי של זמנכם הפנוי, למשל אם אתם מחכים לשיעור הבא או נוסעים באוטובוס.

·      שיטה נפוצה נוספת היא להרכיב סיפור אסוציאטיבי סביב מילים שאינכם מכירים, שיעזור לכם לזכור מילה שאינה ברורה לכם. אגב, לעיתים יוצאים סיפורים משעשעים למדי כמו למשל עם המילה Density שמשמעותה היא דחיסות ובהחלט תופיע במאמרים מחקריים שתקראו. את המילה הזו ניתן לפרק לשתי מילים אחרות שמוכרות לכולם, כלומר ל- Dance שמשמעותה לרקוד ו- City שפירושה עיר. כך אנו מקבלים סיפור פשוט על ריקודים בעיר וכל מי שיוצא למועדונים מכיר את הצפיפות הגדולה ששוררת בהם. כך קיבלנו דרך סיפור את המשמעות שאנו מחפשים, כלומר דחיסות. רק הקפידו שהאסוציאציה תהיה ברורה לכם וקשורה לחייכם מאחר שהמוח נוטה לזכור את מה שבאמת מתחבר להתנסויותיו.

·      אם יש לכם חברים שרוצים גם הם לרכוש אוצר מילים באנגלית, תרגול בשניים יהיה יעיל. בשיטה זו כל אחד אומר בתורו מילה מתוך רשימה או כרטיסיה, ואילו השני צריך לומר את הפירוש שלה. בתוך כך, ניתן לשלב הומור, סיפורים, אסוציאציות, פנטומימה ועוד אלמנטים חביבים שיתקשרו אל המילה ויעזרו לכם לזכור אותה.

·      קיימות עוד שיטות רבות ללימוד ושיפור אוצר המילים, החל משיחות עם מכרים דוברי אנגלית, דרך צפייה בהרצאות TED מתורגמות, ועד לקריאה של מאמרים ומעבר על מילונים. ואולם, על מנת שהלימוד יהיה באמת יעיל חשוב לעבוד באופן מסודר. למשל, אם החלטתם לעבור על מילון דאגו לסמן את המילים שכבר למדתם, הגדירו לעצמכם לימוד של עד 10 מילים ביום, אל תבזבזו זמן על מילים שאינן אקדמיות, והתקדמו לפי לוח זמנים ברור.

 

ולא נשכח את בחינות המיון...

כפי שראינו, מי שמגיע ללימודים באקדמיה עם אוצר מילים גדול ורלוונטי יצלח את החומרים והקורסים בצורה טובה וקלה יחסית. ואולם, הנושא מורכב וחשוב עוד יותר: המועצה להשכלה גבוהה שאחראית על הלימודים האקדמיים בישראל מכירה בנחיצות השפה עבור הסטודנטים, ומעוניינת לשמור על רמה נאותה במוסדות. על כן, ישנם תנאי סף בסיסיים של שליטה באנגלית שכל מועמד חייב לעמוד בהם. נתונים אלו נבדקים על ידי פרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי, או לחילופין במבחן אמי"ר או אמי"רם. הציון שמתקבל בבחינות אלו יקבע את התאמתו הבסיסית של המועמד באשר לכישורי האנגלית שלו, ומכאן גם את קורסי ההשלמה להם יידרש. מדובר בקורסים הנפרשים על פני שעות אקדמיות רבות, והם אמנם נחוצים אך גם מעיקים מאוד. אם ניקח בחשבון שעל הסטודנט המתחיל להתמודד עם לחצים ואתגרים חדשים, עם קורסים רבים ומטלות תובעניות, שלא לדבר על הצורך להתפרנס, הרי שתוספת של עוד שעות שבועיות מהווה מכה של ממש. מצד שני, ככל שהציון בבחינות יותר גבוה כך קטנות בהדרגה שעות ההשלמה הנדרשות, עד כדי פטור מאנגלית ללא צורך להשתתף אפילו בקורס אחד.

 

טיפים לפטור מאנגלית - לפני וביום הבחינה

 

איך עושים את זה?

חשוב להבין כי השגת פטור באנגלית, או לפחות הקלה בקורסי ההשלמה, אינה משימה בלתי אפשרית. ניתן בהחלט להגדיל את אוצר המילים, לשפר את הכישורים ולהוציא ציון גבוה בעזרת תרגול נכון. קבוצת קידום היא בית הספר המקצועי והגדול ביותר ללימודי אנגלית לקראת הפסיכומטרי ולבחינות אמי"ר ואמי"רם, אשר מפעילה סניפים בכל רחבי הארץ. ניתן להצטרף בכל עת לקורסים של הקבוצה המועברים על ידי מדריכים מנוסים ביותר, שמתבססים על חומרי לימוד עדכניים המותאמים לדרישות הבחינות. הכלים שרוכשים התלמידים במהלך תרגול בקורס ישפרו באופן משמעותי את הישגיהם בבחינות המיון, ועוד ימשיכו ללוותם שנים רבות בלימודיהם האקדמיים ובחיים בכלל.

 

התקשרו 2055* או השאירו פרטים מצד שמאל ותוכלו להצטרף לאלפי תלמידי קידום מרוצים ברחבי הארץ שסיימו בהצלחה את מבחן אמי"ר.

X