באיזו תקופה בחיים הכי נכון ללמוד לפסיכומטרי?

המבחן הפסיכומטרי מהווה תנאי קבלה למוסדות להשכלה גבוהה במדינת ישראל בארבעת העשורים האחרונים, וסביר שימשיך להוות תנאי קבלה עוד שנים רבות. אם אתם נמצאים בדף זה, ניתן לומר כמעט בוודאות שתזדקקו לציון פסיכומטרי בשלב כזה או אחר בחייכם. מרבית האנשים בוחרים להיבחן לאחר השירות הצבאי או הלאומי שלהם, כיוון שזוהי התקופה הראשונה בחייהם הבוגרים שבה יש להם מספיק זמן להקדיש רק ללמידה למבחן הזה. בנוסף, זוהי התקופה שבה הם מתחילים לחשוב ברצינות על לימודים אקדמיים. עם זאת, אנשים רבים בוחרים דווקא "להפטר" מהמבחן הזה כבר בתקופת לימודי התיכון או בזמן השירות הצבאי הלאומי.

אז מתי הכי כדאי להתחיל ללמוד למבחן הפסיכומטרי? לשאלה זו אין תשובה חד משמעית, כיוון שלכל תקופה כזו יש יתרונות וחסרונות. על מנת לעשות לכם קצת סדר בראש ולגבש החלטה, ריכזנו בדף זה את כל היתרונות והחסרונות של כל תקופת לימודים.

פסיכומטרי בזמן התיכון

יתרונות

 • הרגלי למידה טובים: בניגוד לאנשים שבוחרים לעשות פסיכומטרי בתקופה מאוחרת יותר, תלמידי התיכון מגיעים לקורס הפסיכומטרי כשהם כבר מתורגלים בלמידה, שינון וכמויות חומר גדולות שיש לתרגל.
 • היכרות עם חומרי הלימוד: נושאים רבים הנדרשים במבחן הפסיכומטרי חופפים לחומרי הלימוד בתיכון. תלמידי תיכון מגיעים לקורס כשהם מכירים וזוכרים חומר חשוב כמו אלגברה בסיסית, חוקי גיאומטריה, הבנת הנקרא וכו'.
 • קורסים ייעודיים לתלמידי תיכון: בקורסי פסיכומטרי שמוכוונים לתלמידי פסיכומטרי, נהנים התלמידים מכיתה בעלת רקע דומה יחסית לשלהם. בנוסף, קורס הפסיכומטרי מותאם לרמת הידע הנוכחית של התלמידים והם לא "מבזבזים" זמן במעבר על נושאים שהם כבר מכירים.
 • השפעה חיובית על ציוני הבגרות: לימודי פסיכומטרי בזמן התיכון עשויים אף לתרום להצלחה בבגרויות, שכן בתהליך הלמידה לפסיכומטרי נדרשים התלמידים למגוון תרגולים שיחדדו את יכולותיהם גם במבחני הבגרות. כך, למשל, תלמיד פסיכומטרי שנדרש לקרוא ספר באנגלית יכול לשפר כך גם את ציוני הבגרות שלו באנגלית, דרכי חשיבה בפרק הכמותי בפסיכומטרי יכולות לסייע גם במבחן הבגרות במתמטיקה וכו'.
 • עלות הקורס: ברוב המקרים, תלמידי תיכון זכאים להנחות בעלויות קורס הפסיכומטרי.

חסרונות

 • נכונות ללמוד: אחד החסרונות הגדולים ביותר בלמידה בזמן התיכון הוא שלתלמידי תיכון רבים אין רצון ללמוד מעבר למה שהם חייבים. כיוון שאת ציון הפסיכומטרי ישמש אותם רק בעוד מספר שנים, רבים מהם חסרי מוטיבציה להשקיע בלימודי הפסיכומטרי. כיוון שההצלחה במבחן תלויה מאוד בכמות התרגול שעושה התלמיד בבית, הדבר עלול להשפיע על הציון באופן מהותי.
 • חוסר בהירות באשר לציון הנדרש: מרבית תלמידי התיכון לא יודעים מה ירצו ללמוד בעתיד, ולכן הם גם לא יודעים לאיזה ציון פסיכומטרי עליהם לשאוף.
 • תוקף לפסיכומטרי: הציון במבחן הפסיכומטרי תקף ל-7 שנים. עתידם הצבאי של תלמידי התיכון לא ברור, ותלמידים שיבחרו להישאר כמה שנים בקבע עלולים לפספס את חלון ההזדמנויות שלהם להשתמש בציון הפסיכומטרי שהשיגו בתקופת התיכון כדי להתחיל את התואר הראשון.

פסיכומטרי בזמן הצבא השירות הלאומי

יתרונות

 • ניצול זמן מיטבי: חיילים רבים ובני שירות מרגישים שיש להם הרבה זמן לשרוף – אז למה לא לנצל אותו ללימודי פסיכומטרי? אם אופי התפקיד מאפשר השקעת זמן רבה בתרגול יום-יומי, הרי שזו הזדמנות מצוינת לסלול את הדרך לעתיד ולהשתחרר מצה"ל או מהשירות הלאומי בראש שקט עם ציון פסיכומטרי התקף ל-7 שנים.
 • מספיק זמן כדי לגשת שוב: השירות הצבאי הלאומי ארוך, ובמידת הצורך יהיה אפשר לגשת למבחן הפסיכומטרי יותר מפעם אחת במהלכו. אם הייתם מתחילים את דרככם בפסיכומטרי רק לאחר השחרור, ייתכן כי הייתם מבזבזים זמן רב ואף דוחים את שנת הלימודים שלכם במידה והייתם נאלצים לגשת למבחן כמה פעמים.
 • חומר לימודי טרי: אלו שלומדים למבחן הפסיכומטרי בתחילת השירות הצבאי או הלאומי שלהם נהנים, כמו תלמידי התיכון, מחומר שעוד טרי אצלם בראש. במצב כזה, אין צורך לבזבז זמן, אנרגיות ותסכול בהסרת חלודה מנושאים שלמדתם בתיכון ושכחתם.
 • עלות הקורס: במקרים רבים, זכאים חיילים בשירות צבאי או אנשי שירות לאומי להנחות בעלות הקורס.

חסרון

 • זמן: החיסרון היחידי שיכול להיות בלמידה למבחן הפסיכומטרי בזמן השירות הצבאי או הלאומי הוא כמות הזמן והאנרגיה שתוכלו להשקיע בלמידה למבחן. הצלחה במבחן תלויה בעיקר בתרגול אותו תעשו בזמן החופשי שלכם – כשאתם יוצאים לחופשה, לסוף שבוע, לאפטר, או חוזרים הביתה בשעות הערב. לא כל אחד מעוניין לנצל את הזמן הפנוי שלו כדי להשקיע בלימודים וזה לגיטימי. אם אתם לא בטוחים ב-100% שתוכלו להשקיע את כל כולכם בלמידה, עדיף שתחסכו את הכסף ואת הזמן ותלמדו לבחינה לאחר השחרור.

פסיכומטרי לאחר השחרור מהצבא מהשירות הלאומי

יתרונות

 • בגרות ומוכנות: מרבית תלמידי הפסיכומטרי נמצאים בשלב זה בחייהם, ולא סתם. בתקופה זו מרבית האנשים מבינים כי למידה למבחן הפסיכומטרי דורשת השקעה גדולה של זמן וכסף. הכרה זו, יחד עם גילם הבוגר של התלמידים מביאים להפגנת אחריות ובשלות אישית שתורמת להצלחתם בקורס ובבחינה.
 • זמן פנוי: בתקופה זו בחיים, מרבית האנשים מצליחים לפנות חודשיים בחייהם כדי להקדיש אותם ללמידה למבחן. אין ספק ששימת הלימודים במקום הראשון, מבלי שיש צורך לדאוג גם לשירות צבאי או ללימודים בתיכון במקביל, תסייע להצלחה במבחן.
 • מוכוונות לציון מסוים: התקופה שלאחר השחרור מצה"ל או מהשירות הלאומי מתאפיינת בהחלטות חשובות לגבי העתיד, ואחת מהן היא בד"כ ההחלטה באשר לתואר אותו תרצו ללמוד. כאשר מגיעים ללימודי הפסיכומטרי לאחר התכווננות על התחום המקצועי המבוקש, ניתן לשאוף לציון פסיכומטרי ידוע מראש וכך להתאים את רמת ההשקעה הנדרשת.
 • תשלום באמצעות פיקדון: מרבית המשוחררים משלמים בעצמם על קורס הפסיכומטרי, ובמידה והשתחררתם מצה"ל תוכלו לנצל את הפיקדון הצבאי כדי לכסות את עלויות הקורס.

חסרונות

 • ההכנה הנדרשת לפני תחילת הקורס: החיסרון המרכזי בלמידה למבחן בתקופה זו הוא העובדה שחלפו לא מעט שנים מאז התיכון. בשל כך, סביר שהרבה דברים שידעתם בעבר ושנדרשים למבחן הפסיכומטרי כבר נשכחו ותאלצו ללמוד אותם מחדש. תלמידים בוגרים מתקשים לעיתים להיזכר בכללי המתמטיקה הבסיסיים ונדרשים לעשות עבודת הכנה גדולה יותר על מנת לצמצם את הפערים שנוצרו בשנים אלו.
 • מיומנויות למידה: בדומה לצורך בריענון חומרי הלימוד הבסיסיים, כך גם יש צורך בריענון מיומנויות הלמידה. בתקופה זו, סביר שכבר עברו שנים מאז הפעם האחרונה שהחזקתם ספר או ישבתם לפתור תרגילים ועל כן תצטרכו לסגל לעצמכם מיומנויות אלו מחדש.

לסיכום, בכל תקופה בה תבחרו ללמוד יהיו לכם יתרונות וחסרונות. הדבר החשוב שיש לזכור הוא שעם מספיק כח רצון ומוטיבציה, ניתן לגשר על כל חיסרון וקושי בו תיתקלו. בהצלחה!

ניווט בכתבה

פוסטים נוספים בנושא​

דף תכנית גפן - קדם פסיכומטרי

לקראת בגרויות ברוגע – טכניקות למידה חכמות

דף קורס אנגלית מדוברת ואמי_רם למשרד הביטחון

החשיבות של קריאת טקסטים באנגלית כדי לשפר את הבנת הנקרא

איך להתכונן לבגרות ביעילות: מדריך שלב אחרי שלב

טיפים מובילים לשינון חומרי לימוד לקראת הבגרות

יש לך שאלה?

רוצה להתייעץ עם מורה מנוסה? הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂

בחן את עצמך

מדגדג לך לדעת מה זה הפסיכומטרי הזה? בדיוק בשביל זה בנינו עבורך מבדק פסיכומטרי שבסופו נשלח לך את הציון המשוער שלך בסמס

פוסטים נוספים בנושא​

הפורום ששווה יותר

אם יש לך שאלה כלשהי ובא לך להתייעץ עם מורה מנוסה, הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂
ניתן להעלות אליו כל שאלה שעולה על דעתך (בנושאים מקצועיים, כן? אנחנו פחות טובים במתכונים לעוגות שוקולד…) ואחד מהמורים שלנו ייתן לך את התשובה הטובה ביותר במהרה. 

 

עד 40% הנהחה קורסי בגרות בקידום
עד 40% הנחה קורסי בגרות קידום svg מובייל

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

אני רוצה להיות חלק ממשפחת קידום

העלאת קורות חיים

קורות החיים נשלחו בהצלחה!

הוספת קובץ

הוספת המלצה על מורה

אני מאשר/ת שימוש בהמלצה שהזנתי לפרסום בערוצים השונים של קידום. פירוט הסכמה

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

העלאת תמונה להמלצה

הוספת המלצה לגפ"ן

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

העלאת תמונה להמלצה