הקלות בלימודי פסיכומטרי

הקלות במבחן הפסיכומטרי ניתנות במסגרת פסיכומטרי ללקויי למידה, או בשמו הרשמי – פסיכומטרי בתנאים מותאמים. מבחן זה זהה לפסיכומטרי הרגיל, אך הוא מאפשר לבעלי לקויות למידה ולבעלי מוגבלויות פיזיות להיבחן במבחן בתנאים השונים מהתנאים של המבחן הפסיכומטרי הרגיל. המבחן הפסיכומטרי המותאם נערך תחת הקלות שונות, בהתאם לצורך, כגון: הארכת זמן, מבחן על גבי מחשב, כיתוב מוגדל, הפסקה קצרה בין פרקים ועוד.

חשוב לציין, שנבחנים רבים שקיבלו הקלות במסגרות חינוכיות אחרות לא מקבלים אוטומטית הקלות מקבילות במבחן הפסיכומטרי, ולמעשה רק חלק קטן מאוד מהנבחנים זכאים להקלות אלו. על מנת להיות זכאי להקלות במבחן הפסיכומטרי, יש להימצא מתאים לכך על ידי ועדה מיוחדת של המרכז הארצי לבחינות והערכה. את הבקשה להקלה בבחינה הפסיכומטרית יש להגיש באמצעות טפסים המיועדים לועדה מיוחדת של המרכז הארצי לבחינות והערכה, בצירוף אישורים מתאימים.

איך נראה פסיכומטרי עם הקלות?

פסיכומטרי מותאם דומה למבחן פסיכומטרי רגיל וכולל הקלות המתבטאות בשינויים הבאים:

  1. מספר פרקים: בניגוד למבחן פסיכומטרי רגיל שבו ישנם 9 פרקים. בפסיכומטרי מותאם תמצאו ארבעה פרקים בלבד – פרק של מטלת כתיבה, ועוד 3 פרקים – כמותי, מילולי ואנגלית.
  2. הצגת השאלות: בפסיכומטרי מותאם, כל שאלה מופיעה בנפרד על גבי מסך המחשב. בתום הזמן המוקצב תתחלף השאלה, ואין זה משנה אם סומנה תשובה או לא. בניגוד לפסיכומטרי רגיל, במהלך הפסיכומטרי המותאם אי אפשר לחזור לשאלות קודמות באותו פרק, אך ניתן להתקדם לשאלה הבאה לפני שהסתיים הזמן המוקצב לקודמת.
  3. מספר השאלות וסדרן:  לעיתים, פרק של מבחן פסיכומטרי בתנאים מותאמים יפתח בסוג שאלות מסוים ויסתיים בשאלות מאותו הסוג. זאת בניגוד למבחן פסיכומטרי רגיל, שבו לא יתכן מצב דומה.
  4. זמן: הזמן המוקדש לכל שאלה בפסיכומטרי המותאם שונה מזה במבחן פסיכומטרי רגיל, ולעיתים ארוך פי 2 לפחות מהזמן של השאלות במבחן פסיכומטרי רגיל.

כיצד מחשבים את ציון הפסיכומטרי ללקויי למידה?

מבחן פסיכומטרי בתנאים מותאמים, מעצם היותו ממוחשב, מתאים עצמו לרמת הנבחנים. השאלה הראשונה שתשאל בפסיכומטרי בתנאים מותאמים תהיה ברמה בינונית. תשובה נכונה תוביל לשאלת פסיכומטרי קשה יותר, ואילו תשובה לא נכונה תוביל לשאלת פסיכומטרי קלה יותר. המחשב קובע את ציון הפסיכומטרי על פי הרמה שבה עניתם על הכי הרבה שאלות, ומספר התשובות הנכונות שלכם. טווח ציוני הפסיכומטרי בגרסה זו הוא אותו טווח, אך הוא לא מחושב באופן יחסי לשאר הנבחנים (באותו מועד פסיכומטרי לפניו).

איך לומדים לפסיכומטרי בתנאים מותאמים?

שיטות הלימוד והכלים שנותן קורס פסיכומטרי בקידום שימושיים ותקפים גם לאלו שניגשים לבחינה פסיכומטרית עם הקלות. הסדר ובניית הלו"ז חשובים לכל מי שלומד לפסיכומטרי, אבל במיוחד לתלמידים הזכאים להקלות בפסיכומטרי עקב לקויות למידה או הפרעות קשב. לתלמידים עם הפרעות קשב מומלץ לשבת בקדמת הכיתה, ולתלמידים שמתקשים להעתיק מהלוח מומלץ להעתיק רק כותרות ולהתרכז בלהקשיב בשיעור, ואת החומר הנוסף להשלים מחברים לכיתה.

בכל מקרה של קושי או בעיה, אפשר תמיד להיעזר בצוות המורים של קידום, שישמחו לייעץ לכם וללוות אתכם באופן צמוד לאורך כל התהליך לקראת יום המבחן הפסיכומטרי ללקויי למידה.

ניווט בכתבה

פוסטים נוספים בנושא​

הכנה לפסיכומטרי בלי לחץ – 5 דרכים להקל על עצמך!

דף-תכנית-גפן---פסיכומטרי-לתיכונים

טיפים יעילים להכנה לבחינה הפסיכומטרית עבור מועמדים לעתודה אקדמית

דף ראשי של פסיכומטרי פתרונות

חיסכון או בזבוז? כיצד לבחור נכון את דרך הלימוד לפסיכומטרי?

מבחן אמירנט

יש לך שאלה?

רוצה להתייעץ עם מורה מנוסה? הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂

בחן את עצמך

מדגדג לך לדעת מה זה הפסיכומטרי הזה? בדיוק בשביל זה בנינו עבורך מבדק פסיכומטרי שבסופו נשלח לך את הציון המשוער שלך בסמס

פוסטים נוספים בנושא​

הפורום ששווה יותר

אם יש לך שאלה כלשהי ובא לך להתייעץ עם מורה מנוסה, הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂
ניתן להעלות אליו כל שאלה שעולה על דעתך (בנושאים מקצועיים, כן? אנחנו פחות טובים במתכונים לעוגות שוקולד…) ואחד מהמורים שלנו ייתן לך את התשובה הטובה ביותר במהרה. 

עד 40% הנהחה קורסי בגרות בקידום
עד 40% הנחה קורסי בגרות קידום svg מובייל

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

אני רוצה להיות חלק ממשפחת קידום

העלאת קורות חיים

קורות החיים נשלחו בהצלחה!

הוספת קובץ

הוספת המלצה על מורה

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

הוספת המלצה לגפ"ן

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר