טיפים מובילים לשינון חומרי לימוד לקראת הבגרות

בגרויות הן נקודת השיא והסיום של תקופת הלימודים בתיכון. מדובר בסדרת מבחנים משמעותית שתוצאותיה משפיעות על ההמשך האקדמי והמקצועי של התלמידים. לכן, ההכנה המוקדמת והיסודית לקראת הבגרויות חשובה כל כך.

לא אחת תלמידים רבים מתייחסים להכנה לבחינות כאל עול והתמודדות קשה ולא כאל משימה שניתן לתכנן וליישם באופן חכם וממוקד. כתוצאה מכך, רבים מהם מגיעים למבחנים ללא היערכות מספקת, חסרי ביטחון ומוכנים באופן חלקי בלבד.

ההכנה הנכונה לבגרויות אינה רק משאירה אותנו עם ידע רחב וביטחון עצמי, היא גם מצמיחה כלים וכישורים חשובים עבור התלמידים כמו שיטות לשינון החומר, ניהול זמן, התמדה, שיטתיות ויכולת התארגנות. מיומנויות אלו יהיו לתלמידים לעזר בהמשך חייהם האקדמיים והמקצועיים.

אין דרך קלה להצלחה במבחני הבגרות, ולא קל לזכור את כל החומר, אך עם דרכים לשינון נכון והכנה נכונה, זה יהיה לא רק אפשרי, אלא גם הרבה יותר פשוט וקל מכפי שנדמה בתחילה.

צעד ראשון לקראת ההצלחה – יצירת מערכת לימודים יעילה

אחד הגורמים החשובים ביותר להכנה מוצלחת לבגרויות הוא יצירת מערכת לימודים יעילה ומסודרת. ארגון וסדר יאפשרו לכם לנצל את זמן הלימודים שלכם באופן מקסימלי ולהישאר ממוקדים ומרוכזים בהישגים.

התחילו בתכנון לוח זמנים מדויק לקראת הבגרויות. חלקו את החומר שעליכם ללמוד לפרקים ומטלות קטנות ויעדים ברורים. קבעו לוחות זמנים ספציפיים לכל נושא ומשימה. תכנון מפורט יאפשר לכם לנהל את הלחצים ולצלוח את החומר עם תחושת שליטה. אל תשכחו להשאיר מספיק זמן לפני הבחינה כדי להספיק לחזור חזרה אחרונה שלווה ורגועה על החומר שלמדתם.

אתרו את המקום האידיאלי ללמוד, בחרו במקום שקט, נעים ומאוורר כראוי. הסירו כל גורמי הסחת דעת אפשריים כמו טלפונים, רדיו או טלוויזיה. ארגנו לעצמכם את סביבת הלימוד וודאו שיש לכם את כל הספרים, הרשימות, סיכומי השיעורים וחומרי העזר הדרושים. סביבה נוחה ומסודרת תקל עליכם להתרכז ולהישאר ערניים.

למרות החשיבות של לימודים רציפים ושיטתיים, חשוב לא להפריז. הגוף והמוח זקוקים להפסקות תכופות. קבעו מראש מועדים להפסקות קצרות או "שחרור" ממאמצים מדי פעם. גלו גמישות ודחו מטלות אם אתם חשים עייפים או חסרי ריכוז באותו היום. היו קשובים לצרכי גופכם.

שינון נכון באמצעות שיטות לימוד אפקטיביות

לאחר שיצרתם מערכת לימודים מסודרת, חשוב להפנים את החומר באמצעות שיטות לימוד אפקטיביות. שינון פשוט של העובדות אינו מספיק ועליכם לגייס טכניקות שיעזרו לכם לקלוט, לעכל ולזכור את החומר הנלמד באופן יעיל יותר.

השתדלו להפוך את הלימוד לחוויה אקטיבית וליצור מעורבות פעילה עם החומר. נסחו את החומר במילים משלכם, הכינו סיכומים, תרגילים או רשימות ערכים משלכם. שאלו שאלות על החומר, דמיינו דוגמאות והמחיזו מושגים. שינון פעיל גורם למוח להתעורר ולעבד את החומר ביעילות רבה יותר.

אנשים לומדים בדרכים שונות, ולכן כדאי לגוון בשיטות הלימוד. שלבו מצגות ויזואליות, סרטונים וחומרים קוליים לצד טקסט כתוב. אל תקראו באופן פסיבי, אלא סכמו את החומר, הדגישו את המידע החשוב ושאלו שאלות על החומר. פתרו כמה שיותר תרגילים או סימולציות רלוונטיות, זהו את סוגי השאלות הנפוצות, שננו וחזרו שוב ושוב על התחומים שבהם אתם מתקשים. שננו את החומר באמצעות טכניקות זיכרון כמו אסוציאציות, ראשי תיבות, סיפורים ועוד. ככל שתשלבו יותר דרכים וחושים בלמידה, כך תגבירו את קליטת החומר.

למידה בקבוצות היא שיטת למידה שבה תלמידים עובדים יחד על משימה משותפת. היא יכולה להיות דרך יעילה מאוד ללמוד, מכיוון שהיא מאפשרת לתלמידים לשתף ידע ורעיונות, ללמוד זה מזה ולהגביר את המוטיבציה.

חשוב להתאים את שיטות הלימוד המדויקות לסגנון הלמידה האישי שלכם ולסוג החומר הנלמד. התנסו בשיטות שונות וגלו מה עובד עבורכם. שיטות הלמידה האפקטיביות בשילוב עם מערכת לימודים יעילה יעזרו לכם להפנים את החומר עמוק יותר ולזכור אותו לטווח ארוך.

מנצחים את הבגרות: מבט מהיר על טכניקות שינון שיעזרו לכם להצליח!

חלקו את החומר למקטעים:

קל יותר לזכור חומר כשהוא מחולק למקטעים קטנים וקלים לעיכול. אפשר להשתמש בכותרות, בכותרות משנה ובסימני פיסוק כדי לחלק את החומר למקטעים.

יצירת סיפורים:

שזרו את החומר הנלמד בתוך סיפור דמיוני. ככל שהסיפור יהיה מעניין ומרתק יותר, כך תזכרו את החומר טוב יותר.

כרטיסיות:

כתבו מושגים או מילים חשובות על כרטיסיות קטנות ושננו אותם. אפשר להשתמש בכרטיסיות גם ללימוד הגדרות, תאריכים, נוסחאות ועוד.

שימוש במוזיקה

כתבו שיר על החומר הנלמד. שירה או האזנה לשיר מספר פעמים יעזרו לכם לשנן את החומר בקלות רבה יותר.

ראשי תיבות

צרו ראשי תיבות ממילים או מושגים ארוכים.

טיפים מובילים לשינון חומרי לימוד לקראת הבגרות

הכינו לעצמכם דף עם סיכום החומר במילים שלכם עם הנוסחאות והמושגים החשובים. כתיבת דף סיכום אישי היא טכניקת שינון יעילה שיכולה לעזור לכם להצליח בבחינות הבגרות.

הקלטת הרצאות וסדנאות:

האזנה חוזרת להסברים יכולה לחזק את הזיכרון.

טכניקות חזותיות:

הכינו לוחות תמונה או תרשימים לסיכום החומר הנלמד. התמונות והצבעים יעזרו לזכור את התכנים.

טכניקות שמיעתיות:

הקליטו את עצמכם קוראים בקול רם את החומר הנלמד ושמעו את ההקלטות שוב ושוב.

ואם השיטות האלה לא עובדות לכם… בואו ללמוד אצלנו, בקידום!

השלמת בגרות דורשת מאיתנו לפעמים לעשות את הבלתי יאומן – להשלים בתקופת זמן קצרה של חודשים ואפילו שבועות, חומר שנלמד בתיכון במשך שנתיים עד שלוש שנים. כל השלבים בתהליך מואצים: רכישת היסודות, בניית טכניקה, שליטה במושגים בסיסיים, פיתוח יכולת קריאת אנסין ועיבוד המידע, וכמובן גם ביטוי עצמי בכתיבה. את היכולות הללו תלמיד תיכון רוכש אט אט במשך שנים, ובליווי צמוד של המערכת הפדגוגית בבית הספר. המורה המקצועי, המחנכת האישית ורכז השכבה – כל אלה מלווים את התלמיד, לומדים להכיר את יכולותיו, חוזקותיו ונקודות התורפה שלו. כשאנו רוצים להשלים בגרות, אין לנו את כל הדמויות הללו שילוו אותנו לאורך התהליך הקצר ממילא. בנוסף, אין לנו גם את הציון השנתי, או בשמו האחר ״מגן״ ציון נשמר ללא קשר לציון בבחינה עצמה, ו״שומר״ עלינו גם אם התקשינו בבחינה עצמה. כאשר משלימים בגרות אחרי התיכון, רק ציון הבחינה קובע.

קראו עוד על ציוני בגרות

לאור כל אלה, מובן וברור שזהו מסע מאתגר.

צוות המורים המנוסה של קידום ידוע ביכולתו להעביר את החומר בצורה מרתקת וממוקדת, לומדים רק מה שצריך לבחינה!

אנחנו משתמשים במגוון טכניקות שיסייעו לכם להשיג את הציון הגבוה ביותר, בדרך היעילה ביותר.

המורים בקידום יעזרו לכם לפתח אסטרטגיות למידה יעילות וטכניקות שינון מוכחות. אבל הכי חשוב – תקבלו פידבק ממוקד ומקצועי מדמות מנוסה שלומדת להכיר אתכם ותדע להכווין אתכם ביד בטוחה אל עבר ההצלחה בבחינה.

בנוסף לטכניקות השינון, צוות המורים בקידום שם דגש רב על על תרגול, תרגול ועוד תרגול.  דרך התרגול אנחנו בונים את היכולת העצמית והאמונה האישית בהצלחה. אנחנו מאמינים שניתן ללמוד בצורה יעילה ומהנה גם את החומרים המאתגרים ביותר, ותמיד נדאג להפוך את השיעורים לחוויה חיובית עבורכם.

שאלות ותשובות

מהם שלושת הגורמים החשובים ביותר להכנה מוצלחת לבגרויות?

שלושת הגורמים הם: יצירת מערכת לימודים יעילה: תכנון לוח זמנים, בחירת מקום לימוד מתאים וקביעת הפסקות קצרות, שינון חומר הלימוד באמצעות שיטות אפקטיביות כמו כרטיסיות, ראשי תיבות, סיפורים, תרשימים ועוד ושמירה על אורח חיים בריא: שינה מספקת, תזונה נכונה ופעילות גופנית.

תן דוגמה לטיפ חשוב לשינון יעיל של חומר רב?

טיפ חשוב לשינון יעיל של חומר רב הוא לחלק את החומר למקטעים קטנים יותר. קל יותר לזכור חומר כשהוא מחולק למקטעים קטנים וקלים לעיכול.

איך קורס הכנה לבגרות מסייע לשינון וזיכרון?

קורס הכנה לבגרות יכול לעזור לכם בשינון וזיכרון בדרכים רבות. בקורס תלמדו אסטרטגיות לימוד לשינון ולזיכרון, תבינו את חומר הלימוד לעומקו, תקבלו הזדמנויות רבות לשינון ולתרגול של חומרי הלימוד ותיהנו מסביבת לימודים תומכת.

ניווט בכתבה

פוסטים נוספים בנושא​

דף תכנית גפן - קדם פסיכומטרי

לקראת בגרויות ברוגע – טכניקות למידה חכמות

דף קורס אנגלית מדוברת ואמי_רם למשרד הביטחון

החשיבות של קריאת טקסטים באנגלית כדי לשפר את הבנת הנקרא

איך להתכונן לבגרות ביעילות: מדריך שלב אחרי שלב

תוכניות גפ"ן של קידום

הכנה לפסיכומטרי בלי לחץ – 5 דרכים להקל על עצמך!

יש לך שאלה?

רוצה להתייעץ עם מורה מנוסה? הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂

פוסטים נוספים בנושא​

עד 40% הנהחה קורסי בגרות בקידום
עד 40% הנחה קורסי בגרות קידום svg מובייל

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

אני רוצה להיות חלק ממשפחת קידום

העלאת קורות חיים

קורות החיים נשלחו בהצלחה!

הוספת קובץ

הוספת המלצה על מורה

אני מאשר/ת שימוש בהמלצה שהזנתי לפרסום בערוצים השונים של קידום. פירוט הסכמה

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

העלאת תמונה להמלצה

הוספת המלצה לגפ"ן

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

העלאת תמונה להמלצה