רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

לימודי מנהל עסקים באוניברסיטת שיקגו

מחברים: אסף וונד ואודי צוקרמן [1]

אוניברסיטת שיקגו – בית הספר למנהל עסקים ("אוניברסיטת שיקגו GSB") מתאפיינת בגישה שונה וייחודית ללימודי מנהל עסקים.  האוניברסיטה אינה טוענת כי גישה זו מתאימה לכולם. מהי אותה גישה, אם כן?

בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת שיקגו דוגל בגישה אשר בוחנת ראשית כל את העובדות הבסיסיות.  לעולם אין מספיק נוסחאות וקייסים אשר יכינו את הסטודנטים לקבל החלטות משמעותיות ברגעים המהותיים, החלטות אותן יצטרכו לקבל במהלך הקריירה.  אוניברסיטת שיקגו GSB מבקשת לצייד את בוגריה  בידע, בכלים וחשוב מכל, ביכולת לחשוב על בעיות ייחודיות ולנתחן, לקבל החלטות ולהוביל.  בעולם בו פעמים רבות אומרים לך מה לחשוב, ביה"ס למנהל עסקים של אוניברסיטת שיקגו ייתן לך את הכלים לדחוף, לבחון ולאתגר רעיונות בצורה משמעותית ועניינית, ואת הביטחון לקבל את ההחלטות הנכונות. זהו לא עוד בית ספר למנהל עסקים: הסטודנטים באוניברסיטת שיקגו GSB יאותגרו בכל יום ובכל דבר אותו יבצעו.

מה מייחד את בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת שיקגו

המערכת הגמישה - חופש בחירה הוא מאפיין טבעי של גישת ביה"ס. מלבד קורס אחד (LEAD - Leadership Effectiveness and Development), לסטודנטים יש הזכות לבחור לעצמם את הקורסים החל מהשבוע הראשון על מנת להתאים אותם לניסיונם, שאיפותיהם ותוכניות הקריירה שלהם. גישת השווקים החופשית הזו מהווה יתרון עצום לסטודנטים. היות ויש מבחר כה רב של אפשרויות, הקורסים מתחרים על הסטודנטים. הפרופסורים עובדים קשה יותר על מנת להציג את הקורסים העדכניים, המאתגרים והמעניינים ביותר.  יתרה מזאת, האוניברסיטה מעודדת סטודנטים לקחת קורסים בכל הפקולטות היוקרתיות שבאוניברסיטה, אוניברסיטה שמתגאה ביותר חתני פרס נובל מכל אוניברסיטה אחרת בעולם.

אוניברסיטת שיקגו GSB מציעה כ-13 התמחויות שונות (החל משיווק ויזמות וכלה במימון אנאליטי).

ביה"ס מציע גם מספר קורסים מיוחדים ומעשיים:

1.      Private Equity/Venture Capital Lab- קורס בו סטודנטים עובדים בקרנות השונות כחלק מוועדות ההשקעה, שלבי הבדיקה ותוכניות עסקיות בשביל הקרנות.

2.      The Management Labs- הרעיון הוא ליישם את הידע שנלמד בכיתה על בעיות אמיתיות של חברות. קבוצות של סטודנטים עובדות בכל העולם (השנה - ביפן, סין, ורוסיה) ביחד עם חברות רב-לאומיות.

3.      New Venture and Small Enterprise Lab- קורס זה מתמקד בחברות יזמיות וצעירות ובעזרה בבעיות המיוחדות שלהן.

איכות המרצים - ביה"ס למנהל עסקים של אוניברסיטת שיקגו ידוע בעולם כפקולטה האיכותית ביותר, עם שישה חתני פרס נובל (יותר מכל בי"ס אחר), יועצים נשיאותיים, ראש ה-IMF, ודיקן קודם (George Schultz) אשר שירת כשר חוץ בממשלת ארה"ב. בתור סטודנטים, תמיד תרגישו מאותגרים ובחזית הידע.

בוגרים וקריירה - אוניברסיטת שיקגו GSB זוכה ברציפות בתואר Best Career Service Center על ידי בוגרים ומעסיקים.

לאוניברסיטת שיקגו GSB יש שני קמפוסים. הקמפוס המרכזי נמצא בהייד-פארק, שם מתקיימים כל הקורסים היומיים של הסטודנטים שלומדים Full Time. הקמפוס השני, Gleacher Center, נמצא בדאון-טאון של שיקגו ובו מתקיימים הקורסים של תכניות ה-Evening MBA ו-Weekend MBA. האוניברסיטה מאפשרת לבחור קורסים הן בקמפוס המרכזי והן ב-Gleacher

לביה"ס למנהל עסקים של אוניברסיטת שיקגו מספר קמפוסים בעולם, סינגפור, ברצלונה, וכאמור, שני קמפוסים בשיקגו. השנה זכה ביה"ס בתוספת משמעותית, כאשר בהשקעה של 125$ דולר הוקם הבניין החדש של ביה"ס למנהל עסקים ובו 31 חדרים לקבוצות (הכוללים מסכי פלסמה של 60 אינטש), 12 אולמות הרצאות חדשים, חדר סטודנטים עם שולחנות ביליארד, מסעדה חדשה עם מגוון מאכלים עצום הכולל תנור לבנים לפיצות, 36 חדרי ראיונות, ארון אישי לכל סטודנט לאכסון ספרים ומעילים, חדר מחשבים חדש המצויד בכל המכשירים החדישים וגן חורף בגובה 30 מטרים בעיצובו של האדריכל Rafael Vinoly.

האווירה - אוניברסיטת שיקגו GSB תומכת מאוד בסטודנטים ויש בה למעלה מ-60 קבוצות סטודנטים, החל מקבוצת כדורגל ועד למועדון הלטיני.  בנוסף, ביה"ס ממוקם בשיקגו, העיר השלישית בגודלה בארה"ב, מרכז של כ-30 חברות Fortune 500, מוזיאונים רבים, מסעדות מדהימות ואגם מישיגן.

לסיכום, אוניברסיטת שיקגו GSB מציעה תוכנית ייחודית בה הסטודנטים מאותגרים באופן מתמיד ונמצאים מחוץ למתחם הנוחות שלהם. האוניברסיטה אינה מתאימה לכל אחד, אך אם האתגר והאפשרויות המדהימות הנפתחות לפניכם מושכים אתכם, זה יכול להיות המקום בשבילכם. 

חוויות של סטודנט באוניברסיטת שיקגו

ניר יוגב בילה סמסטר אחד באוניברסיטת שיקגו במסגרת תוכנית חילופי סטודנטים עם אוניברסיטת ת"א ומספר על חוויותיו בקורס Commercializing Innovation

הקורס עוסק בבחינת השקעות מנקודת מבטן של קרנות הון הסיכון. הקורס מציע מודל שנקרא Unit Model שבעזרתו ניתן לבחון כדאיות של השקעות בחברות או ברעיונות עסקיים. לימוד המודל כולל הבנה של מבנה התוכנית העסקית, מציאת חברות דומות/מקבילות וביצוע התאמות נתוני חברות אלה לחברה הנבחנת (יחסים פיננסיים כמו COGSR&DSG&A וכו`), ביצוע ניתוחי FCF ,IRRCoC ומעבר על ה-Term Sheet.

המרצה בקורס נחשב לאחד המרצים המובילים בארה"ב בתחום היזמות, זאת מעבר להיותו יהודי חם ונחמד. הוא מגיע מהתעשייה עם רקורד עשיר (ייצר מעל 600 מיליון דולר בחמש שנים ומחזיק ממוצע קריירה של IRR מעל 40%) של 25 שנה בתעשיית ההון סיכון. בקורס הזה לא תמצאו תיאוריות, רק פרקטיקה, והוא מומלץ מאד למי שרוצה להכיר את תעשיית ה-Privet Equity או לעבוד בה.

הכינו את עצמכם לקורס אינטנסיבי מאד. יש הרבה חומר קריאה, הכנת CASE שבועית, מבחן אמצע, פרזנטציה ומבחן סיכום. העבודה נעשית בקבוצות של 4 אנשים (מלבד המבחן הסופי שנעשה בזוגות). מלבד שעות הלימוד השבועיות של הקורס, תכננו להשקיע כ-12 שעות לימוד שבועיות נוספות.       

לסיכום, זהו קורס מצוין למי שמתעניין בתחום, ולו רק כדי להכיר את סקוט מדו.

נקודת המבט הישראלית

בשנים האחרונות הגדילה אוניברסיטת שיקגו GSB את מאמציה לגיוס סטודנטים ישראלים כתוצאה ישירה ממעורבותם של הסטודנטים הישראלים בקהילת הסטודנטים באוניברסיטה ותרומתם לה. מספר הישראלים בתכנית גדל מישראלי אחד בכל שנה עד לפני מספר שנים לשניים, לאחר מכן לשלושה לפני שנה, ולשניים עשר(!) השנה. יתרה מכך, הצלחתם של הבוגרים הישראלים מהווה נדבך נוסף בעידוד קהילת הישראלים.

הבוגרים הישראלים הצליחו להשתלב בתעשיות שונות, כגון חברות ייעוץ, בנקי השקעות וחברות ניהול השקעות. לאור זאת, האוניברסיטה מנסה להגדיל את חשיפתה בישראל ופועלת כיום ליצירת קשרים ארוכי טווח עם גורמים ישראלים שיאפשרו תמיכה כספית בסטודנטים ישראלים בצורת מענקים ומלגות.

[1] אודי צוקרמן ואסף וונד החלו את לימודיהם באוניברסיטת שיקגו – בית הספר למנהל עסקים בספטמבר 2003, והם צפויים לסיים את לימודיהם ביולי 2005.

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X