רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

ראיון עם סטודנט ב-INSEAD

אלכס סוכרבסקי, 25, נולד בבלורוס ועלה ארצה ב-1990. הוא דובר עברית, רוסית, אנגלית וצרפתית בסיסית. בצבא שירת כקצין, תפקיד עליו הוא מנוע מלהרחיב. בין השנים 2001-2004 למד לתואר ראשון דו חוגי במדעי המחשב וניהול באוניברסיטת ת"א. את התואר סיים בהצטיינות. בשלוש השנים האחרונות עסק בפיתוח עסקי של שירותים פיננסיים ושירותי IT (Information Technology) במזרח אירופה.

ההחלטה על לימודי MBA בחו"ל

מתי ומדוע החלטת ללמוד לתואר MBA?

תמיד התעניינתי במספר רב של נושאים במקביל, ולכן חיפשתי תואר שייתן לי הזדמנות ללמוד "הכל מהכל". מעבר לכך, מכיוון שאני רוצה לעסוק ביזמות, היה לי חשוב למצוא תואר שייתן מבט כללי ככל האפשר על כל התחומים הפונקציונאליים. לאור קריטריונים אלו, ההחלטה על לימודי MBA הייתה הכי טבעית עבורי. 

מתי ומדוע החלטת ללמוד דווקא בחו"ל?

כל הדברים שעשיתי עד כה וכל התוכניות שלי להמשך קשורים לעבודה בשווקים בינלאומיים. לכן, רציתי ללמוד במקום שייתן לי נקודת מבט בינלאומית רחבה ככל הניתן. רציתי שהבינלאומיות תתבטא בסגל המרצים, בתכנים הנלמדים, בשיטות הלימוד ובעיקר בסטודנטים שילמדו עמי. ברמה האישית היה לי חשוב לחיות את "החוויה של MBA", לפגוש אנשים שיהיו לגמרי שונים ממני בגישה ובצורת החשיבה שלהם, ליהנות בחברתם וללמוד מהם. התחלתי להתעניין בנושא לפני כשלוש שנים: הלכתי לכנסים ונפגשתי עם בוגרים ותלמידים של בתי הספר.

בחירת תכנית הלימודים לתואר שני במנהל עסקים ב- INSEAD

מדוע בחרת דווקא ב-INSEAD?

בחרתי ב-INSEAD בגלל 6 סיבות עיקריות:

1. קירבה לשווקים המתפתחים במזרח אירופה (בהם אני מעוניין להמשיך לעבוד). ב-INSEAD לומדים מספר רב של סטודנטים ממדינות במזרח אירופה וישנו מספר רב של מרצים מהשורה הראשונה בעולם שעבדו או חקרו תחומים שונים בשווקים הללו. בנוסף לכך, ביה"ס שם דגש על לימוד של פרקטיקות עסקיות בינלאומיות ככל הניתן. אף אומה לא מהווה יותר מ-10% מכלל התלמידים והלימוד מלווה במגוון אירועים חברתיים ותרבותיים בינלאומיים (3 שבועות בינלאומיים בכל Period, בהם כל מדינה מציגה את מיטב התרבות והמסורת שלה, הרצאות של מנהיגים מכל העולם ופרויקטים מעשיים בשווקים שונים).

2.דגש על יזמות - כ-40% מבוגרי ביה"ס בטווח ארוך הם יזמים. INSEAD מצטיין בקורסים ופרויקטים רבים שקשורים ליזמות, כולל בשווקים המתפתחים. ביה"ס מתאפיין בקורסים בניהול כללי, ולא מתמקד בתחום פונקציונאלי ספציפי.

3. "מותג" - INSEAD נחשב לביה"ס מוביל באירופה והמוניטין שלו מוערך רבות ע"י המעסיקים בתעשיות שונות.

4. רשת הבוגרים - ל-INSEAD יש את אחת מרשתות הבוגרים החזקות ביותר הן בארץ והן בעולם. הבוגרים והתלמידים שפגשתי היו אנשים מאד פתוחים, לא פורמאליים ותומכים, בניגוד לדימוי הקלאסי של "MBA types". מעבר לכך, הם היו אנשים מאד מעניינים עם תחומי עניין שיוצאים הרבה מעבר לעולם העסקי. היה לי ברור שזה סוג האנשים שאיתם ומהם אני רוצה ללמוד.

5. איכות חיים - אפשרות לבלות שנה במרכז אירופה, כאשר בכל סופשבוע ניתן לקפוץ לביקור בבירה אחרת עם תלמידים שבאים מאותו מקום, ליהנות מהאווירה הפסטורלית של פונטנבלו והכפרים מסביב, לצאת למסיבת FTV בפריז או לבלות סמסטר בקמפוס בסינגפור ולטייל באסיה.

6. משך התוכנית - בגלל האינטנסיביות שלה, התוכנית מאפשרת לקבלMBA  תוך 10 חודשים. עם זאת,  מספר שעות הלימוד מהווה 85% מסך שעות הלימוד של תוכניות בנות שנתיים.  מעבר להוזלה של עלויות, פרק זמן קצר יחסית מאפשר לא לאבד קשר עם השוק.

תהליך הגשת המועמדות (כתיבת  ה-Application)

תאר בבקשה את תהליך הכנת ה-Application. כמה זמן ארך התהליך, במי נעזרת?

כפי שציינתי קודם, למדתי את הנושא לאורך מספר שנים, אבל את התהליך עצמו התחלתי מאוחר יחסית - ביולי 2003. ניגשתי לבחינות ה-®GMAT וה-TOEFL בספטמבר, ורק אז התפניתי לכתיבת ה-Application. במבט לאחור, אני ממליץ להתחיל את התהליך מוקדם ככל הניתן: להשתדל לסיים את ה-®GMAT וה-TOEFL מוקדם ולהתחיל בכתיבת Application ביוני/יולי בשנה שלפני תחילת התוכנית, על מנת לא לעבוד תחת לחץ של תום מועד סיבובי הגשה. לאורך כל התהליך נעזרתי רבות בשני ספרים. הראשון הוא ספרו של Richard Montauk, "How to Get Into the Top MBA Programs" והשני הוא הספר "ABC of Getting the MBA Admissions Edge" מאת Alain de Mendonca ו-Matt Symonds. הספר הראשון נותן תמונה כללית מצוינת והספר השני מתמקד בבתי ספר ספציפיים. ניתן לרכוש את שניהם ב-Amazon.

לאיזה סבב הגשת את ה-Application ומדוע?

לסיבוב השני, כי הבנתי שלא אספיק להכין מצגת שיווקית איכותית של עצמי לסיבוב הראשון שהיה בסוף ספטמבר. אני חושב שסיכויי הקבלה גבוהים יותר ככל שמגישים מוקדם יותר (סיבוב ראשון או שני) מכיוון שהכיתה לא מלאה עדיין. סיכוייהם של אנשים שמגישים בסיבוב השלישי הם בד"כ נמוכים יותר ועליהם להפגין כישורים יוצאי דופן על מנת להיכנס. יחד עם זאת, אסור לשכוח שמרבית המועמדים החזקים ביותר מגישים בסיבובים הראשונים ולכן התחרות בסיבובים אלה קשה יותר.

האם יש לך טיפים לקוראים בנוגע לכתיבת החיבורים?

הרבה אנשים נוטים להתייחס לחיבורים כעיקר של ה- Application. לדעתי זו טעות, מכיוון שהחיבורים הם רק חלק מהמכלול החומרים שוועדת הקבלה רואה. אין ספק שהחיבורים צריכים להיות חזקים ומלוטשים, אבל גם ההמלצות וגם שאר הסעיפים (Fill in the blanks) צריכים לשדר ולתמוך באותו המסר. לכן, לפני תחילת התהליך עדיף לחשוב על אסטרטגיה כללית, לנתח את נקודות החוזק והחולשה שלך, ללמוד על אופיו המיוחד של כל בי"ס (וכיצד הוא משתלב עם האופי שלך) ולענות על השאלה "איך אני יכול לבדל את עצמי מכל שאר המועמדים?". לאחר שיודעים אילו מסרים מעוניינים להעביר, יש לכתוב את החיבורים ולוודא שהמסרים הללו עוברים היטב. בהיותך בתוך התהליך, קשה להעריך אובייקטיבית את רמת החיבורים שלך, ולכן ניתן להעביר אותם לעיון של חברים או בוגרים של ביה"ס. משוב מאנשים אחרים עוזר לשפר את איכות הכתיבה.

במקרה של INSEAD יש ארבעה דברים שחשוב להדגיש בחיבורים:

1. ניסיון בינלאומי - כ-95% מהכיתה חיו לפחות ב-3 מדינות שונות: נולדו במדינה אחת, למדו במקום אחר ועבדו במדינה שלישית.

2. תחביבים מיוחדים ותחומי עניין לא שגרתיים - למשל בכיתה שלי ישנם אנשים שעסקו בהדרכת מחול, הקימו בתי ספר לטיסה או כתבו דוקטורט על השפעות של Private Equity על תיירות בחלל.

3. יכולת עבודה בצוות - מרבית המשימות בשני סמסטרים הראשונים הן משימות צוות, ולכן תכונות בינאישיות חשובות לא פחות מידע המקצועי.

4. תוכניות להמשך שקשורות לאסיה או אירופה. אני חושב שביה"ס הרבה יותר תחרותי ומוכר באזורים הללו מאשר בארה"ב, ולכן נותן בהם יתרון.

מה לגבי בחירת ממליצים?

יש לקחת בחשבון שהמלצה טובה דורשת מהממליץ מספר שעות עבודה לא מבוטל. לכן, חשוב לבחור אנשים שיהיו מוכנים לעשות זאת עבורך. לא נכון לומר שהתפקיד או התואר של הממליץ לא חשוב כלל (לפי דעתי הוא משחק תפקיד מרכזי באופן שבו ועדת הקבלה מתייחסת להמלצה), אך יחד עם זאת עדיף לבחור אדם פחות בכיר שמכיר אתכם טוב, מאשר מנכ"ל או שר שלא שמע עליכם מעולם.  מעבר לכך, ביה"ס נוטה להיות יותר קשוב להמלצות של בוגריו.  המלצה טובה צריכה לשדר שהאדם שכתב אותה מכיר את המועמד היטב וחושב שהמועמד הוא האדם "המתאים ביותר" ללמוד בתוכנית.

לאחר בחירת הממליצים ישבתי עם כל אחד מהם והסברתי להם על ביה"ס, על ההחלטה שלי ללמוד בו וציינתי אילו תכונות אני מעוניין להבליט ב- Application. לכל אחד מהם השארתי סיכום כתוב של הנקודות הללו. ביקשתי מהם להיות כמה שיותר ספציפיים, ולתת כמה שיותר דוגמאות מעבר ל"סיסמאות כלליות", כגון "בעל כושר מנהיגות או יכולת אנליטית חזקה". רצוי לציין, שרוב המועמדים מקבלים מכתבי המלצה חזקים – אחרת לא היו בוחרים באותם ממליצים. לכן, חשוב מאוד שמעבר לכל הסופרלטיבים הרגילים, המכתב יכיל דוגמאות אותנטיות שמבססות את אותן קביעות לגבי יכולות המועמד.

למרות שהסיכוי שועדת הקבלה תתקשר לממליץ הוא מאד נמוך, יש לקחת זאת בחשבון ולהיות בטוח שהממליץ יידע "לשווק אותך" בצורה מיטבית באנגלית. ממליץ שלא בטוח ביכולת הכתיבה או הדיבור שלו באנגלית יכול להגיש המלצה בעברית עם תרגום מוסמך. במידה והתרגום הוא טוב, אין זה פוגע בסיכויי הקבלה של המועמד. 

האם לניסיון הצבאי שלך היתה משמעות בתהליך הקבלה?

רקע צבאי תורם, אך בסופו של דבר אסור לשכוח שהנך מתמודד מול מועמדים ישראלים אחרים שיש להם רקורד צבאי מרשים לא פחות. בעת הצגת הניסיון הצבאי, צריך לשים דגש על היבטים ניהוליים שלו ויכולת להפעיל אנשים, ולהימנע  מכתיבת סיפורי מורשת קרב בלבד.

האם ישנם גורמים נוספים שחשוב לשים לב אליהם בהכנת ה-Application?

צורת הצגת הדברים חשובה לא פחות מהתוכן. הרבה פעמים דברים שנראים לנו ברורים מאליהם, לא מובנים לגמרי לוועדת הקבלה, לכן חשוב לקבל פידבק מהצד. מנטאליות וצורת הבעה משחקות תפקיד חשוב באיך הצד השני מבין את מה שעל הנייר. לאחר שהחומר נכתב, ניתן לשים אותו בצד לשבוע-שבועיים ואז לקרוא אותו מחדש. בכל פעם שעיינתי בחיבורים שלי, גיליתי דברים נוספים. חיבורים שנראו לי כמעולים כשכתבתי אותם התגלו כבינוניים מאד. יחד עם זאת, צריך לדעת לשים גבולות למשך הכתיבה, כי זה תהליך שניתן לשפר בו בלי סוף. 

במידה והזמן והמצב הכלכלי מאפשרים זאת, אני ממליץ לבקר בבתי הספר. הביקור יכול לתת תחושה בנוגע לביה"ס, להבין האם אתה מעוניין בו ולתת רעיונות לכתיבת החיבור אודות בחירת ביה"ס. גם פגישה עם נציגי וועדת הקבלה יכולה בהחלט לעזור.

אני חושב שלעתים הצלחה בתהליך הקבלה היא עניין של מזל יותר מאשר עניין של כשרון. אם אדם לא מתקבל, זה לא אומר שהוא פחות טוב או מוכשר מהאדם שיושב בכיתה. חשוב להגיש  Applicationטוב ככל הניתן, כי זו הדרך היחידה שבא המועמד יכול להשפיע על התהליך, אך יש לזכור שישנם עוד הרבה גורמים שלא תלויים בך שמשפיעים על ההחלטה.

ההכנה לבחינות ה-®GMAT וה-TOEFL

למה בחרת לגשת לקורס ®GMAT וללא ללמוד לבד?

עבדתי במשך כל התהליך, ולכן ידעתי שאם לא אלמד במסגרת מסודרת, אני אתקשה להקדיש זמן ראוי ללימודי ®GMAT.

מה היו השיקולים שהנחו אותך בבחירת קורס הכנה ל-®GMAT?

השיקול העיקרי שלי היה רמת המדריכים, בעיקר בחלק המילולי. כל החברות הגדולות בישראל עובדות פחות או יותר עם אותם החומרים ונותנות גישה לחומר המצוי במאגרים של KAPLAN ו-ETS. לכן, לא עניין אותי כל כך מה שם החברה, אלא מי המדריכים הספציפיים שהולכים ללמד את הקורס. ביררתי מי עתיד להדריך את הקורס בקידום ולאחר שפניתי למדריכה המילולית ודיברתי איתה על שיטות הלימוד, הבנתי שזה בדיוק מה שאני צריך. היא הכינה תוכנית אישית לכל תלמיד שהיה מעוניין ועקבה אחרי ההתקדמות שלנו ולכן כל הזמן הרגשתי שאני מתאמן לא על כל החומר, אלא מרכז את המאמצים בנושאים שאני פחות טוב בהם.  

מה הציון הרצוי בבחינת ה-®GMAT למי ששואף ללמוד ב-INSEAD?

אני לא חושב שקיים דבר כזה. ציון ®GMAT הוא רק מרכיב אחד של תהליך הקבלה, ולכן הוא נשקל יחסית לשאר התכונות של המועמד: ניסיון תעסוקתי, השכלה, תחומי עניין, המלצות והישגים אחרים. ברור שציון גבוה (מעל 700) משפר את סיכויי הקבלה, אך הוא אינו תנאי מספיק או בלעדי לכניסה לתוכנית. הציון הממוצע ב-®GMAT במחזור שלי עומד על 707.

ובבחינת ה-TOEFL?

ציון TOEFL מינימלי של 260.

כמה זמן התכוננת לשתי הבחינות יחד ולכל אחת בנפרד?

ניגשתי לבחינת ®GMAT כשבוע לאחר סיום הקורס. ל-TOEFL ניגשתי כשבוע לאחר מכן, עם הכנה של יומיים בהם עברתי על ערכת ההכנה של ETS. זה בהחלט מספיק, מכיוון שהרמה של ה-TOEFL נמוכה בהרבה מזו של החלק המילולי ב-®GMAT. מניסיוני, לאחר לימוד טוב ל-®GMAT, ניתן להסתפק בהכרת הפורמט של TOEFL ופתרון של 2-3 בחינות. אני ממליץ לעשות את הבחינה כשבוע לאחר ה-®GMAT, כל עוד החומר (בעיקר יכולת כתיבת החיבורים) טרי בראש.

הראיון

מי ראיין אותך ומה אורך הראיון?

הראיונות של INSEAD נערכים ע"י הבוגרים בלבד בכל רחבי העולם. בניגוד לבתי ספר האחרים, התהליך כולל שני ראיונות נפרדים עם שני אנשים שונים. אורך כל ראיון הוא כשעה, והראיון יכול להתנהל בכל אחת מהשפות שהמועמד דובר. הופתעתי לטובה בראיונות מהתמיכה של בוגרים - הם ידעו לשאול את השאלות הכי קשות עבורי, אך יחד עם זאת להשרות אוירה מאד נינוחה ופתוחה. לאחר סיום הראיון, כל אחד מהם ציין מספר פעמים שאני יכול לפנות אליו בכל שאלה ובכל עת.

מאד חשוב להתכונן לראיון היטב, לדעת מה אתה הולך להגיד ולחשוב על כל השאלות שיכולים לשאול אותך. אני ממליץ לעשות מספר סימולציות עם חברים, ולנסות ולראות כיצד ניתן לשפר את הרמה. יש לתת תשובות מאד קונקרטיות ולא לעבור את 2-3 דקות לשאלה כללית, ו-4-5 דקות לשאלת פתיחה "ספר לי על עצמך". יחד עם זאת צריך להיות קשוב למראיין, כי לפעמים שואלים אותך דברים שונים ממה שהכנת וצריך להימנע מלענות תשובות מוכנות כשזה לא מתאים. אם הראיון נעשה בישראל, צריך לזכור שהרבה מה"סיסמאות" שיכולות לעבוד אצל המראיינים בחו"ל, יצטרכו לקבל תימוכין מתאים והסבר מפורט.

הלימודים

איזה מגמות יש בתכנית ה-MBA של INSEAD?

INSEAD הוא ביה"ס שמתרכז ב-General Management, ולכן אין בו מגמות מוגדרות. שנת הלימודים מחולקת לחמישה חלקים שנקראים period. ב-period השלישי, הרביעי והחמישי כל תלמיד משתתף במספר קורסי בחירה שבסופו של דבר מרכיבים את ההתמחות שלו. קורסים מחולקים ל-9 קטגוריות (Accounting & Control, Asian Business & Comparative Management, Finance, Economics & Political Sciences, Entrepreneurship & Family Enterprise, Strategy & Management, Organizational Behavior, Marketing Technology Management), וכל תלמיד יכול לקחת קורסים מקטגוריות שונות. 

מה אורך הלימודים?

התוכנית שמתחילה בספטמבר נמשכת 10 חודשים, והתוכנית שמתחילה בדצמבר נמשכת כשנה, וכוללת Summer Internship בקיץ.

כמה שעות בשבוע אתה לומד?

כ-18 שעות בכיתה וכ-70-75 שעות בסה"כ, כולל הכנת שיעורי בית ומטלות קבוצתיות. אני לא חושב שהלימודים עצמם קשים. פשוט יש הרבה חומר שצריך לעבור עליו והרבה מטלות שונות שיש להכין במקביל.  

כמה קורסים בכל period?

כ-5-6 קורסים.

תאר את תהליך ההתארגנות: מציאת דירה, אשרות, התאקלמות.

לאחר הקבלה, כל סטודנט מקבל חוברת שמסבירה מה בדיוק צריך לעשות וגישה לאתר האינטרנט של הסטודנטים החדשים. באתר ישנו פורום שמאד עוזר, וכל הסטודנטים מחליפים טיפים והמלצות ביניהם בנושאי התארגנות. את מרבית הסידורים ניתן לבצע מהארץ ואת מה שלא מספיקים עושים כאן. בסה"כ, כל הסידורים (מציאת דירה, קבלת אשרה, פתיחת חשבון בנק, אריזות, ביטוח, טלפון, אינטנרט וכולי) לקחו לי כחודש. לצערי, לא היה לי זמן לבקר בפונטנבלו כדי לשכור דירה, ועשיתי זאת באמצעות אחד הסטודנטים, שפרסם מודעה באתר. הוא עזר לי רבות - ניהל מו"מ עם בעלת הדירה, שלח לי חוזה בדואר, נתן טיפים בנוגע להתארגנות, ולכן כשהגעתי חיכתה לי דירה מוכנה. הסיפור שלי הוא לא נדיר - המון סטודנטים מהמחזור הקודם שמחים לעזור לסטודנטים החדשים. 

האם אתה מרוצה מהמקום?

אני מאד מרוצה, בעיקר מהאנשים שנמצאים מסביבי ומהאווירה של ביה"ס. האווירה מכריחה אותך לא רק ללמוד, אלא בעיקר ליהנות מהחוויה. למרות האינטנסיביות של הלימודים, בכל שבוע אתה מצליח למצוא זמן פנוי ללכת למסיבות הנערכות בארמונות בסביבה או בפריז, לעשות ספורט, לשמוע הרצאות של חברות או דוברים שבאים לקמפוס וליהנות מגסטרונומיה צרפתית.

כמה ישראלים לומדים איתך בתכנית וב-INSEAD בכלל?

סה"כ במחזור שלי לומדים 10 ישראלים: 7 לומדים בקמפוס בצרפת ו-3 בסינגפור. במחזור של דצמבר לומדים 9 ישראלים. במהלך קורסי החובה, כל המחזור מחולק ל Sections של כ-70 אנשים, ובכל אחת בד"כ לא יותר מ-2 ישראלים. 

העתיד

האם יש לך כבר תכניות לעתיד, לאחר סיום הלימודים?

יש לי מספר הצעות די שונות, ואני מעדיף לשמור אותן לעצמי בשלב זה. 

לאתר INSEAD.

על חיי הסטודנטים ב-INSEAD ניתן לקרוא (ולקנא נורא) - כאן.

חזרה לארכיון החדשות >>

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X