רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

ראיון עם אלדד פרסקי

אלדד פרסקי, Harvard Business School: "אם אתם מגישים מועמדות לבתי הספר המובילים, תסמכו על האינטואיציה ועל שיקול דעתכם. תציגו את עצמכם בצורה הכי מקיפה ואמיתית"

 אלדד פרסקי, ממקימי חברת IntelliGate, בוגר קורס קידום ®GMAT  - נמצא ב-Harvard Business School. אלדד העניק ראיון קצר לקידום ®GMAT, בו הוא מספר על חוויות ה-Application, הכנות ל-®GMAT והשמחה והסיפוק שאחרי.

קצת רקע על אלדד :

במהלך השירות הצבאי היה אלדד קצין קישור לרשות הפלסטינית. הוא סיים תואר ראשון  במדעי המחשב ומנהל עסקים באוניברסיטה עברית.

בסוף שנה א` באוניברסיטה אלדד ועופר, חבר ילדות שלמד עמו, הגו רעיון לחברת סטארט אפ. עד סוף השנה השניה אותרו משקיעים והרעיון קרם עור וגידים והפך לחברת Intlligate, שהוקמה בספטמבר 1999. אלדד תיפקד תחילה כמנכ"ל החברה, ולאחר שנתיים וחצי גייס לתפקיד מנכ"ל מנוסה. כיום עוסק אלדד בעיקר ניהול הפיתוח ובייצוג החברה מול לקוחות ומשקיעים.

אז מדוע בעצם בחרת ללמוד לתואר ה-MBA בחו"ל?

המחשבה על לימודים בארה"ב תמיד הסתובבה לי בראש, כבר במהלך התואר הראשון, חשבתי שאולי בעתיד ארצה לעשות את התואר השני בארה"ב. בסך הכל, אני מאמין שכדי שהתואר האקדמי יהיה יעיל הוא צריך להיות פרקטי. ראיתי איך התואר הראשון שלי במנהל עסקים לא ממש סייע לי בעבודה היומיומית בניהול החברה, ולכן ביררתי וחיפשתי תואר שני שיהווה כלי אפקטיבי ויסייע לי במהלך עבודתי. תואר MBA מהאוניברסיטאות בארה"ב הוא תואר מאוד פרקטי, מכוון עסקים ולא אקדמיה. 

כבר במהלך התואר הראשון התחלתי לקרוא על ה-Case Study Method, שיטת לימודים הנהוגה בחלק מבתי ספר למנהל עסקים בארה"ב (בהרווארד שמים דגש חזק מאוד על השיטה ומבססים עליה את ההדרכה הפרונטאלית) ששמה במרכז הדיון בכיתה דילמה או בעיה עסקית, והתלמידים בהנחיית המרצה דנים בדרכים אפשריות לטיפול בבעיה. השיטה הזו מדגישה את העיסוק הפרקטי במציאות הניהולית אל מול המודלים התיאורטיים. דרך הלימוד הזו מאוד משכה אותי.

במהלך התואר ולאחריו הייתי עסוק בחברה ופעילותה, ולא חשבתי על MBA. לפני כשנה הגעתי לנקודה שהרגשתי שעשיתי המון בחברה, שהגעתי לרוויה, ושאני מחפש משהו חדש, מאתגר. החברה התייצבה, הפעילות עברה לפעילות מסודרת ומנוהלת היטב על ידי מנהלים מקצועיים והרגשתי שאני יכול להתפנות לכל העיסוק הכרוך בהכנה ל-MBA

תיכננתי להגיש את מועמדותי לשנת הלימודים המתחילה בספטמבר 2004. עם זאת, בגלל אילוצי עבודה, מצאתי את עצמי ביולי 2003, בלי ציון ®GMAT - מתחיל לחשוש שלא אספיק להיערך כראוי להגיש את מועמדותי ללימודים בשנת לימודים 04-05 (מועדי ההגשה בסיבוב ראשון נעים בסביבות אמצע אוקטובר –K.G.). 

איך אתה מתאר את חווית ההכנה ל-1?

את עיקר המאמץ השקעתי בתחילת הדרך בהכנות לבחינת ה-®GMAT. ידעתי שאני צריך לעבוד קשה מאוד בתחום המתמטיקה היות ולא עסקתי בזה תקופה ארוכה. בחינת ה-®GMAT מציגה גם מכשול פסיכולוגי מסוים, מכיוון שאתה לא יכול להעריך את רמתך ואת סיכוייך בטרם תיגש למבחן.

כדי לא לקחת סיכון מיותר ולאור לחץ הזמנים ודרישות העבודה החלטתי לקחת קורס ®GMAT. רציתי ליצור מסגרת מחייבת ללימודים, שמשלבת בתוכה בחינות מתוזמנות. חיפשתי קורס שיעניק לי מסגרת ללימודים, תובנות על הבחינה, היכרות מעמיקה עמה וחומרי לימוד - הכל במקום אחד. 

התלבטתי בין שתי חברות המציעות קורס הכנה ובחרתי בקידום ®GMAT, גם בגלל שביעות הרצון שלי עוד מימי קורס ההכנה לבחינה הפסיכומטרית, בשל המיקום הנוח של החברה במרכז עזריאלי בתל-אביב, ומעל הכל ההנחה שלי שלקידום, כחברה גדולה ומבוססת, יש יתרונות הנובעים מגודל - יותר אנשים בוחרים ללמוד באמצעותה, יותר מידע על המבחן וכו`.

היה מאוד קשה לעמוד בלוח הזמנים של קורס המתקיים פעמיים בשבוע, נאלצתי לתרגל ולהתכונן בין לבין: מוקדם בבקרים, מאוחר בערב, וברכבת בדרך לעבודה. הקורס עשה את העבודה. הוא נתן לי במקום אחד את המסגרת, את ההדרכה המקצועית ואת חומרי הלימוד.  ללא הקורס היה לי מאוד קשה להתכונן.

יתרון נוסף של עבורי היו הקשרים שיצרתי במהלך הקורס עם תלמידים אחרים. רבים מהמשתתפים בקורס רצו כמוני להתקבל ללימודים בחו"ל, ושניים מהחברים שלמדו איתי בקורס התקבלו ללימודי MBA ב-Dartmouth וב-Columbia. החברות מהקורס נמשכה אל תוך תהליך הגשת המועמדות והיא נמשכת גם היום.

תאר בבקשה את תהליך הגשת המועמדות

החלטתי להגיש מועמדות לחמש אוניברסיטאות: Harvard, Stanford, MIT, Yale, Berkeley.

בתהליך הגשת המועמדות, החלטתי כבר בתחילת הדרך לסמוך בעיקר על האינטואיציה שלי, אך כמובן לא הייתי מנותק מהמציאות. קראתי היטב את כל מה שבתי הספר כותבים על עצמם ואני מאמין שחשוב מאוד להפנים את מה שהם כותבים, כי לדעתי הם באמת מתכוונים לזה. רציתי להכיר את תפישת העולם של האוניברסיטאות, אך מנגד לא רציתי לשנות את עצמי ולהציג מצג שווא בחיבורים כדי לנסות ולמצוא חן בעיני ועדות הקבלה.

כממליצים בחרתי בשלושה אנשים שאיתם עבדתי – המנכ"ל שגייסתי לפני 3 שנים לחברה, השותף שאיתו הקמתי את החברה שהוא גם חברי הטוב מאז בה"ס היסודי (לא בחירה טבעית בתהליך אך חשבתי שהוא באמת מכיר אותי לעומק ויכול לספר ולתת דוגמאות). הממליץ השלישי היה שר לשעבר בממשלה, שהכיר אותי היטב במהלך שנתיים של עבודה משותפת.

בחיבורים שכתבתי ניסיתי לתאר את האישיות שלי ואת עברי האישי והמקצועי, לספר מה עשיתי ולתת לקורא להבין איך אני חושב ומדוע אני פועל כפי שאני פועל. ניסיתי להראות הישגים ממקומות שונים ותקופות שונות, לא רק מתקופת עבודתי בחברה. הבאתי דוגמאות מהצבא, חוויות מהחיים האישיים.

לאחר הגשת טפסי הקבלה:

ניסיתי לא להיגרר לגל השמועות שעוברות מפה לאוזן בפורומים של מועמדים ובעיקר בקרב קהילת המועמדים בארץ: האם HBS כבר מראיינים? האם הרשימה כבר סגורה? האם התשובות יינתנו לפי מדינות? ועוד ועוד. אבל גם אני נשאבתי ללחץ המטורף הזה שיוצרת ההמתנה לתשובות ולראיונות, שנראית באותם רגעים אין סופית. אתה לא יכול להימנע מלחשוב – מה לא עשית טוב, מה יכול היה להיכתב בצורה ברורה ויעילה יותר, אין לזה סוף.

ראיונות:

אחרי בערך חודש התחילו להגיע הזמנות לראיונות מ-YaleHarvard ו-MIT. באותו שלב, אני יכול לומר שנרגעתי, יחסית, ידעתי שעשיתי עבודה טובה ושהלכתי בכיוון הנכון. הראיון עם Yale התקיים בארץ, עם בוגר ישראלי. לראיונות האחרים העדפתי לנסוע לארה"ב ולשלב ביקור בבתי הספר.

הביקור ב-Harvard Business School התחיל מהביקור בכיתה. הכיתה דנה ב-case study על כלכלת ערב הסעודית. המקום עצמו יוצא דופן, ומשדר אווירה מאוד נעימה. הוצגתי בפני הכיתה על ידי המלווה שלי, אשר אמרה לכולם שהגעתי לבקר בשיעור ולהתראיין. כל התלמידים קמו על רגליהם ואיחלו לי בהצלחה – היה מאוד מרגש.

בראיון עצמו היו שאלות מתקילות, פשוטות לכאורה, אך לעתים בלתי צפויות כמו:  מה אני עושה כל בוקר כשאני מגיע לעבודה? התשובות בראיון צריכות להיות כנות, חשוב להם שהתפישה שלהם עליך תתאים למי שאתה באמת. תלמידים ישראלים שלומדים בכל המקומות היו מאוד נחמדים ומלאי רצון לעזור.

תשובות:

תשובה החיובית הראשונה הגיעה מ- Yale באמצעות הטלפון. החל מאותו רגע ידעתי שאני נוסע ללמוד בארה"ב.

התשובה מה-HBS הגיעה באמצעות האינטרנט. זה היה רגע מאוד משמח ומרגש. ידעתי שבסיבוב הראשון כבר התקבלו 4 אנשים וחשבתי לאורך כל הדרך שהסיכויים להתקבל לא מאוד גבוהים.

זו הייתה הרגשה מיוחדת – באיזשהו מקום ההרגשה הייתה שחיי השתנו. זה נשמע גדול מאוד, אבל הייתה הרגשה מעין זו. כי ברגע שהתקבלתי – אני יודע שבלימודים אני אצליח ככל הנראה, ושעם העבודה יהיה בסדר, אם לא בחברה אחת אז אולי באחרת. אבל ההרגשה היא – שאחד הצעדים העיקריים כבר נעשה.  

לקראת ליל הסדר הגיעה התשובה החיובית מ-MIT, אבל כבר ידעתי שאני הולך ל-HBS. אני מאוד מעריך את שלושת המקומות (HBSMIT ו-Yale), והייתי הולך לשלושתם בלי לחשוב, אבל בכל זאת הגעתי להחלטה חד משמעית ללכת ל-Harvard.

תוכניות לעתיד:

עדיין  אין תכניות מדויקות, הכיוון הכללי הוא התברגות בחברה גדולה בתחום ההיי טק בארה"ב, אך גם זה עשוי להשתנות. אני מחפש פחות שינוי, ויותר להתקדם בתחום שלי.

כמה עצות למועמדים:

חיבורים: חשוב לא להגזים בחיבורים, להיות רציני וענייני. באופן כללי, בתי ספר שונים שואלים שאלות שונות וחשוב לנצל אותן כדי לתאר את עצמך מכמה זוויות, לתת לקורא להבין אותך, ולהבין את המסר האישי שאתה מנסה להעביר. חשוב מאוד לענות על השאלות שנשאלו במסגרת החיבורים, לענות באמת, לספק תשובה.

המלצות: הנקודה החשובה ביותר היא לבחור אנשים שמכירים אותך היטב. המלצות לא צריכות להיות מוגזמות בתשבחות, אלא לתאר את התמונה האמיתית, המציאותית. כמובן שהמלצה טובה צריכה לשדר חיבה והערכה כלפיך כמועמד. חשוב שהמלצות יכילו כמה שיותר דוגמאות שמדגישות תכונות כאלה או אחרות שביה"ס ביקש לברר אודות המועמד.

בשורה תחתונה – מהי ההמלצה החשובה מבחינתך למועמד עתידי?

בשורה תחתונה, אני ממליץ לסמוך על האינטואיציה שלכם ועל שיקול דעתכם. ואני מאמין שכדאי להציג את עצמכם כפי שאתם ולא בצורה מעובדת ותפורה, על פי מה שאתם חושבים שביה"ס רוצה לשמוע.

חזרה לארכיון החדשות >>

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X