רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

ראיון עם ניר נון נוה

ראיון עם ניר נון נוה, סטודנט ל- MBA במכללה למנהל 24/10/04

ניר נון נוה, סטודנט לתואר שני במנהל עסקים במכללה למנהל מספר על דרכו ללימודי MBA, הלימודים במכללה ושווי תואר מהמכללה למנהל בשוק העבודה יחסית לתואר מאוניברסיטה.

רקע כללי

גיל: 32 

שירות צבאי: מדריך חילוץ בשנה וחצי הראשונה ולאחר מכן אחראי על יחידת הוצאה לאור.

לימודי תואר ראשון (חוג/ים, מוסד לימודים, שנים): תקשורת ומדע המדינה באוניברסיטת חיפה, 1994-1997. בעברו גם לימודי תעודה בבית הספר `חשיפה` של האוניברסיטה הפתוחה, במסלול ללימודי אינטרנט ואינטראקטיב בשנים 1999-2000, מסלול לימודים בן שנתיים.

ניסיון תעסוקתי: עיתונאי, איש תוכן (הפקה ועריכה) באינטרנט. לאחר שהיה תלמיד בקורס ההכנה של קידום עבד בחברה כחצי שנה כיועץ לימודים בתחום ה-®GMAT.

ההחלטה על לימודי MBA

מתי ומדוע החלטת ללמוד לתואר MBA?

רציתי לבצע הסבה לתחומי עיסוק אחרים. באבחון תעסוקתי שעברתי הוצעו לי מספר כיוונים, ותחום השיווק נראה לי מעניין ומתאים לי מבחינת נטיות ואופי.

בחירת תכנית הלימודים לתואר שני במנהל עסקים

מדוע בחרת דווקא במכללה למנהל?  

שני שיקולים עיקריים הנחו אותי. ראשית, העובדה כי המכללה למנהל מאפשרת לימודי ערב ויום ששי, כך שניתן לעבוד במקביל בצורה מלאה וללא מגבלות רבות מדי.  שנית, לא האמנתי שאוכל להתקבל לאוניברסיטת ת"א.

האם פנית לעוד מוסדות לימוד? 

לא. שקלתי לפנות לאוניברסיטת תל אביב, אבל חשבתי שציון ה-®GMAT הכמותי שלי לא מאפשר זאת. בדיעבד התברר לי שיכולתי להתקבל ושסמכתי על מידע לא מהימן. ציון הסכם של ת"א משתנה מדי סמסטר ושווה לבדוק מול האוניברסיטה מהו ציון הסכם המדויק בכל רגע נתון.

ההכנה לבחינת ה-®GMAT

למה בחרת לגשת לקורס וללא ללמוד לבד?

תוך רצון למקסם את היכולות שלי. שני התחומים שנבדקים בבחינה, הכמותי והמילולי, אינם תחומים שאני מאד חזק בהם. האנגלית שלי סבירה ועם מתמטיקה אף פעם לא הסתדרתי יותר מדי למרות שיש לי במשפחה שני מהנדסים, אבא שלי ואחי.

ולמה לקורס מלא ולא לקורס כמותי?

לא הייתי משוכנע לגמרי בכל הנוגע למוסד הלימודים בעת ההרשמה ולא רציתי לסגור לעצמי אופציות. חוץ מזה, המדריכה המילולית שלי היתה ידידה טובה שלי.

מה היו השיקולים שהנחו אותך בבחירת קורס הכנה?

עד כמה מוכרת החברה והמלצות מחברים ומכרים. קידום היא חברה גדולה ומוכרת. גם בבחירת הקורס היכרותי עם אותה מדריכה מילולית שיחקה תפקיד.   

מה הציון הרצוי בבחינת ה-®GMAT למי ששואף ללמוד במכללה למנהל?

תלוי בציוני התואר הראשון, כמובן. 470-570. אפשר גם להתקבל רק על סמך ציון כמותי גבוה יחסית, 44.

כמה זמן התכוננת לבחינה?

בנוסף לנוכחות בשיעורים עצמם, השקעתי בבית בין 80 ל-90 שעות. חלקן הוקדשו להכנת שיעורי בית ולתרגול במהלך הקורס וחלקן להתכוננות מרוכזת לבחינה לאחר הקורס. ניגשתי לבחינה כשבועיים לאחר סוף הקורס, שזה פרק הזמן המומלץ. 

מה הציון שלך בבחינה?

590, כשבפרק הכמותי קיבלתי ציון 43 ובמילולי 28.  

זמן קצר לאחר הבחינה התחלתי לעבוד בקידום כיועץ לימודים בתחום ה-®GMAT, עבודה שהיתה לה גם נגיעה, קלושה אמנם, לתחום השיווק. עד אז עבדתי רק בתחום המדיה וגם לאחר מכן חזרתי לתחום זה. 

הלימודים

איזה מגמות יש בתכנית ה-MBA של המכללה למנהל?

החלוקה היא לחטיבות. החטיבות הקיימות הן מימון וחשבונאות, שיווק, מערכות מידע, ניהול חברות טכנולוגיה, ניהול בינלאומי, ייעוץ וניהול משאבי אנוש, מסלול חדש שנפתח השנה - פסיכולוגיה עסקית - לבוגרי פסיכולוגיה, מסלול חדש נוסף - שיווק ופרסום וחטיבה כללית.

באיזוו חטיבה אתה לומד?

עדיין לא הגעתי לשלב ההחלטה על חטיבה. אני בשלב מוקדם יותר, של קורסי החובה והליבה, שזהים בכל החטיבות. כרגע נראה לי שאבחר בשיווק, כיוון שכפי שציינתי קודם, זה הכיוון שמעניין אותי להתמקד בו ולעסוק בו.

מה משך הלימודים?

בתיאוריה שנתיים, אולם פרק זמן זה הוא לא באמת מעשי. הוא רלוונטי רק עבור בוגרי תואר ראשון בניהול שייקחו את מקסימום השיעורים הניתנים בכל סמסטר. בפועל, לאלו שאינם בוגרים תואר ראשון בניהול או בכלכלה, לוקח כשלוש או שלוש וחצי שנים לסיים את הלימודים. בסמסטר הראשון לקחתי רק קורסי השלמה, שישה כאלה. לבעלי תואר בפילוסופיה, למשל, לימודי ההשלמה כוללים  שבעה קורסים. לי היה פטור מקורס אחד. הקורסים האלה לאו דווקא יותר קלים מקורסים אחרים, אבל הציון שלהם לא משוקלל לממוצע התואר, כך שמספיק לעבור אותם, כלומר לקבל בהם 60. 

כמה שעות בשבוע אתה לומד?

בין 10 ל-14 שעות, זה משתנה מדי סמסטר.

כמה קורסים אתה לומד בסמסטר?

בין חמישה לשבעה.

האם יש מאפיינים כלשהם לסטודנטים שלומדים איתך? האם יש רוב לתואר ראשון כלשהו? לניסיון תעסוקתי כלשהו?מה הגיל הממוצע? כמה נשים וכמה גברים?

קשה למצוא מאפיינים דומים. מדובר במגוון רחב ביותר ובאוכלוסייה הטרוגנית למדי. הגיל הממוצע עומד על כ-29 להערכתי. לפחות כחצי מהסטודנטים הם נשים. בחטיבת משאבי אנוש, 90% מהסטודנטים הם נשים ובחטיבת מימון יש רוב גברי. מבחינת רקע אקדמי, יש לא מעט בוגרי תואר ראשון בניהול מהמכללה למנהל, הם מהווים כ-20% מהסטודנטים. בכלל, בוגרי כלכלה וניהול מהווים את הקבוצה הגדולה ביותר אך הם בפירוש לא רוב. הם אולי רבע מהסטודנטים . 

האם אתה מרוצה מהלימודים במכללה למנהל? 

מרוצה באופן חלקי. אם אתבקש לתת ציון, הוא יהיה 7.5. בצד החיוב אפשר למנות דברים רבים. הלימודים דינאמיים, אינטימיים, אין קמפוס ענק, יש יחידה מיוחדת שמיועדת לעזור לך כל הזמן. יושבות בה ארבע יועצות ועד השעה 6 בערב תמיד אפשר להתקשר או להגיע. אם כותבים להן דואל (email) הן לרוב מחזירות תשובה כבר באותו יום. יש המון מנגנוני התייעלות: הציונים נשלחים לטלפון הסלולארי, מערכת ההרשמה ממוחשבת, נרשמים לקורסים  באינטרנט, יש פורומים לסטודנטים, הממשק מאד נוח. מקבלים ספרים בשבוע השני של כל סמסטר ולא צריך לקנות אותם. בדיקנט הסטודנטים יש אווירה של התחשבות ושל טובת הסטודנט עד כמה שניתן. צריך לשים גבול כי יש סטודנטים שבאים בגישה של "אני משלם הרבה כסף, מגיע לי הכל". בסמסטר שעבר היה קורס שהיו בו 50% נכשלים כי בבחינה המרצה בדק חומר שהוא לא לימד בקורס. התלמידים התלוננו וקיבלו בחינה חוזרת והמרצה הועף. אתה מרגיש שאתה לא עומד מול חומה. יתרון משמעותי נוסף הוא שהלימודים מתקיימים בערבים ובימי שישי. לא תוקעים לך שיעור ב-2 בצהרים.

הדברים השליליים הם שכר הלימוד הגבוה, כ-60,000 ₪ לתואר והעובדה שצריך לקחת המון קורסים כדי להשלים תואר. לדעתי, יותר קורסים מאשר בת"א. יש יותר קורסים של נקודה ו-2 נקודות מאשר קורסים של 4 ו-5 נקודות. כמו כן, פועל יוצא של העובדה שהלימודים מתקיימים רק בערבים ובימי שישי הוא שאין גמישות בבחירת השעות. הייתי חייב להגיע ללמוד ביום שישי ב-8 בבוקר כי אין קורס אחר. 

מה דעתך לגבי הטענה שהתואר של המכללה שווה פחות מזה של אוניברסיטה?

התואר של המכללה למיטב הבנתי וממה שאני שומע כל הזמן מסביב מדורג במקום השלישי בארץ, אחרי התואר של ת"א וירושלים. הוא ללא ספק נחשב יותר מהתואר של בן גוריון ושל בר אילן. יש למכללה מוניטין מעולה בתואר הראשון והיא מעוניינת לשמור עליו. בוגרי תואר ראשון בניהול מהמכללה הכי מבוקשים בשוק יחסית לבוגרי תואר ראשון בניהול ממקומות אחרים. לכן יש מגמה של קורסים קשים יותר ויותר. פעם הדגש בלימודי ה-MBA במכללה למנהל היה אקדמי. עכשיו הוא יותר יישומי, שוב, במקביל למגמה השלטת בלימודי התואר הראשון במכללה למנהל. ניתן לראות זאת בחטיבות החדשות שנפתחו השנה.

נכון שיותר קל להתקבל ללימודי MBA במכללה, אבל לא יותר קל לסיים את התואר בממוצע טוב או בכלל לסיים. לאוכלוסיה החלשה שמגיעה לא עושים הנחות והם פשוט לא זוכים לסיים. יש מישהו שכבר שנה שביעית בתואר ואחרים שלוקח להם ארבע וחמש שנים לסיים כי הם לא מצליחים לעבור קורסים ועושים אותם שוב

העתיד

האם יש לך כבר תכניות לעתיד, לאחר סיום הלימודים?

לא באופן מעשי עדיין. אני רק בסמסטר השלישי כך שיש עוד מספיק זמן.

חזרה לארכיון החדשות >>

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X