רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

ראיון עם גלעם לוי

"תהליך הקבלה הוא אולי הדבר הקשה ביותר בלימודי ה- MBA בחו"ל" - גילעם לוי, בוגר Wharton, המרכז את Kidum Application  המספר על חווית ההכנה והלימודים ב- MBA.

גילעם לוי, בוגר בי"ס למנהל עסקים Wharton, המרכז את Kidum Application, מספר על וחווית ה-MBA ונותן עצות מעשיות למועמדים ללימודי ה-MBA באוניברסיטאות המובילות בחו"ל.

רקע קצר על עצמך – לימודים לתואר ראשון, תחומי עניין..

אחרי הצבא (קצין מודיעין) עשיתי תואר ראשון במשפטים וכלכלה באוניברסיטת ת"א. מייד לאחר הלימודים התחלתי את ה-MBA בארה"ב. ההתעניינות שלי היא בעיקר בתחומי היזמות ובניהול כללי.

מהי חווית ה-MBA שלך במבט לאחור? היה כדאי ?

אחת החוויות הכי מדהימות שהיו לי בחיים. "לפתוח עיניים" לעולם העסקים, לאמריקה ולעולם בכלל. מעבר לתרומה להבנה העסקית שלי (בעיקר בתחומי המימון והאסטרטגיה במקרה שלי), לפיתוח היכולת לעבוד בסביבה אמריקאית ולהיכרות עם חבר`ה "כמוני" מכל העולם, החוויה הייתה "מעצבת" מבחינת החיים וההתפתחות האישית שלי.

איך התקבלה ההחלטה ללמוד – MBA , באיזה שלב, איך למדת על התכניות השונות?

חשבתי על זה כבר בתחילת התואר הראשון, אבל התחלתי לקחת את זה ברצינות אחרי שחבר שלי פנה והתקבל (לברקלי), כשהייתי בשנה ג` באוניברסיטה. ידעתי על התוכניות השונות בעיקר ממנו. בתקופה ההיא הייתה פחות היכרות עם התחום ומידע היה פחות זמין מאשר היום.

לאן פנית, כיצד התכוננת להגיש מועמדות, איך אתה מתאר את התהליך?

תהליך האפליקיישן היה ארוך וקשה אבל לימד אותי על עצמי ועזר לי לשפר את האנגלית ואת יכולות הפרזנטציה שלי. התהליך היה גם הכנה טובה לתהליך הגיוס שעברתי במהלך לימודי ה-MBA. פניתי בסיבוב הראשון לשלושה מקומות (INSEADHarvardStanford) ובסיבוב השני למקום אחד נוסף (Wharton). INSEAD ו-Harvard קיבלו אותי, וStanford לא כי ה-®GMAT שלי היה נמוך מדי לטעמם (650) והם הציעו שאשפר אותו ואפנה שוב. Wharton קיבלו אותי לשמחתי עם מלגה מלאה וזה עשה את ההחלטה לקלה מבחינתי.

מה הכי חשוב  ב- Application, אם יש גורם כזה?

בד"כ אומרים שהחיבורים, אבל לדעתי החיבורים הם חלק מפאזל שכל חלקיו חשובים. לחיבורים יש תרומה משמעותית ביצירת תמונה כוללת על המועמד, אבל לקורות החיים, ציון ה-®GMAT, ההמלצות, ציוני התואר והראיון חלק גדול מאוד – ביחד להערכתי חלקם גדול יותר בתמונה הכוללת הזו.

כמה מילים על החוויה שם? מה היתרון והקסם של ה-Top Schools – האווירה, הידע, סגל המרצים, ה-Networking, החברות שמגייסות, המוניטין והיוקרה של המקום? מה הופך את המקומות הללו לכל כך מבוקשים מבחינת המועמדים מכל העולם?

זאת חוויה שקשה לתאר ולהסביר עד שאתה שם, כי ההבדל בין עולם העסקים שם והשיטה האקדמית שם לבין מה שקורה כאן הוא עצום. הלימודים הם חלק די קטן מהתרומה של החוויה הזו. תהליך הגיוס לעבודה בחברות המובילות בעולם, העבודה במהלך הקיץ ולאחר הלימודים, הפעילויות החברתיות עם אנשים מדהימים מכל העולם, הסמינרים, הכנסים והביקורים בחברות, מועדוני הסטודנטים, הטיולים ועצם המגורים בארה"ב במעמד של "סטודנט בתוכנית מובילה", אווירת ה"קרנבל" של חבר`ה צעירים שבאו לעשות חיים – בייחוד בשנה הראשונה הייתי ב"טריפ" של לספוג המון וליהנות מכל רגע.

מה לגבי ה-®GMAT? עד כמה חושבה הבחינה במסגרת שיקולי ועדות הקבלה השונות? איזה ציון מבטיח קבלה או ליתר דיוק – מעביר את המועמד דרך מחסום הכניסה הראשוני?

ממוצע ציוני ה-®GMAT הולך ועולה עם השנים. בעקרון טוב לבדוק את ציון ה-®GMATהממוצע של התוכנית שאתה פונה אליה – נתון זה מתפרסם באתרי מידע רבים וגם באתר האוניברסיטה. אם אתה סביב הממוצע הזה (פלוס/מינוס 20 נקודות) אז בד"כ אתה מקבל "וי" מבחינת ה-®GMAT וממשיכים להסתכל על שאר הנתונים שלך. אם ציון ה-®GMAT שלך גבוה משמעותית מהממוצע, הוא יאזן חולשות אחרות במועמדות שלך (למשל, ציוני תואר ראשון, ניסיון עבודה) ולהיפך.

מה היית ממליץ למועמד פוטנציאלי?

לעשות את תהליך הקבלה הכי טוב שהוא יכול. קשה להתקבל, זה אולי הדבר הכי קשה בכל חווית ה-MBA, והוא התנאי לכל מה שיקרה אח"כ.

האם לישראלי היום משתלם לעשות זאת מבחינה כלכלית? גם אם הוא רוצה לחזור לחיות ולעבוד בארץ, שנתיים שלוש לאחר  שיסיים את הלימודים?  

אני לא מכיר סטטיסטיקה ישראלית, אני מכיר את הסטטיסטיקה האמריקאית שהיא מאוד חיובית לגבי ההשקעה אבל לא בהכרח רלוונטית לישראל. אני לא מכיר בוגר שאומר שהוא מצטער שעשה את זה. אני מכיר בוגרים שזה הקפיץ אותם שנות אור בקריירה ומכיר אחרים שהצליחו יפה אבל אולי היו מצליחים יותר בלי זה. אולי זה יפתיע אותך, אבל לדעתי הצעד הזה הוא ממתן סיכון, על הטוב והרע שבכך. בלעדיו, פחות "בטוח" שתצליח, אבל ייתכן שתצליח בגדול יותר. בכל מקרה, נראה שלאלה שנשארים באמריקה אין הרבה שאלות מבחינת הכדאיות הכלכלית שבעניין.

האם יש רשת של בוגרי Wharton הישראלים? האם היא דומה לרשתות בוגרים בארה"ב?

התמיכה בי מצד בוגרי Wharton לפני הלימודים ובמהלכם הייתה פנטסטית, אנשים כמו אייל קלפן, מנהל קרן ההון סיכון וולדן בישראל, תמכו בי אישית בשנים הראשונות, וקשר שלי עם אחד הבוגרים היה הבסיס לגיוס הון שעשיתי מייד בתום הלימודים. אני חושב שבמקרה הישראלי ה"רשת" בנויה יותר על היכרויות אישיות, יותר על עומק ופחות על רוחב.

איך מתמודד הסטודנט הממוצע עם המחיר הגבוה של הלימודים ? מלגות? הלוואות ? רבים מהישראלים פוסלים את הלימודים על הסף בטענת "המחיר הגבוה כל כך".  

רבים לוקחים הלוואות דרך האוניברסיטה, ורבים אחרים מקבלים מלגות (חלקיות בד"כ, ומלאות לעיתים) מהאוניברסיטה. רק בשנה החולפת סייענו (Kidum Application) למועמדים שקיבלו מלגות בסכום מצטבר של מאות אלפי דולרים.

מה צריכה להיות רמת האנגלית והידע המתמטי של המועמד?

אני חושב שכל מי שמתקבל הוא ברמת אנגלית גבוהה מספיק (כפי שהוכח ב-®GMAT/TOEFL שלו) כדי להתחיל את הלימודים ולעמוד בהם בהצלחה. למי שאין לו רקע מתמטי/כלכלי מעבר לתיכון, מומלץ (ולא קריטי) לעשות קורס בסיסי או שניים בתחומים אלה, אם כאן בארץ או במסגרת "מכינה" שחלק מהתוכניות מציעות. גם אנשים שבאים בלי כל רקע מתמטי/סטטיסטי/כלכלי עוברים את הלימודים בהצלחה כמעט תמיד, אם כי ייתכן שיהיה להם יותר קשה בשלבים הראשונים.

לסיכום, בשורה תחתונה, מה היית ממליץ למועמדי המתוכנן להגשת המועמדות בחו"ל?

חשוב מאוד לקחת זמן, לחשוב מראש על כל התהליך ולהיות מוכנים לעבודה קשה. התהליך הוא ארוך וקשה, אבל משתלם בסופו  של דבר

חזרה לארכיון החדשות >>.

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X