רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

תכנית ה-MBA למצטיינים באוניברסיטת בן-גוריון

תכנית ה-MBA למצטיינים באוניברסיטת בן-גוריון - גישה מהפכנית ללימודי ה-MBA בישראל. ראיון עם דיקן ביה"ס למינהל עסקים - פרופ` עמוס דרורי

בית הספר לניהול של אוניברסיטת בן-גוריון מציג תכנית MBA מהפכנית בזירת תוכניות לימודי ה-MBA בישראל. התכנית, שמבוססת על לימודים במתכונת מלאה (Full Time) הנערכת בשיתוף עם פרופסורים מובילים מאוניברסיטאות מהשורה הראשונה בארה"ב מוצעת לסטודנטים מצטיינים, אשר מוכנים להשקיע מאמצים רבים במהלך 13 חודשים רצופים בלימודים וליהנות ממרצים ותלמידים מהשורה הראשונה. הכל, במלגה מלאה.  

פרו` עמוס דרורי, דיקן בי"ס לניהול באוניברסיטת בן-גוריון העניק ראיון לקידום ®GMAT, בו הוא מתאר את בית הספר, את התכניות השונות ובעיקר את תכנית המצטיינים אשר, להבטחתו, נועדה להיות תכנית FULL TIME מובילה בתחום לימודי הניהול בישראל. 

מה מייחד את לימודי הניהול באוניברסיטת בן-גוריון?

ראשית צריך לציין כי יש כמה סוגי תכניות, אותן צריך לבחון בקונטקסט המתאים. כיום בית הספר לניהול מציע את תכנית ה-MBA הרגילה, תכניות למנהלים והתכנית למצטיינים. יש לציין, כי התכנית למנהלים היא תכנית שעלותה זהה לזו של התכנית הרגילה.

מה מאפיין את התכנית הרגילה?  

ראשית, מסגרת לימודים   ידידותית ומתחשבת בסטודנט. שנית, התכנית מציעה מגוון גדול  של התמחויות וקורסים. כמה מההתמחויות הקיימות היום הן: שיווק, מימון התנהגות ארגונית, ניהול יזמות והי-טק, ניהול בין לאומי ואסטרטגיה וניהול המגזר השלישי (מלכ"רים).

מדוע מלכ"רים?

מדובר בפלח שוק גדול, בעיקר שוק של עמותות רבות שהוקמו מיוזמה פרטית זהו עולם שלם שצריך להכיר את מאפייניו ואת מגבלותיו. התפקיד של המגזר הזה בעולם הולך וגדל, ובכל העולם זיהו את החשיבות של המגזר הזה, כמגזר שמשלים את כל השירותים שהממשלה לא נותנת, בתחום החינוך, עזרה וכו`. לאור הדרישה הזו, אנחנו נשאף להכשיר מנהלים באופן שיאפשר להם להתמודד בהצלחה עם האתגרים של המגזר השלישי.

עוד בתכנית ה- MBA הרגילה:

"חדר עסקאות" - במסגרת ההתמחות במימון – סטודנטים ל-MBA מנהלים קרן של 350 אלף דולר, שנתרמה על ידי בנק הפועלים, תורם פרטי והאוניברסיטה. בשנה האחרונה הצליחו הסטודנטים להרוויח  9.5% כתוצאה מהשקעות בניירות ערך.

כמו כן, התכנית כוללת חילופי סטודנטים עם אוניברסיטאות מחו"ל, פרוייקטים משותפים עם סטודנטים מאוניברסיטאות מחו"ל, כל שנה מגיעים מרצים מחו"ל, אשר מעבירים קורסים מרוכזים. המטרה היא לחשוף את הסטודנטים לעולם הניהול הגלובאלי.  

מה הפילוסופיה שמאחורי תכנית ה-MBA – האם ביה"ס רואה אותו כתואר שנוטה לכיוון אקדמי-מחקרי או לכיוון פרקטי יותר, מחובר למציאות העסקית העכשווית ?

אני לא כל כך מאמין בהבחנה הקיצונית הזו. לא ניתן ללמוד באופן יישומי בלבד. אנו משלבים את התיאוריה והיישום לאורך כל הדרך ובכל התחומים. תלמיד MBA חייב להכיר את הכלים המתודולוגיים העומדים מאחורי כל תחום ניהולי וכן להתמודד עם המציאות העסקית בכל תחום ולהכיר אותה היטב.

בסיכום הגישה שלנו היא מאוד יישומית אך נשענת על כלים מקצועיים ועיוניים. התכנית מחוברת למציאות העסקית. הסטודנטים מבקרים בחברות, יש תחרות של תכנית עסקית המדמה מצב שוק של ממש, יש קורסים ליזמות, יש חדר עסקאות, ולפחות 30% מהלימודים מתבצעים באמצעות אירועים (Case Study).

מיהם הסטודנטים הלומדים בתכנית ה-MBA הרגילה?

כ-40% מהנדסים, כ-35% מנהל עסקים וכלכלה והשאר באים מתחום מדעי הטבע והחברה.

במסגרת דרישות הקבלה, התחלתם לדרוש גם ציון בבחינת ה-®GMAT. עד לאחרונה, בחינת ה-®GMAT לא הייתה אחת  מדרישות הקבלה. מה גרם לשינוי? 

הייתי אומר שיש שתי סיבות ל-®GMAT:

ראשית, זהו מעין Trademark עולמי, תו תקן ברמה בינלאומית. בתי הספר למנהל עסקים הטובים בעולם דורשים את ה-®GMAT כחלק בלתי נפרד מדרישות תנאי הקבלה. אנחנו רואים את עצמנו בשורה הראשונה של בתי הספר לניהול ורצינו ליישר קו עם האוניברסיטאות המובילות בעולם.

שנית, לפעמים התואר הראשון אינו משקף באופן מלא את יכולותיו של הסטודנט. סטודנטים רבים לומדים לקראת התואר הראשון שלהם בתנאים לא אופטימליים. נכון הדבר גם לגבי אנשים שלמדו לפני 10 שנים, וקשה להשוות את הציונים אז לציונים של היום. לכן, ®GMAT, כמבחן אובייקטיבי – מקור מידע בלתי תלוי, מאפשר לנו ללמוד יותר  על היכולות האנליטיות של המועמד, במקרים בהם ציוני התואר הראשון של האדם לא מספרים את הסיפור המלא.

וכעת נעבור לתכנית MBA למצטיינים. ממתי היא קיימת?

המחזור הראשון של התכנית, אשר התחיל באוקטובר 2003, נמצא כרגע בעיצומו. מטרת התכנית למצטיינים – לבנות את התכנית המובילה בארץ – לימודים "פול טיים" של אנשים בעלי יכולות גבוהות במיוחד. אם נצליח לבנות את זה במהלך כמה שנים – נכבוש לנו נישה מאוד ייחודית של מצוינות.  

מה מייחד את התכנית?

פתחנו את התכנית מתוך ראיה אסטרטגית, בשיתוף פעולה עם סגל בית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת קולומביה בארה"ב. והרעיון הוא לבנות תכנית מקבילה לתכנית של קולומביה ושל תכניות מובילות אחרות בארה"ב. מדובר בלימודים למשך 4 סמסטרים בני 12 שבועות לימוד בכל אחד. זה התקן האמריקאי. אך אנחנו מקצרים את החופשות בין הסמסטרים ובין השנים ומרכזים את כל הלימודים ל-13 חודשים.

הלימודים רציפים, במתכונת מלאה, ארבעה ימים בשבוע מראשון עד רביעי. המרצים המלמדים הם המרצים הטובים ביותר, הקורסים משודרגים, והמרצים משקיעים בקורסים האלה באופן מיוחד. מערכת הקורסים בנויה לפי הקטלוג של קולומביה, המרצים נמצאים בקשר רציף עם המרצים בקולומביה, ולכל מרצה בתכנית יש בעצם מרצה מקביל,למעלה מ-30% מהקורסים בתכנית ניתנחם על ידי מרצים מקולומביה או מאוניברסיטאות אחרות בארה"ב בשפה האנגלית..  

אנו גם משלבים קורסים בעלי אופי מיוחד. בתקופה הקרובה לדוגמא תתקיים סדנה מרוכזת בת שבוע בנושא של שינוי ארגוני. הקורס יינתן על ידי מומחה עולמי בתחום מאוניברסיטת קורנל בארצות הברית. על מנת לאפשר לקבוצה ניתוק מחיי היום יום תתקיים הסדנה באילת. קורס אחר יעסוק בהכנת תכניות עסקיות עבור מיזמים של היי-טק. כמו כן ישמשו התלמידים כוועדת השקעות אשר תנהל קרן אמיתית של 350.000 דולר במסגרת חדר העסקאות של בית הספר.  

עוד על התכנית:

אנו מתכוונים להפוך את התכנית לבין לאומית באפייה. בעוד שנה אנו מקווים  לקיים את הלימודים בשפה האנגלית בלבד. מבחינת כמות הסטודנטים אני רואה כמות של 40-70 תלמידים בכיתת המצטיינים (אולי שתי כיתות של 40-60), כאשר כ-30 אחוז מהסטודנטים יבוא מחו"ל.

מעבר ללימודים, שבהם נדרש מהסטודנטים מאמץ רב, הרעיון הוא לתת להם את כל השירותים הלוגיסטיים שמשחררים אותם מכל הטרחה הרגילה של סטודנט. הם לומדים באודיטוריום הכי משוכלל, יש להם מקום אחד בו מרוכזים כל הלימודים, יש להם ספריית ספרי לימוד שרכשנו במיוחד עבורם, מעבדות מחשב משוכללות, אשר יועברו בקרוב לתקשורת אלחוטית, סיוע של עוזרי הוראה באופן מתוגבר, הרצאות אורח, טיולים מאורגנים וסיורים בחברות (הסטודנטים ביקרו לאחרונה בסלקום, בנק הפועלים, פגשו את דליה לב (לשעבר יו"ר שופרסל), סמנכ"ל מכתשים אגן, רעיה שטראוס, יורם אורון נשיא קרן הון הסיכון ורטקס, נשיא האוניברסיטה אבישי ברוורמן ועוד.

כעת אנחנו מקימים יחידת השמה, אשר תופקד על ניהול נושא ההשמה של הבוגרים של תכנית המצטיינים בשוק העבודה המתאים להם.  

מהי העלות של התכנית עבור הסטודנט? 

הלימודים הם במלגת לימודים מלאה וכן תמיכה של 150$ לשכר דירה בבאר שבע. יש גם מספר מצומצם של מלגות נוספות. אנחנו מאמינים, כי כדי לגייס את האנשים הכי טובים – צריך להציע משהו אטרקטיבי, משהו שמוסדות אחרים לא נותנים.

על מנת לפתח את התכנית – הקמנו לתכנית זו ועדה מייעצת בינלאומית:

התכנית מלווה על-ידי ועדה מייעצת בין-לאומית בראשותו של אהוד הומינר מאוניברסיטת קולומביה בניו-יורק לשעבר נשיא ו-CEO של חברת פיליפ מוריס בארה"ב. צוות זה, המורכב מאנשי עסקים ואקדמיה מובילים מהעולם, יתרום מניסיונו המעשי והאקדמי לעיצובה של התכנית וילווה את מהלך התקדמותה. הועדה מלווה באופן מעשי את התכנית, מתכנסת מדי פעם ומקבלת החלטות אסטרטגיות.

האנשים הללו גם תורמים כסף וגם תורמים מניסיונם ומזמנם לסטודנטים.

מי מתקבל לתכנית?

אנחנו מצפים לפרופיל שמקביל למי שמתקבל לתכניות מובילות של ארה"ב: הישגים גבוהים מאד ב-®GMAT (ניתן לעשות את החלק הכמותי או את המבחן המלא), ובלימודי תואר ראשון וראיון אישי.

ככלל, התכנית פחות מתאימה למי שנמצא בעיצומה של הקריירה, אלא למועמדים שסיימו לימודים או שצברו כמה שנות ניסיון. במחזרו ראשון – הוותק המקצועי הממוצע הוא כ-3 שנות ניסיון.

אנחנו מנסים  להרכיב כיתה מגוונת – בין היתר, במחזור הראשון יש לנו רופא, דוקטורנטית לביוטכנולוגיה ואנשים מתחומים אקדמיים. אנחנו מאוד מאמינים בעבודה בקבוצות והעשרה הדדית. זהו אחד היתרונות הגדולים של ה-MBA, בשל העובדה שהסטודנטים מגיעים מתחומים שונים. 

חזרה לארכיון החדשות >>

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X