רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

ראיון עם פרופסור אבי פייגנבאום

פרופסור אבי פייגנבאום, סגן הדיקן, הפקולטה לתעשייה וניהול בטכניון, אחראי על תכנית ה-MBA: "ממוצע ה-®GMAT של הסטודנטים שלנו הוא 620, הממוצע בפרק הכמותי הוא האחוזון ה-92-93".

תכנית הלימודים

מה מאפיין את תכנית ה-MBA בטכניון?

אנחנו מתמקדים בהכנת הסטודנטים ובהכשרתם לניהול בסביבה טכנולוגית ובתנאים של תחרות גלובלית. המטרה היא לעזור לחברות הישראליות לשפר את המיצוב התחרותי שלהן. הלימודים מתקיימים בימי חמישי אחרי הצהריים ובימי שישי בקמפוס בחיפה ובימי חמישי בקמפוס בת"א. ריכוז הלימודים ביום או יומיים בשבוע מאפשר לסטודנטים להמשיך לעבוד ואפילו להיות עם המשפחה.

האם אתם מיישמים שיטות הדרכה מעשיות, כגון ה-Case Study Method  הנהוגה בבתי ספר רבים למנהל עסקים בארה"ב?

אנחנו משתמשים במגוון שיטות הוראה. להלן מספר דוגמאות:

  • מסגרות תיאורטיות - סטודנטים מקבלים כלים אקדמיים באמצעות הוראה פרונטלית. 
  • CASE STUDY – על מנת להכניס לכיתה את המימד המעשי, אנו משתמשים באירועים מהעולם העסקי, אשר נכתבו ב-Harvard Business School ובאירועים שנכתבו על ידי חברי הסגל בטכניון.  
  • סימולציות עסקיות - לדוגמא, קורס סימולציה תחרותית גלובלית, דהינו תחרות בין חברות שונות בעולם. אנו מחלקים את הסטודנטים לחברות, כל חברה "מקבלת" 20 מיליון פרנקים שוויצריים. החברות יכולות לפעול במספר מקומות בעולם, ומתחילות להתחרות זו בזו. היות ומדובר בקורס מסכם, הסטודנטים מתחילים לשלב ידע מכל התחומים שנלמדו במהלך התכנית. 
  • Action Learning - דוגמא טובה לשיטה זו היא קורס פטנטים שיש לנו בטכניון. מורה הקורס הוא פרופסור עוזי דה האן, מנכ"ל פיליפס ישראל לשעבר. בחרנו פטנטים של פרופסורים בטכניון ועל בסיס פטנטים אלה, אנחנו כותבים תכניות עסקיות. מי שמעורב בכך הם אנשי התעשייה, האקדמיה והסטודנטים. התכניות נבדקות על בסיס הקריטריונים של המדען הראשי, ואנו מעודדים אותם ומציעים להם לפנות להמשך פיתוח דרך תמיכתו של המדען הראשי. סוג כזה של לימודים יוצר אווירה מעשית תוך שילוב בין טכנולוגיה לעסקים. 
  • Field Studies – סיורים בתעשייה. אנחנו והסטודנטים בוחנים את התעשייה בעין אקדמית תעשייתית. בנוסף לתעשייה המקומית, ישנם גם קורסים כאלו הניתנים בשיתוף עם אוניברסיטאות בחו"ל. לדוגמא, אוניברסיטת טונגי בסין ו ESCP-EAP שבצרפת. 
  • כעת אנחנו מעבירים קורס מיוחד, פרויקט ליתר דיוק, במסגרתו הסטודנטים מתחלקים למספר צוותים, כאשר כל צוות עובד על תחום שיווקי, אסטרטגי או יזמות. את הפרויקט מובילים חברי סגל שבאו מהתעשייה, והרעיון הוא שעושים פרויקט ייעוצי לחברה ממנה הגיע סטודנט (או מספר סטודנטים). הקורס הזה מתקיים בשנה השנייה לתואר.

האם לדעתך יכולה להתקיים בארץ התמחות (Internship) כנהוג בחו"ל כדי לאפשר לסטודנטים להתנסות באחת התעשיות המעניינות אותם?

הרעיון שעומד בבסיס ההתמחות הוא לחבר את הסטודנטים, אשר לא עובדים במהלך התואר, לתחום עסקי המעניין אותם, לטעום את היתרונות והחסרונות ואף להציג את עצמם לחברות בתחום. בארץ זה בלתי אפשרי כי אין בישראל תכנית FULL TIME. מרבית הסטודנטים עובדים במהלך הלימודים לתואר MBA, ועל-כן אין כרגע בסיס ליישום שיטת ה-Internship.

ההתייחסות לציון בבחינת ה-®GMAT

הטכניון הוא אחד המוסדות שדורשים ציון ®GMAT מלא ולא רק ציון בפרק הכמותי. מדוע?

בתכנית MBA רגילה (לעומת התכנית למנהלים) מבחן ה-®GMAT הוא סטנדרט. סטודנטים שואלים אותי: "מדוע אתם דורשים?®GMAT הבחינה עולה כסף, האם זה אומר שאני יכול להיות מנהל יותר טוב?"  

התשובה שלי היא מאוד ברורה: סטנדרט. החלטנו להנהיג את ה- ®GMAT לפני כשמונה שנים. אני מאמין שכך אני עוזר לסטודנטים לצאת ממוסד לימודים יוקרתי. אנחנו יודעים בעולם שה-®GMAT הוא "סרגל" עולמי. בחינת ה-®GMAT עוזרת למצב את תכנית ה-MBA שלנו בשוק הגלובלי. אנו רוצים כי הבוגרים שלנו יוכלו להתגאות שסיימו את התוכנית בטכניון גם בחו"ל. ציון ה-®GMAT של הסטודנטים שלנו מאוד גבוה, הממוצע הוא 620, כאשר בפרק הכמותי אנחנו דורשים אחוזון 80 כתנאי קבלה. ציון 620 לישראלים מקביל לציון 700-720 בעולם. בפרק הכמותי, הממוצע של תלמידינו הוא אחוזון 92-93. בתכניות למנהלים (Executive) ה-®GMAT יהיה מומלץ אך לא חובה.

מבחינה מהותית, כמובן שהבחינה, שהוכיחה את עצמן במהלך עשרות שנים, מהווה גם גורם אובייקטיבי ובלתי תלוי ליכולתם של המועמדים, ללא קשר לרקע שלהם או לתואר הראשון שלהם.

הסטודנטים

האם סטודנטים שאינם בוגרי תואר בהנדסה חוששים להגיע אליכם?

מקרב המתקבלים לתכנית אצלנו, 60%-70% הם מהנדסים וכ-30% מגיעים מתחומים אחרים. קיימים שלושה מסלולים שונים עבור סטודנטים שבאים מרקעים שונים. לפעמים זה מרתיע את ה"לא מהנדסים", אך אנחנו עובדים על זה. אנחנו לא מלמדים טכנולוגיה, אנחנו מלמדים Management of Technology. לא לומדים מתמטיקה ופיזיקה ברמה של הנדסה. מסלול ניהול הטכנולוגיה קצת יותר קשה מתכנית רגילה, ואכן מהווה אתגר עבור מישהו שנכנס מבחוץ, אך, כאמור, הדגש הוא על ניהול הטכנולוגיה ולא על הטכנולוגיה. כמו כן, יש לנו את המסננת הכמותית בדמות בחינת ה-®GMAT.

בנוסף, אחד היתרונות הכי גדולים בניהול ובמנהל עסקים הוא ההטרוגניות. אם היינו מכניסים קבוצות הומוגניות, זה היה רק פוגע. בניהול, המרצה הוא COACH. מה שיש לכל אחד מהסטודנטים להגיד אינו פחות חשוב לעתים ממה שיש למרצה להגיד. קיימת הפריה הדדית של הסטודנטים שבאים מתחומים שונים, שהתנסו בעבודה בתחומים שונים וכעת מעשירים זה את זה. בניהול הטכנולוגיה, בתחרות הגלובלית, עוד לא ראינו את חוקי המשחק העתידיים. התחרות מייצרת כל מיני חוקים שאנחנו עדיין לא יודעים מהם. העובדה שסטודנט נתקל באנשים שונים ומקבל INPUT שונה מכל אחד מהם מכינה אותו טוב יותר לתנאי התחרות במשק. לכן, אנו שמים דגש של ממש על ה-Diversity. אנחנו לא רוצים רק מהנדסים. כרגע הם הרוב, אבל זה עשוי להשתנות עם הזמן.

האם אתם שמים דגש על קבלת מועמדים בעלי ניסיון תעסוקתי?

אנו מבקשים ניסיון תעסוקתי של שנתיים לכל הפחות. זה תואם את הפילוסופיה של הלימודים בתכנית ה-MBA שלנו כי בנוסף למרצה שמלמד, הניסיון של הסטודנטים עוזר לסטודנט עצמו ולחבריו ללימודים. רף הניסיון התעסוקתי שאנו מציבים תורם ללא ספק רבות לדיון, להבנה של הסטודנטים ולהכנסת המימד המעשי לתוך הכיתה. בחו"ל, הסיבה לדרישת ניסיון היא שבדירוג התכניות, אחד המדדים הוא משכורת הבוגרים. אחרי סיום לימודי ה-MBA, עבודתו של מי שהגיע ללימודים עם ניסיון תהיה ברמה גבוהה יותר, עם שכר גבוה יותר. אין לי ספק שכאשר תכניות ה-MBA בארץ יתחילו לפרסם את השכר ההתחלתי של בוגריהם, מרכיב הניסיון בתנאי הקבלה יהפוך חשוב הרבה יותר.

מהיכן (מבחינה גיאוגרפית) מגיעים הסטודנטים שלכם?

כ-20%-30% מגיעים ללימודים מתל אביב. השאר מתגוררים בחיפה ובאזור הצפון.   

בוגרי התכנית – לאן?

מהן מחשבותיך בנושא ההשמה?

אין בינתיים תכניות MBA בישראל ששמות דגש על נושא ההשמה. למרות זאת, אנו נמצאים בקשר עם מספר חברות בארץ המפרסמות דרכנו הצעות עבודה הרלוונטיות למנהלים עם רקע טכנולוגי, כמו הסטודנטים שלנו. בחו"ל התואר נתפש כיותר פרקטי, ולכן שמים דגש על השמה.

האם נושא ההשמה יגיע בסופו של דבר לישראל?

לא פשוט להביא חברת השמה לקמפוס או להקים חברת השמה בתוך הקמפוס. התרבות הניהולית בארץ עדיין לא מבינה באופן מלא את הערכים של ה-MBA. עם זאת, אנחנו בהחלט עובדים בכיוון הזה. ישנם מפגשי זרקור, בהם חברות מציגות את עצמן בקמפוס וכן פרסום הצעות עבודה ספציפיות. מבחן השוק האמיתי לתכנית נעוץ בהשמת הבוגרים. היכולת שלנו לקדם את הבוגרים שלנו, להביא אותם לתפקידי ניהול, היא אחד המדדים המשמעותיים של התכנית. אני מאוד מאמין במבחן השוק. הוא מרכיב חושב בעיני הסטודנטים. זו אחת הסיבות העיקריות לכך שהם מגיעים לתכנית ה-MBA. כמו כן, מדד כזה היה נותן לנו, מנהלי התכנית, כלים נוספים לפיתוח התכנית. כאשר נוכל להראות ששכר הסטודנטים גבוה יותר בסיום התואר, עם יציאתם לשוק העבודה, ההתייחסות לתכנית תהיה רצינית ו"מעשית" יותר, שכן הסטודנטים יראו בה כלי של ממש להשגת מטרות, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

מלבד הכלים שמקבל בוגר התכנית, כיצד מסתכלים על בוגר של תכנית ה-MBA של היום בתעשייה?

אני מאמין שתואר MBA יהפוך לנורמה, כפי שמקובל בארה"ב. ישנן שתי סיבות עיקריות לכך  שעדיין לא הגענו לכך בארץ, למרות שאנו בכיוון: ראשית, מנהלים רבים במשק אינם בעלי תואר MBA ואינם מודעים ליתרונות מסוימים בגיוס בוגרי MBА. שנית, החברות בישראל עדיין לא מרגישות את התחרות העולמים וממשיכות לחפש כלים שהן מכירות. MBA נותן לתלמיד כלים אנליטיים כמו גם יכולת שיתוף פעולה עם גופים שונים.

אנחנו בטכניון יוצרים שיתופי פעולה עם חברות במשק, עושים פרויקטים עבורן. אין ספק שמהנדס עם תואר MBA מודע הרבה יותר למרכיבים השיווקיים של הפיתוח ויכול לתרום לחברה יותר, גם אם הוא ממשיך לעבוד במו"פ. מי שלא מבין זאת היום בתעשייה מפספס הזדמנות מסוימת. רוב מנהלי העתיד יהיו בעלי MBA.

האם תוארMBA  מהטכניון הוא בעל משמעות בקורות החיים של הבוגר?

ללא ספק. בוגרינו עובדים בהיי טק, המרצים שלנו באים משם, הכל סובב סביב היי טק. גם מי שלא רוצה להמשיך לעבוד בהיי טק יכול להשתמש בכלים התחרותיים הקשים הקיימים בתחום ההיי טק. כלים אלה יעזרו לכל אחד שירצה לעבוד ב-Low Tech, אך לא ההיפך. קשה מאוד להשתלב בניהול הטכנולוגיה ללא הכלים הללו.

בשורה התחתונה – מדוע לבחור בטכניון?

בגלל המוניטין, ההתמקדות שלנו בתחום הטכנולוגי בקונטקסט של התחרות הגלובלית, היכולת שלנו להתאים את עצמנו לדרישות של חברות רב לאומיות וישראליות, ניסיונם של חברי הסגל, חברי הסגל שבאים מהתעשייה. אנחנו מקדמים את הסטודנטים שלנו לעמדות ניהול בתחום הטכנולוגיה.

חזרה לארכיון החדשות >>

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X