רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

ראיון עם משה צרפתי

משה צרפתי, סטודנט למנהל עסקים (MBA) באוניברסיטת שיקגו, מספר על ההחלטה ללמוד בחו"ל, על תהליך הגשת המועמדות, על ההכנה למבחן ה-®GMAT ומספק טיפים לכל מי ששוקל ללמוד באחד מבתי הספר המובילים בארה"ב 

משה צרפתי הוא סטודנט למנהל עסקים (MBA) באוניברסיטת שיקגו הנחשבת. מאחורי המשפט הקצר הזה מסתתר מסלול ארוך ומפרך שעבר צרפתי בדרכו לתואר הנכסף, כולל נסיעה מקדימה לארה"ב כדי לבדוק את המקומות השונים מקרוב, התכוננות ממושכת לבחינת ה-®GMAT והשקעה ממושכת ביותר של זמן, מחשבה וכסף. קריאת הראיון עמו יכולה לחסוך לכם לפחות חלק מאלה ולספק חומר למחשבה לכל מי ששוקל לימודים באוניברסיטה מובילה בחו"ל. 

רקע כללי

משה צרפתי שירת בצה"ל כמ"מ ביחידת חי"ר. לאחר השירות הצבאי למד לקראת התואר הראשון באוניברסיטת תל-אביב בפקולטות לכלכלה ומדעי המחשב. במהלך הלימודים עבד באבטחה בשדה התעופה ובשגרירות ישראל באנקרה. לקראת סיום הלימודים החל לעבוד בחברת טכנולוגיה קטנה בתחום ה-QA (בדיקות תוכנה) ולאחר מכן קודם לתפקיד ראש צוות QA  בחברה. 

שלב ראשון: ההחלטה על לימודים בחו"ל

מדוע החלטת ללמוד לתואר MBA דווקא בחו"ל?

הגעתי למסקנה ש-MBA בישראל נותן ערך מוסף נמוך מאוד. עבור המעסיקים בארץ, הניסיון המעשי משחק תפקיד מרכזי ולעתים קרובות בלעדי. MBA ממקום טוב בארץ לאו דווקא עוזר להתקבל לעבודה או יוצר יתרון מסוג כלשהו.

כמו כן, הגעתי למסקנה שעבודה בתחום התכנות היא לא ממש בשבילי. דווקא העבודה בתחום ה-QA עזרה לי לראות את התמונה הרחבה יותר של עסקי הטכנולוגיה. הגעתי למסקנה שצריך לשנות כיוון. התחלתי לחשוב על התחום הפיננסי, אותו הכרתי במהלך לימודי הכלכלה באוניברסיטה. יחד עם זאת, היה ברור שעם תואר בכלכלה לא ניתן יהיה להתברג לתפקידים שעניינו אותי באמת באותו שלב. מחשבות אלו הביאו אותי להתכוונן על לימודי MBA בחו"ל.

חבר הפנה אותי לקרן פולברייט, שם למדתי קצת על התכניות השונות. נושא הלימודים בחו"ל נראה גדול מאד בהתחלה, אך לאחר ששוחחתי עם אנשים שונים ועם בוגרים התחלתי להאמין שניתן לעשות את זה. 

השתכנעתי שתואר MBA מבי"ס מוביל בארה"ב יהווה שדרוג קריירה של ממש. גורם משכנע נוסף היה העובדה שאחוז הישראלים שמוצאים עבודה לאחר התואר גבוה ביחס לשאר הבוגרים.  

שלב שני: בחירת בתי הספר ובדיקתם

איך בחרת את בתי הספר בהם רצית ללמוד? 

ראשית, הבחירות שלי התבססו על הרצון להתברג בתחום הפיננסים ובנקי השקעות עם תום הלימודים. שנית, מבחינת העדפתי האישית לא רציתי לנסוע לחוף המערבי בארה"ב. לבסוף,  לא כל כך רציתי ללמוד בשיטת ה-Case Study. כך צמצמתי את הרשימה ל-8 מוסדות לימוד פוטנציאליים.

לאחר הכנת רשימת המקומות, החלטתי לנסוע לארה"ב על מנת להבין לעומק את המקומות ואת התרבות ולפגוש אנשים הלומדים וחיים שם. בנוסף, היה בכך אלמנט הצהרתי כלפי בתי הספר  - מוכנות להגיע, ללמוד, לחקור, הצהרה על רצינות כוונותיי. האמנתי גם שאוכל לאסוף מידע שיעזור לי בהכנת המועמדות (Application). 

איך התרשמת מבתי הספר? 

אוניברסיטת Duke הפתיעה אותי לטובה בעיקר מבחינת האווירה בקמפוס והתשתיות של בית הספר. אוניברסיטת Dartmouth שבתה את ליבי. מקום נפלא, אנשים מדהימים ואדיבים, מיקום יפה, אתר סקי בתוך הקמפוס. כל אלה הפכו את Dartmouth לביה"ס בעדיפות מספר אחת מבחינתי.

לא כל כך אהבתי את NYU ואת Columbia, בעיקר בשל האווירה הניו יורקית והעדר אווירת קמפוס סגורה יותר. המקומות הזכירו לי במידה מסוימת את אוניברסיטת תל אביב, עם סטודנטים אשר מגיעים לקמפוס ללמוד חצי יום ואחר כך עוזבים לעיסוקיהם השונים. 

אוניברסיטת Chicago  היא בעיני ללא ספק בית המקדש של הכלכלה והפיננסים. המקום מאוד הרשים אותי. ביקרתי בשיעור מאקרו כלכלה הנלמד במסגרת לימודי MBA, הבנתי את החומר הנלמד, נהניתי מאוד מהאווירה ומהאנשים. המקום אמנם פחות חברותי בעיני מבתי הספר הקטנים, אך הסטודנטים הישראלים במקום מאוד עזרו לי, הן בסידורים במקום והן בטיפים לגבי הגשת המועמדות. 

שלב שלישי: תהליך הגשת המועמדות 

תאר בבקשה את תהליך הכנת ה-Application.

לאחר החזרה לארץ החלטתי להגיש את מועמדותי לכל המקומות. התייעצתי עם גילעם לוי (המרכז את תכנית Kidum Application), אשר עזר לי מאוד כשתיאר את סיכויי במקומות השונים וייעץ לי בנוגע לצעדים שעליי לנקוט במהלך הכנת המסמכים. 

לקראת סוף התהליך היה קשה לכתוב חיבורים מקוריים, אך בסופו של דבר סיימתי גם תהליך זה בזמן והספקתי להגיש מועמדות לכל המקומות בסבב הקבלה הראשון. אני מאוד ממליץ להגיש מועמדות לכל המקומות בסבב הראשון. כך לא תיצרו לעצמכם סיכונים מיותרים. 

כשאתם נכנסים לתקופה הזו של הגשת המועמדות ל-Top Schools , אתם צריכים להיות מוכנים להשקעה מאוד גדולה של זמן ושל כסף. אם לא תהיו מוכנים להשקיע – אתם עשויים להתאכזב. הייתי אומר שצריך לגשת לכך כמו לעבודה שנייה, לא פחות מכך. 

האם יש לך טיפים לקוראים בנוגע לכתיבת החיבורים?

אני חושב שבחיבורים אסור להתחכם יותר מדיי. כדאי לתת תמונה מציאותית, לתאר את עצמך מכמה זוויות, לתת דוגמאות. 

ולגבי בחירת ממליצים?

את הממליצים שלי בחרתי ממקומות העבודה שלי. לדעתי, הדבר החשוב ביותר הוא הנכונות של הממליצים להשקיע בהמלצות,  להיות חיוביים.  

האם לניסיון הצבאי יש משמעות בתהליך הקבלה?

אחד הנושאים שעולים שוב ושוב בקרב מועמדים ישראלים היא השאלה מה ערכו של השירות הצבאי בעיניי ועדות הקבלה השונות. למיטב הבנתי, השירות בצה"ל יכול להיחשב שם כניסיון מקצועי, בייחוד אם מדובר בתפקיד פיקודי או אחראי. סיפורים צבאיים מתקבלים בדרך כלל באהדה, אך לא בכל מקום, וכאן יש לשים לב ולבחון את מה שכותבים.

האם ישנם גורמים נוספים שחשוב לשים לב אליהם בהכנת ה-Application?

היה לי חשוב ללמוד את פרופיל הסטודנטים הנוכחיים במקומות השונים, להבין כיצד ועדת הקבלה בוחרת את המתקבלים, לנסות להבין את היתרונות והחסרונות של כל אחד. כמו כן, חשוב מאוד ליצורApplication אחיד, הכולל ציון כיוון מסוים לתקופה שלאחר התואר, כיוון שיסתדר באופן הגיוני עם ניסיון העבר ועם הסיבות שלכם ללימודי ה-MBA

שלב רביעי: ההכנה לבחינת ה-®GMAT

צרפתי: "בחינת ה-®GMAT הינה קשה ומעיקה, ולכן כדאי לגשת אליה פעם אחת בלבד. על מנת לוודא מיצוי מקסימאלי של הפוטנציאל האישי, כדאי להתכונן במסגרת קורס הכנה ל-®GMAT. במקרה שלי, ידעתי שאצטרך ציון גבוה מאוד ושאזדקק לעזרה בהכנה לבחינה". 

מה היו השיקולים שהנחו אותך בבחירת קורס הכנה?

התלבטתי בין שני מקומות ובחרתי בקידום הן בשל הזיכרונות הטובים מהקורס הפסיכומטרי והן בשל ההמלצות שקיבלתי מאנשים שעברו קורס הכנה ל-®GMAT בקידום. כמו כן, העדפתי ללמוד בקורס שמתקיים בעברית. היה לי חשוב לבחור קורס המתמקד גם בשיטה וגם בתוצאה הסופית.

הקורס  היה מעולה, המדריכים היו מצוינים, מאוד מקצועיים ומשתפי פעולה. חומרי הלימוד היו ברמה מאוד גבוהה. ניגשתי לבחינה וקיבלתי ציון 750. 

מה הציון הרצוי למי ששואף ללמוד בתכניות ה-MBA המובילות?

אינני יודע מהו הציון המומלץ או הרצוי. הכל תלוי בשאר הנתונים של המועמד. המלצות טובות וניסיון תעסוקתי מרשים יכולים לפצות לעיתים על ציון ®GMAT פחות גבוה. במקרה שלי, הציון הגבוה שיפר ללא ספק את סיכויי הקבלה שלי.  באופן עקרוני, לדעתי כל מי שמקבל ציון הגבוה מ-700 אינו צריך לשאוף לעשות את הבחינה שוב. 

שלב חמישי: הראיונות

באוניברסיטת שיקגו ראיין אותי סטודנט בשנה השנייה ב-MBA, הוא שאל אותי על התפקידים שמילאתי בשירותי הצבאי, על פיקוד תחת אש. ניתן היה לחוש בהערכתו לניסיון הצבאי. בראיון חשוב מאוד לשאול שאלות ולגלות עניין בבית הספר ולהפגין הכרות עמו. הייתי אפילו ממליץ לשאול שאלות שאתם כבר פחות או יותר יודעים התשובות להן. הפתעות בראיון מיותרות, לדעתי, מבחינת שני הצדדים. 

שלב שישי ואחרון: ההחלטה הסופית היכן ללמוד 

צרפתי: "באופן עקרוני הייתי מעדיף ללמוד ב-Dartmouth על פני שיקגו, אבל המוניטין של שיקגו, יחד עם שיקולים אישיים, גרמו לי להעדיף את הלימודים בעיר גדולה וכך הוחלט על שיקגו". 

יש לך כבר תכניות לעתיד, לאחר סיום הלימודים?

אני מתכננן לעבוד לאחר התואר ב-Sales and Trading. זהו התחום המועדף מבחינתי בתעשיית הפיננסים. אני חושב שמי שנוסע ללימודים בחו"ל צריך לחשוב היטב על התעשייה בה ירצה להשתלב על מנת להכשיר את הקרקע לחיפושי העבודה העתידיים מייד עם תחילת הלימודים. 

חזרה לארכיון החדשות >>

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X