רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

ראיון עם מנהל קרן הון סיכון Walden בישראל

אייל קפלן, מנהל קרן הון סיכון Walden בישראל נזכר בחוויותיו מלימודי ה-MBA, ומנתח בדיעבד את השפעתם של לימודי ה- MBA ב-Wharton על התפתחותו המקצועית ועל תפקיד ה- MBA בחייו של בוגר תכנית מובילה.

רקע כללי:

אייל קפלן סיים את לימודיו לקראת התואר הראשון בכלכלה וניהול בפקולטה לתעשיה וניהול בטכניון בשנת 1986. לאחר סיום הלימודים עבד במשך כשנתיים בחברת אלסינט ולאחר מכן נסע לארה"ב שם התחיל את לימודי ה-MBA שלו בבה"ס Wharton. אייל למד בתכנית משולבת מיוחדת במסגרתה סיים שני תארים: MBA ותואר שני ביחסים בינלאומיים של מכון Lauder באוניברסיטת פנסילבניה. התכנית שמה לה למטרה ללמד עסקים בקונטקסט בינלאומי,  עם דגש על לימודי אזור מסויים ומאפייני ניהול העסקים באותו אזור. אייל היה הישראלי הראשון שלמד בתכנית משולבת זו. היום מנהל אייל את קרן הון סיכון Walden  ישראל, אשר מתמחה בהשקעה וניהול חברות טכנולוגיה. כמו כן, הוא משמש כיו"ר מועדון בוגרי Wharton בישראל.

מה מיחד את תכנית הלימוד המשולבת – MBA ויחסים בינלאומיים? 

התכנית המשולבת שמה דגש על לימודי עסקים באזור מסויים, מתוך אמונה שעל מנת לנהל מגעים עסקיים מוצלחים עם אנשי עסקים מיפן, לדוגמא, יש להבין את אספקטים החברתיים והתרבותיים של האזור, להבין את המותר והאסור, המקובל והלא מקובל. העדר הכרות כזו עשוי לסכל פעילות עסקית מוצלחת.

היום הבנה זו משותפת להרבה מאוד בתי הספר למנהל עסקים, וכולם מדברים על תפישה בינלאומית, אך בזמנו Wharton הייתה הראשונה שיצאה עם התכנית הזו וזה היה חידוש ממשי בעולם ה-MBA. תכנית Lauder מתחילה קודם ללימודי ה-MBA, במהלך חודש מאי בגיבוש של הסטודנטים ולאחר מכן יוצאים לחודשיים לאזור היעד שם מבלים תקופה מאוד אינטנסיבית. התכנית כוללת לימוד של שפה דומיננטית באזור ונסיעה ל-Internship  באזור היעד של הלימודים או בקונטקסט בינלאומי בארה"ב.

המטרה היא, בין היתר, ליצור אינטרקציה בין אנשים מאזורים שונים ומ"אזור היעד", על מנת ליצור ניסיון עבודה מול אנשים מאותה סביבה תרבותית. זה בעצם העיקרון של לימודי ה-MBA בארה"ב, הלימודים מבוססים על האינטרקציה בין אנשים, בין הסטודנטים לחברים, למרצים, לאורחים חיצוניים.

כאשר ניגשת ללימודים, MBA בארה"ב לא היה נפוץ ומוכר בקרב ישראלים כמו היום, איך למדת על הנושא?

לא היה אנטרנט כמובו, לא היה כמעט מידע, בטח לא ברמה של היום. עם זאת, גם אז היו הסקרים המקובלים של Business WeekFinancial Times וכו`. היו חוברות של בתי הספר המובילים, היו קטלוגים, ניתן היה לכתוב לבתי הספר ולקבל מידע. אז לא ניתן היה לשקול את כל הנתונים, אודות המשכורות, סיכויי ההשמה וכו`. מועמד היה צריך להיות מאוד מכוון משימה. בין היתר הדבר בא לידי ביטוי בכך שהייתי הסטודנט הישראלי היחיד בתכנית ה-MBA ב-Wharton. היו כמה בתואר ראשון וכמה ב-PHD. ממש כלום ביחס למצב של היום. בשנה שעברה Wharton קיבלה 13 ישראלים, מתוכם 9 הלכו לשם בפועל.

איך בחרת את התכניות המתאימות לך? התכניות היום מצהירות שהן מחפשות אנשים עם דעות מגובשות לגבי העתיד, אך המון דברים משתנים במהלך הלימודים, אנשים משנים תכניות, כיוונים ותעשיות. עד כמה אתה ידעת מה תרצה לעשות בעתיד ?

לא ידעתי בוודאות לאיזה כיוון אלך. ידעתי שאני רוצה להתקדם בתחום הניהולי בקונטקסט בינלאומי. לא הייתי סגור לגבי התעשיה. היום זה יותר קל, היום אנשים רבים בישראל יודעים המון על העולם. זה מפליא, הרי מדובר ב-15 שנים בלבד, אבל ישראל צעדה שנות אור במהלך התקופה הזו. יש לכך המון סיבות, גם סיבות פוליטיות, גם כלכליות, גם הרבה ישראלים (שלמדו או עבדו בחברות זרות MBA) החלו לחזור לישראל ולהביא איתם את החברות הבינלאומיות.

מדוע ארה"ב ולא אירופה?

הייתה לי תחושה שבתי הספר למנהל עסקים בארה"ב הם המקום ללימוד עסקים.  יש לכך גם הרבה משמעויות לגבי עבודה לאחר התואר – יותר הזדמנויות נפתחות בפני הבוגר בארה"ב.

אמנם זו הייתה תחושתי בקונטקסט של התקופה ההיא, אבל גם היום, נראה לי שזה נכון, גם לאור משך התכניות בארה"ב. קשה לי להניח שבמהלך שנה ניתן לעבור את אותה החוויה שעובר סטודנט במשך שנתיים בארה"ב. תכניות של שנה מזכירות לי תכניות בארץ. לעומת זאת בארה"ב – מדובר בחוויה של שנתיים, שנתיים של פסק זמן מהחיים. המשמעות היא הרבה מעבר לקורס זה או אחר. אתה חי בתוך קבוצה של אנשים עם ניסיון מגוון ויש לך הזדמנות לספוג את הניסיון הזה, להתרשם ממנו. זה נותן המון אפשרויות ללמוד, נותן המון זמן לחשיפה לדברים שונים. זו אחת הסיבות שמבחינתי התכניות בארה"ב עדיפות. זו כמובן העדפה אישית, ותלויה בתכניות המקצועיות של כל אחד ואחד.

לעתים מתארים את חווית הלימוד בחו"ל כ-Turning Point, כחוויה שמשנה את החיים, לפחות מבחינה מקצועית. האם כך היה גם במקרה שלך?

חד משמעית כן. יכול להיות שהיום המצב היה שונה, אבל אז, זה היה שינוי של ממש. הדברים העיקריים שהשפיעו עליי היו שניים:

קודם כל, חשיפה לגוף הסטודנטים. בכיתה ב-Wharton סטודנט פוגש אלפי שנות ניסיון מצטברות אשר, אם הוא רוצה, הוא יכול לספוג ולהפנים. מדובר באנשים שבאו מהרבה חברות מוצלחות, למדו ממנהלים מוצלחים, מתרבויות שונות. רק החשיפה הזו בפני עצמה היא דבר נהדר. לדוגמא, כשדנים ב-Case Study – אז זהו אותו מקרה עסקי כמו בתכניות בישראל, אין שוני מהותי, רק שבכיתה ב-Wharton כמעט תמיד היה מישהו שעבד בחברה שהמקרה התמקד בה. זה הוסיף המון לדיון ולתפישה. 

 הגורם השני הוא החשיפה לחברות. כמות המנהלים הבכירים שבאים להרצות היא מדהימה. במהלך שנתיים הקשבתי ממרחק של 10 מטר להרצאות של מנכ"לי קוקה קולה, IBM ,GE. אלה הם אנשים שרוב העובדים בחברות שלהם לא זוכים לשמוע אותם מדברים שעתיים על הפילוסופיה הניהולית שלהם. הכי חשוב זה להגיע בגישה הנכונה, ולהבין שאלה הדברים שאתה מקבל חינם, וכשאתה בא בגישה פתוחה – ניתן לספוג פשוט המון וזה הרבה יותר חשוב ממה שקורה בכיתה. זו דעתי האישית, שיכולה לנבוע גם מכך שהיייתי בוגר כלכלה וניהול ואת רוב הקורסים בנושאים הרלוונטיים כבר למדתי ולכן אצלי הדגש הושם על שני הגורמים הנ"ל.

גם בין האנשים שבאים ללמוד בארה"ב יש שני סוגים של אנשים – אלה שבאים עם הגישה הצינית במידה מסויימת, וחושבים שהתואר לא ייתן להם ערך מוסף מלבד התעודה,  ואלה שגם רוצים ללמוד וגם פתוחים לספוג ולהיחשף לכל הארועים הנ"ל, זה מטען שניתן לקחת איתך כמה שנים קדימה.

האם בעיניך יש קשר בין בית הספר שלומדים בו לבין התעשיה שבה הסטודנט רוצה לעבוד לאחר התואר?  האם יש משמעות לבחירת מקום הלימוד?

אני חושב שיש משמעות קודם כל ללימודי MBA. לימודי MBA אמורים לתת כלים לעבוד בתעשיות שונות. ניהול הוא מקצוע כמו מקצועות אחרים והוא דורש הכשרה. אני חושב שכל מנהל צריך לעבור הכשרה. יש סוגים שונים של הכשרה, אבל לדעתי זה נכון למנהלים בכל התעשיות. בתעשייה שלנו, אני מתעסק 90 אחוז מהזמן לא בטכנולוגיה, אלא בניהול, בעבודה מול מנהלים ויזמים. חלקם עברו הכשרה אבל חלקם למדו מדעי המחשב, וכאן התפקיד שלנו בתור משקיעים הוא לעזור לחברות ולעזור ליזמים לבנות את החברות מתוך דיסציפלינה ניהולית.

בתי ספר טובים הם טובים מבחינת הסגל האקדמי ומבחינת הסטודנטים, ולכן צריך לנסות להתקבל למקום הכי טוב שאליו אתה יכול להתקבל. ישנם דגשים שבתי הספר שמים על תחומי ניהול שונים, אך העבודה שאחרי הרבה פחות מושפעת על ידי "התמחותו של בית הספר"  והרבה יותר על ידי זהות הבוגרים. בארה"ב הבוגרים מאוד מחוברים לבית הספר, הם תורמים לבתי הספר ובין היתר מגייסים עובדים חדשים באותם בתי הספר. כך, אם בוגרי Wharton משובצים יותר בתעשיית הפיננסים, כך יותר בוגרים טריים מגוייסים לתעשיה הזו. אבל באופן כללי, הפיזור של בוגרי בתי הספר המובילים הוא מאוד רחב ולכן ההבדלים הם לא גדולים.

האם בוגרים ישראלים מגובשים גם הם ברשת כזו? האם גם בישראל הבוגרים פונים לבוגרים וותיקים בחיפוש אחר עבודה?

זה אחד האתגרים הגדולים שעומדים מול המועדון של Wharton בישראל. אנחנו עדיין לא ברמה של מועדונים בארה"ב. קודם כל – אין מספיק בוגרים. רוב המנהלים הבכירים במשק הם לא בוגרי MBA. בשכבות הביניים אנחנו רואים יותר ויותר בוגרים, אך אין מנהיגות בארגונים שתגיד –"בואו נעדיף בוגרי MBA". כמו כן, בארץ אין הערכה של ממש של תכניות ה-MBA. זה החסרון עבור ישראלי שהולך ללמוד בארה"ב, בייחוד אם הוא מתכננן לחזור לארץ מייד לאחר הלימודים. אישית כמובן הבוגר ישתפר ויקבל המון, אבל מבחינת תשואה פיננסית – הוא פשוט לא יחזיר את ההשקעה. זה אחד הנושאים שבו אנחנו מתמקדים.

הייתי ב-Wharton ושוחחתי עם ועדות הקבלה. הגישה שלהם היא לפתוח את דלתות בית הספר בפני סטודנטים בינלאומיים, אך הם לא מעוניינים שהבוגרים יהגרו לארה"ב, אלא שירכשו ניסיון ויחזרו לארצות המוצא שלהם. הגישה שלי דומה לתפישה של לימודי הרפואה. אדם לומד מספר שונים, אבל אחר כך הוא עדיין לא רופא, הוא צריך להתמחות. זה מאוד דומה לתכניות MBA. שנתיים של לימודים – זו ההכשרה, אך יש להוסיף לזה כמה שנים של ניסיון פרקטי בחברות בארה"ב.. אדם שחוזר עם ניסיון של כמה שנים בחברה גדולה בחו"ל, גם חוזר לרמת חיים סבירה, כלכלית,  וגם יכול לתרום המון לשוק העבודה המקומי. אם עבדת בבנק גדול בתחום האסטרטגיה, ואז אתה חוזר לבנק הפועלים לדוגמא, אתה מביא עמך ערך מוסף של ממש, לכן המסלול הנכון הוא להסתכל על החבילה של 5-6 שנים אשר כוללות שנתיים של לימודים ועוד כמה שנות עבודה.

אז המפתח מבחינתך הוא לחפש עבודה בחברה גדולה לאחר התואר? גם אם יש הצעה ממקום קטן אך אטרקטיבי?

כן, זו ההמלצה שלי. זה אומנם אישי, אבל לדעתי, אם כבר משקיעים בבית הספר הכי טוב באקדמיה יש להשקיע בבית הספר הכי טוב בתעשיה. המנהלים הטובים ביותר הם אלה שלמדו מהמנהלים הטובים ביותר. בתעשית ההון סיכון, כשרוצים למנות מנכ"ל אני תמיד מסתכל איפה עבד האיש לפני כן. מעבר ליכולותיו האישיות, האם הייתה לו הזדמנות לראות מנכ"ל טוב מתפקד?, גישתי היא – "אם אתה יכול להיות VP תחת מנכ"ל טוב, עדיף לעשות זאת בטרם תפקידך הראשון של מנכ"ל".

בוגר שחוזר לארץ עם ניסיון של כמה שנים בחברה מאוד גדולה ומוכרת ומגיע עם הרבה ידע וניסיון – עדיין יורד ברמת ההכנסה שלו?

כן, ברוב המקרים כן. אבל יעריכו אותו מאוד ואני חושב שאנשים כאלה מוצאים את מקומם.

מה ניתן לעשות מבחינת ארגון הבוגרים על מנת לשפר מצבם של בוגרים שחוזרים?

קודם כל אנחנו מנסים "להגדיל את המאסה". אנחנו משכנעים את האנשים ללמוד בארה"ב באופן כללי וב-Wharton בפרט. אנחנו מנסים לשפר את ה-Networking בין כל בוגרי בתי הספר הישראלים, ולחזק את המותג של בי"ס בישראל. היום מכירים הרבה יותר טוב את השמות Wharton ו-Kellogg. מכירים, אך לא מספיק מעריכים וזה לא מחלחל לארגונים. ככל ששם ביה"ס יותר חזק, לאורך זמן שוכרים יותר אנשים, הם יותר תחרותיים, מגיעים למשרות בכירות ומביאים אחריהם אחרים.

כמה מילים לגבי הסקרים? איזו חשיבות יש להעניק להם?

אני מאוד מאמין בסקרים האלה. הם נעשים במקצועיות רבה. הסקר של Business Week הוא המקיף ביותר, FT ואחרים גם הם טובים.  דרך איסוף המידע של כל הסוקרים מאוד מקצועית ומקיפה. היא כוללת בוגרים, אקדמיה, מעסיקים. הלוואי שבארץ היו סקרים מעין אלה. אני חושב שאם התקבלת לעשיריה הראשונה – אתה במצב מצויין, ואם אתה בעשירייה השניה – מצבך טוב מאוד. ייתכן שלישראל יותר קל להסתדר בחלק מסויים מבתי הספר מאשר באחרים. זה תלוי ב"בינלאומיות" של המקום שבו אתה לומד, בסביבה וכו.

האם לדעתך תכניות MBA בארץ יגיעו יום אחד לרמה של תכניות בארה"ב ?

יש נסיונות מסויימים, בבינתחומי, בתל אביב, בטכניון ובעוד בתי ספר, אבל ישנם גם חסמים מאוד גדולים, והם לאו דווקא אקדמיים. הבעיה הגדולה היא – מי מגיע ללמוד. אלה הם רק הסטודנטים הישראלים, שבאים מהמשק המצומצם שלנו וזו מגבלה מאוד רצינית בהשוואה לארה"ב. כמו כן, החשיפה לחברות מאוד מאוד מוגבלת.

לסיום – איזו המלצה היית נותן היום למי שחושב ומתלבט – האם ללמוד בארה"ב ? 

הייתי אומר לכל מי שיכול להרשות זאת לעצמו – תעשו את זה. תשתדלו להשאיר בבית את הציניות הישראלית, להיפתח לחוויה החדשה ומובטח שהיא תתרום לכם המון, הרבה יותר ממה שאי פעם תוכלו לתאר מראש. 

חזרה לארכיון החדשות >>

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X