רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

תוכניות ה- MBA היוקרתיות בעולם

רבים מהסטודנטים שלומדים לתואר ראשון, מקווים להמשיך לתואר שני במנהל עסקים בחו"ל. ההעדפה הזו נובעת מכמה יתרונות מהותיים הגוברים על האתגר שבשכר לימוד גבוה, התמודדות עם לימודים באנגלית ושהייה בארץ זרה. אם גם אתם חולמים להמשיך לתואר מתקדם באחת הפקולטות בארה"ב או באירופה, כדאי שתכירו את התוכניות היוקרתיות ביותר כפי שדורגו על ידי מגזינים כלכליים מובילים.

מדוע ללמוד MBA בחו"ל?

לפני שנציג את סקירת את התוכניות המובילות והיוקרתיות ביותר ללימוד תואר שני במנהל עסקים בחו"ל - כדאי להבין מה היתרונות שלהן:

גובה המשכורת – מעת לעת נערכים סקרים הבוחנים את משכורותיהם החודשיות של בוגרי תוכניות MBA בישראל ובחו"ל. התוצאות מצביעות על הבדלים של עשרות אלפי שקלים בחודש לטובת האחרונים.

טיפוח קשרים – בקמפוסים של התוכניות למנהל עסקים לומדים סטודנטים מכל רחבי תבל, מה שמאפשר יצירת קשרים חיוניים לעתיד. בנוסף לכך, הסטודנטים מקבלים עוד במהלך הלימודים פניות מטעם חברות נחשבות המבקשות לרענן את השורות.

הכשרה מצוינת לעבודה בחו"ל  – מלבד תכנים איכותיים ועדכניים המועברים על ידי מיטב המרצים, הלימודים בשפה האנגלית עם הקודים העסקיים המקובלים כיום מכשירים את הסטודנטים להשתלבות בכל סביבת עבודה מובילה בחו"ל.

אפשרויות תעסוקה – בוגריהן של התוכניות המובילות נהנים מאינספור הזדמנויות תעסוקה בחברות ממגוון רחב ביותר של מגזרים. לאחר קבלת רישיון העבודה ניתן להשתלב בין היתר בבנקי השקעות, חברות פיננסים, וול סטריט, חברות הייטק, תעשייה, צרכנות, ביוטכנולוגיה ונדל"ן וכן בקרנות הון סיכון, גידור והשקעה.

יוקרה – אין ספק כי תלמידי הקמפוסים הנחשבים זוכים למעמד יוצא דופן בשוק ומצטרפים לשורה ארוכה של בוגרים מפורסמים שקצרו הצלחה בתחומי הפיננסים והפוליטיקה, ביניהם גם מנהיגי מדינות ידועים.

חוויה – לימודים במוסד יוקרתי הנמנה על השורה הראשונה הם חוויה יוצאת דופן  מבחינת המפגש עם מרצים מעולים, סטודנטים מצטיינים וההיכרות עם תרבויות ותפיסות חדשות.

אגב, בכל דירוגי העיתונים הכלכליים, התוכניות ללימודי תואר שני למנהל עסקים בישראל אינן מצליחות להתברג לעשרות המקומות הראשונים.

 

תוכניות ה-MBA היוקרתיות בעולם - הדירוגים של העיתונים הכלכליים 

 

מקום ראשון: הרווארד

לאחרונה החלו להתפרסם דירוגים של עיתונים כלכליים מובילים, באשר לתוכניות ה- MBA הטובות והיוקרתיות ביותר בשנת 2014. הסקר שערך ה- Financial Times כלל כמעט 11 אלף סטודנטים שלמדו בקמפוסים שונים ברחבי תבל ודירג אותם על פי פרמטרים שונים כמו שביעות רצון מהקריירה ורמת השכר לאחר 4 שנות עבודה.

בפעם שנייה ברציפות הגיעה אוניברסיטת הרווארד לראש הרשימה ואחריה סטנפורד, הלונדון ביזנס סקול ((LBS, וורטון (אוניברסיטת פנסילבניה) וקולומביה. הרווארד היא האוניברסיטה הוותיקה ביותר וגם העשירה בארה"ב וממוקמת בבוסטון. תוכנית מנהל העסקים שלה קיימת כבר יותר מ- 100 שנים, וכיום לומדים בה כמעט 2,000 סטודנטים מכל העולם ובעיקר מארה"ב.

מדובר בתוכנית יוקרתית השמה דגש על פיתוח כישורי מנהיגות, אסטרטגיה, שיווק וניהול כללי עם שיטה מיוחדת להוראה העוסקת בניתוח מקרים פיננסיים, שיווקיים וארגוניים של חברות. השיטה, אמנם, משמשת במוסדות רבים אך היא הומצאה בהרווארד. יחד עם זאת, חשוב לציין כי רק כ- 10% מכלל הפונים מתקבלים ללימודים ותנאי הקבלה כוללים ציון גבוה במיוחד ב- ®GMAT, ריאיון אישי ולרוב גם מספר שנות ניסיון מוכחות. מצד שני, הבוגרים יזכו להצטרף לרשימה מכובדת של מנהלי תאגידים, נשיאים אמריקאים ומיליארדרים – כך שבהחלט יש למה לצפות.

מקום שני: סטנפורד

השנייה בדירוג ה- Financial Times הא אוניברסיטת סטנפורד השוכנת באזור סן פרנסיסקו שבחוף המערבי. אמנם, קשה להתחרות באישים כמו מייסד פייסבוק שלמד בהרווארד, אך גם לסטנפורד רשימה מכובדת של בוגרים ביניהם מייסדי גוגל, המשקיע האגדי וורן באפט, שרת החוץ לשעבר ואחד מנשיאי ארצות הברית. תוכנית ה- MBA שלה בת 90 שנה ומלבד קורסים ומרצים ברמה גבוהה היא גם מאופיינת גם באווירה נעימה וחופשית יותר יחסית להרווארד. מעבר לכך, מאחר שהאוניברסיטה עצמה ממוקמת בעמק הסיליקון נהנים הסטודנטים מקשרים ופרוייקטים משותפים עם חברות הייטק מובילות שיכולים להוביל למשרות נחשקות.

עוד אוניברסיטאות מצטיינות

גם The Economist, BusineeWeek, Forbes ואחרים מדרגים את תוכניות ה-mba הטובות והיוקרתיות בעולם ומעת לעת עורכים אתרי האינטרנט שקלול של מכלול הדירוגים ומפרסמים רשימה מאוחדת. לדוגמה, על פי המדרג שיצר אתר CNN בשנת 2013 הופיעו הרווארד וסטנפורד במקומות הראשונים, אך למקום השלישי הגיע דווקא Booth - בית הספר לעסקים של אוניברסיטת שיקגו עם נתונים מרשימים במיוחד של כ- 115 אלף דולר משכורת שנתית ממוצעת לבוגרים. מיד אחרי Booth דורגה וורטון שבפנסילבניה עם נתוני קבלה של 1 מכל 5 מועמדים ונתונים נוספים כמו הצעת עבודה כעבור 3 חודשים בממוצע לאחר הלימודים ומשכורת שנתית העומדת על 110 אלף דולר בממוצע.

ובהמשך הרשימה

אם לא הצלחתם להתקבל להרווארד, לסטאנפורד או ל- Booth בוודאי תשמחו לשמוע שגם האוניברסיטאות המצויות בתחתית הרשימה אינן נופלות בהרבה מהאחרות. במילים אחרות, אין זה אסון ללמוד גם באוניברסיטה המדורגת במקום השביעי בעולם כמו אוניברסיטת קולומביה שבניו יורק. יש להניח כי בשל ההרפתקה הגדולה שמציע התפוח הגדול, רק כ- 18% מקרב המועמדים מתקבלים לעומת כ- 22% ב-Booth . התוכנית עצמה שמה דגש מיוחד על יזמות, חדשנות ומנהיגות וסביר להניח שתסכימו להסתפק במשכורת ממוצעת של כ- 115 אלף דולרים לשנה.

לא התקבלתם לקולומביה? לא נורא. בחוף המערבי ממתינה לכם אוניברסיטת ברקלי, המדורגת עשירית ברשימה המשוקללת של העיתונים הפיננסיים. אין ספק שהקרבה לעמק הסיליקון משפיעה על תוכנית הלימוד, ובעיקר על הפן הטכנולוגי שמודגש בה באופן מיוחד. אחוזי הקבלה עומדים על 14%, אבל למי שמעוניין להפוך לסרגיי ברין הבא או לפחות להשתכר בממוצע כ- 110 אלף דולרים בתחילת הדרך, כדאי בהחלט לנסות. 

MBA בחו"ל - כל מה שצריך לדעת >>

ממוצעי ®GMAT באוניברסיטאות המובילות >>

MBA בחו"ל - שאלות נפוצות >>

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X