רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

כל ההבדלים בין פסיכומטרי ל- GMAT

יש המכנים את מבחן ה- ®GMAT כפסיכומטרי ללימודי תואר שני במנהל עסקים. הבחינות אכן דומות וגם מטרתן, אבל יש ביניהן הבדלים מהותיים. ראשית, הג'ימט מורכב ומאתגר הרבה יותר מהפסיכומטרי, נערך בשפה האנגלית ומול מחשב ונדרשות בו טכניקות יעילות אחרות לפתרון השאלות. מלבד זאת, ישנם עוד הבדלים רבים בתכני הפרקים עצמם, באופן חישוב הציונים ובהתנהלות הרצויה של נבחנים. עם זאת הדמיון הקיים מצביע על היתרון שבהתכוננות וביצוע שתי הבחינות במועדים סמוכים, עבור מי שמתכוונים מראש להמשיך ל- MBA.

הרשמה למבחנים

ההבדלים בין הפסיכומטרי לג'ימט מתחילים עוד בהרשמה עצמה. על מנת להירשם לפסיכומטרי יש לגשת לחנות ספרים של אחת האוניברסיטאות ולרכוש ערכה ייעודית שכוללת גם מבחן לדוגמא. עליכם למלא את הפרטים האישיים שטופס, לציין את מקום המבחן המועדף וכן מוסד שאינו אוניברסיטה אליו מעוניינים שיישלח הציון. לאחר מכן, משלמים אגרה של כ- 520 שקלים בדואר ושולחים למרכז הארצי לבחינות והערכה. אגב, ניתן גם להירשם באופן פשוט ומהיר באתר האינטרנט של המרכז הארצי, ולשלם בכרטיס אשראי. מצד שני, ההרשמה ל-®GMAT נעשית און ליין באתר של מרכז הבחינות ששוכן פיזית באנגליה, וניתן לעשות זאת גם בטלפון. יש לציין כי קיים הבדל מהותי גם בעלות האגרה, שעומדת על כ- 250 דולרים, כלומר כ- 1000 שקלים.

הבדלים במבנה הבחינה

אחד ההבדלים המרכזיים בין פסיכומטרי לג'ימט נעוץ במבנה הבחינה, מספר השאלות ומשך הזמן:

®GMAT – זוהי בחינה אדפטיבית ממוחשבת עם שאלות אמריקאיות. כלומר, הנבחנים יושבים מול מחשב, כל פרק מתחיל בשאלה מדרגת קושי בינונית ולפי התשובה תיקבע רמתה של השאלה הבאה. אם עניתם נכונה תופיע שאלה קשה יותר ואם לא - קלה יותר. מכאן גם ניתן להבין כי אין אפשרות לדלג על שאלה או לשוב אחורה אל שאלות קודמות בתוך הפרק עצמו, וזאת בניגוד לפסיכומטרי. מעבר לכך, הבחינה עצמה מורכבת מ- 4 חלקים הכוללים כתיבת חיבור בזמן של חצי שעה, הסקה משולבת עם 12 שאלות בחצי שעה, פרק כמותי עם 37 שאלות ב- 75 דקות, ופרק מילולי עם 41 שאלות ב- 75 דקות. כלומר, בסך הכל 4 שעות בקירוב – אם לוקחים בחשבון הפסקות בנות 8 דקות בין פרקים, זמן המתנה לציונים מיידיים וכן תרגול ראשוני של הבחינה.

פסיכומטרי – גם הפסיכומטרי מבוסס על שאלות רב ברירה (אמריקאיות) ומחולק ל – 4 נושאים מרכזיים. המבחן אינו ממוחשב או אדפטיבי ומתחיל בכתיבת חיבור במשך חצי שעה. לאחר מכן מופיעים 9 פרקים העוסקים כל אחד בחשיבה כמותית, מילולית או באנגלית, כאשר הזמן שעומד לרשות הנבחנים הינו 20 דקות לכל פרק ובסך הכל 3 שעות ו- 10 דקות בלי אפשרות להפסקות. בפרקים העוסקים בחשיבה כמותית מופיעות 20 שאלות, בפרקים המילוליים 23 ובאנגלית 20.

החלק הכמותי במבחנים

חשוב לדעת כי לצד מספר קווי דמיון קיימים הבדלים מהותיים בחלק הכמותי של המבחנים. אמנם, בשניהם רמת הידע הנדרשת עומדת על בגרות במתמטיקה של 3 יחידות, אך ג'ימט דורש גם הבנה בסטטיסטיקה, משוואות ריבועיות, שברים עשרוניים, סדרות ועוד. כלומר, קיים מגוון רחב יותר של תחומי ידע הנפרשים על פני 37 שאלות, שלא מעט מהן בעלות מבנה מיוחד הדורש היכרות מוקדמת והכנה.

הסקה משולבת – רק בג'ימט

לפני מספר שנים נכנס פרק חדש ל – ®GMAT המכונה הסקה משולבת. לפרק זה מוקדשת חצי שעה והוא אינו אדפטיבי כמו פרקי הכמותי והמילולי, אך עדיין אין אפשרות לדלג על שאלות או לחזור אחורה. כידוע, בפסיכומטרי אסור להיעזר במחשבון וכך גם בגי'מט, למעט פרק ההסקה המשולבת. כאן יופיע 12 שאלות העוסקות בניתוח של מידע חזותי כמו גרפים או תרשימים, ניתוח מידע מטבלאות ועוד.

הבדלים בפרק המילולי

הבדל בולט במיוחד קיים בין הפרקים המילוליים של שתי הבחינות, וזאת לאור העובדה שג'ימט נערך כולו על טהרת האנגלית. המשמעות היא כמובן, שלא ניתן לצלוח את הפרק המילולי בצורה טובה ללא שליטה גבוהה בשפה. כאמור, מדובר ב- 41 שאלות הבודקות את יכולותיו של הנבחן בהבנת טקסטים וניתוחם וכן זיהוי סוגיות לוגיות ודקדוקיות. במבחן הפסיכומטרי השאלות מוצגות בעברית ועוסקות בתחומי השלמת משפטים, אנלוגיות, הבנת הנקרא והיגיון. למרות ההבדלים ניתן להבין כי שיפור האנגלית לקראת פסיכומטרי עשוי לתרום מאוד גם לג'ימט המתקיים במועד סמוך.

קביעת הציונים

ג'ימט הוא מבחן ממוחשב ואדפטיבי שהציונים בו ניתנים בחלק מהפרקים על ידי המחשב בלבד, ובאחרים גם על ידי בוחן אנושי. מיד אחרי שהמבחן מסתיים מתקבל דוח מהמחשב עם ציונים נפרדים על פרקי המילולי והכמותי, הנעים בין 0 ל- 60 נקודות כל אחד, וכן ציון משוקלל משותף הנע בין 200 ל- 800 נקודות. את הציון על חלק ההסקה המשולבת שנע בין 1 ל- 8 נקודות מקבלים לאחר כחודש, ואת הציון על פרק החיבור שבין 0 ל- 6 נקודות כעבור פרק זמן דומה. לעומת זאת, הציונים בבחינה הפסיכומטרית מחשובים כולם על ידי המרכז הארצי לבחינות והערכה. ראשית, עבור כל פרק מתקבל ציון נפרד בטווח שבין 50 ל- 150 נקודות, וכן ציון כללי שנע בין 200 ל- 800 נקודות. על אותו הטווח מתקבלים עוד 3 ציונים שונים בדגש מילולי-הומאני, כמותי-ריאלי ורב תחומי. לדוגמא, הציון המילולי- הומאני מורכב מ- 20% אנגלית, 20% כמותי ו- 60% חשיבה מילולית.

האם כדאי לגשת לשני המבחנים?

אנשים המכוונים מראש ללימודי MBA שואלים את עצמם האם כדאי לגשת לשני המבחנים במועדים סמוכים. כאמור, ישנם הבדלים מהותיים למדי בין שתי הבחינות, כך שהצלחה או התכוננות ראויה לאחת אינה מבטיחה את התוצאות גם בשנייה. יחד עם זאת, הבחינות עוסקות בנושאים משותפים רבים, החל מידיעת האנגלית ועד למתמטיקה, ובהחלט עדיף להכות בברזל בעודו חם. כלומר, לימוד אינטנסיבי של הנושאים לפסיכומטרי מהווה ניצול יעיל של הזמן ומקדם גם את המיקוד בג'ימט.

 

מה המשמעות של בחינה אדפטיבית כמו בחינת ה ®GMAT? >>

®GMAT לפני שמתחילים >>

לא רק ®GMAT - בחינות הקבלה לתואר שני >>

נוסעים ללמוד בארה"ב? הכינו עצמכםלהלם תרבות >>

 

 

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X