שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

פסיכומטרי - שאלות נפוצות

במהלך השנים אנחנו נתקלים בשאלות רבות הקשורות אל הפסיכומטרי עצמו, לימודי פסיכומטרי או קורס פסיכומטרי. ריכזנו עבורכם כמה מהשאלות שהופנו אלינו בקשר לבחינה הפסיכומטרית, ללימוד פסיכומטרי ולקורס פסיכומטרי בקידום, על מנת שתוכלו ללמוד מהן:

איך מתמודדים עם לחץ הזמן בבחינה?

בשביל להצליח בפסיכומטרי ולהוציא ציונים גבוהים חשוב לא רק לדעת את החומר, אלא גם לתרגל את אופן העבודה שלכם בפתרון התרגילים. בקורס הפסיכומטרי של קידום אנחנו נלמד אותכם גם את כל הטיפים, השיטות ודרכי ההתמודדות עם לחץ הזמן בבחינה. אל דאגה - במהלך קורס הפסיכומטרי שלנו יהיה לכם מספיק זמן לתרגל את הכישורים האלו כך שתגיעו לבחינה מוכנים!

 ומה אם אני לא מספיק לענות על כל השאלות? 

קורה לפעמים שנלחצים או נתקעים על שאלה בזמן הבחינה, למרות ההכנה בקורס הפסיכומטרי שעשיתם. בגלל זה, ברגע האמת של הבחינה מומלץ לנחש את התשובה, גם אם לא יודעים בוודאות.

מה המבחן הפסיכומטרי בעצם בודק? 

הבחינה הפסיכומטרית משמשת ככלי חזיוי, היא נותנת מדד לפיו נבחנים ונשפטים סיכויי ההצלחה של הנבדק בלימודים אקדמאיים. הבחינה לא בודקת רמת IQ (אינטיליגנציה), אלא מגוון יכולות ותכונות שנועדו לבחון את המועמד ואת סיכויי ההצלחה שלו/ה בלימודים גבוהים. הציון הפסיכומטרי משמש אם כך, ככלי למיון וסינון המועמדים להשכלה גבוהה. 

ניגשתי לבחינה בלי שעשתי קורס והוצאתי ציון לא טוב, כמה זמן אני צריך לחכות כדי לגשת שוב לבחינה?

אין זמן צינון בין מועד למועד. אם ניגשת למועד מסוים ולא קיבלת את הציון הרצוי, ניתן לגשת מיד למועד שאחריו.

מתי המועדים של מבחני פסיכומטרי עם ההקלות (פסיכומטרי מותאם)?

פסיכומטרי מותאם מתקיים בכל המועדים לאורך השנה. מועד המבחן המותאם יכול להיות במועד הבחינה הרגילה או במהלך שלושת השבועות שלאחריו.

כולם מקבלים את אותה בחינה במועד אליו הם ניגשים?

כן ולא. הפרקים שזהים בדרך כלל באותו מועד הם פרקי האמת. לעומת זאת, פרקי הפיילוט לא יהיו זהים, מכיוון שמראש הם נועדו לבחון שאלות ורעיונות של מנסחי הבחינה על קהל הנבחנים. שימו לב! במדיה ובמועד מסויים מתקיימות מספר בחינות במהלך היום, כל בחינה תהיה שונה ולכן לא ניתן להסיק או להשוואת בין בחינות הערב, הצהריים והבוקר של אותו יום - הם נחשבים כמועדים שונים מבחינת שאלות הבחינה. 

איך בדיוק שינתה הרפורמה בפסיכומטרי את מבנה הציון?

הציון בבחינה מורכב משלושה ציונים: ציון החלק המילולי, ציון החלק הכמותי וציון חלק האנגלית, כאשר הציון הכללי עדיין נע בן 200 ל-800. השינוי שהרפורמה בפסיכומטרי עשתה הוא בחלקת המשקלים בין שלושת החלקים. לכל נבחן מחושבים שלושה ציונים כלליים: ציון פסיכומטרי כללי רגיל, ציון בדגש כמותי וציון בדגש מילולי. הסבר מפורט יותר על החלוקה בין החלקים ומשקלם בתוך הציון הסופי ניתן לראות כאן.

למרות הרפורמה בחינוך, עדיין צריך לעשות פסיכומטרי?

כן. הרפורמה בחינוך שמקדם שי פירון לא ביטלה את המבחן הפסיכומטרי אלא רק שינתה את המשקל שינתן לו בכניסה לאוניברסיטה. רק אחוז קטן מהסטודנטים יוכלו באמת להנות מהרפורמה ולא יצטרכו לגשת לבחינה, אך בפעול כמעט כולם עדיין יצטרכו לעשות את הבחינה למרות השינויים והרפורמה בפסיכומטרי.

איך כדאי לסדר נכון את השבוע בשביל לימודי פסיכומטרי?

כדי לנצל את השבוע בצורה יעילה ללימודי פסיכומטרי נכונים ומוצלחים, חשוב להכין לעצמנו לו"ז מסודר לכל יום, הכולל את הפרק הכמותי, המילולי והאנגלית. כך אפשר יהיה להטמיע את החומר הנלמד הדרוש ולהתקדם בחומר כראוי.

מאיזה גיל מותר לעשות פסיכומטרי?

אין הגבלת גיל ללימודי פסיכומטרי.

מתי המועדים של מבחני פסיכומטרי עם ההקלות (פסיכומטרי מותאם)?

פסיכומטרי מותאם מתקיים ב-3 מועדים לאורך השנה: אפריל, יולי ודצמבר. כדי להיות זכאים לגשת אל מבחן פסיכומטרי מותאם חשוב לפנות למרכז הארצי מוקדם ככל הניתן.

כמה זמן לפני הקורס כדאי בכלל להתחיל ללמוד מילים לפסיכומטרי?

אוצר המילים בעברית מהווה כ-5%  מהציון בחלק המילולי, ואילו באנגלית משפיע אוצר המילים כמעט על כל הפרק. מסיבה זו חשוב מאוד וכדאי להתחיל ללמוד מילים לפסיכומטרי עוד לפני שהתחיל קורס הפסיכומטרי בקידום.

האם במהלך לימודי פסיכומטרי כדאי ללמוד כל יום קצת מילים לפסיכומטרי? או בסופ"ש ללמוד מלא בבת אחת?

לימוד מילים לפסיכומטרי הוא עניין לא פשוט, אך בהחלט מאוד חשוב. לנוכח כמות המילים הגדולה הנדרשת לפסיכומטרי, ריכוז הלמידה ביום אחד פחות יעיל בדרך כלל, ולכן כדאי לפרוס את לימודי הפסיכומטרי לאורך היום ולהתמיד בכך מדי יום ביומו. בצורה כזו, כשלומדים מילים לפסיכומטרי בכמויות קטנות מספר רב של פעמים, מנצלים בצורה הטובה ביותר את יכולות הזיכרון קצר הטווח, ועוזרים לו להעביר את המילים החדשות לזיכרון ארוך הטווח, שם נרצה שהן יישארו – לפחות עד המבחן הפסיכומטרי.

קורס פסיכומטרי בקידום מתחיל רק עוד חודשיים, מה כדאי לי לעשות כדי לנצל את הזמן כמו שצריך?

בחינה פסיכומטרית היא בחינה יחסית וככזו, חשוב לעשות כל שניתן כדי להגדיל את היתרון היחסי שלך. ריכזנו עבורך מספר דגשים וטיפים שיעזרו לך להתכונן לקורס פסיכומטרי בבית לפני שהקורס מתחיל.

איך בדיוק נרשמים לאתר של קידום? אני אמורה לחכות לתחילת הקורס?

איך שיתחיל קורס פסיכומטרי תקבל/י שם משתמש וסיסמא לגישה לאתר. בהצלחה!

אני מתחיל קורס פסיכומטרי עוד מעט, ורוצה להתקבל למועדון ה-700 מה צריך לעשות לטובת הנושא?

אתה מוזמן לפנות לסניף הספציפי עם הבקשה הזו, והם יתאימו לך תהליך קבלה למועדון ה-700 של קידום. אם אתה עומד בתנאים של קורס פסיכומטרי למצטיינים, תשוייך לשם אוטומטית, אחרת תצטרך לעבור מבחן התאמה.

אם אני רוצה לבדוק את נקודת הפתיחה שלי לפני הקורס, איפה אני יכול למצוא מבחן פסיכומטרי לדוגמא?

כמובן שכבר בשיעורים הראשונים של קורס הפסיכומטרי תקבל מספר פרקים לפתירה על מנת לדעת מהי נקודת הפתיחה שלך לקורס, ואתה מוזמן גם לנסות לפתור מבחן פסיכומטרי לדוגמא בינתיים.

אני כרגע חייל, עשיתי כבר פסיכומטרי אבל קיבלתי ציון פסיכומטרי שלא מספיק לחשמל-פיסיקה בטכניון. אני משתחרר בתחילת השנה, ואם אחכה עד אז עם קורס פסיכומטרי לא אוכל להירשם לסמסטר א'. האם אני יכול להירשם לקורס פסיכומטרי של קידום תוך כדי הצבא? 

התשובה תלויה בסוג השירות הצבאי: האם יש לך מספיק זמן להשקיע וללמוד לפסיכומטרי, ועד כמה אתה מחויב לשירות. אם תוכל להקדיש ללימודים בקורס פסיכומטרי מספיק זמן, אין בעיה שתירשם אליו כבר עתה. אך אם אין לך מספיק זמן, אולי כדאי שתדחה גם את קורס הפסיכומטרי וגם את ההרשמה לפסיכומטרי, כדי שתוכל להשיג את הציון הגבוה והטוב ביותר.

 
נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך:
X