שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

הכנת שיעורי בית

אין ספק כי אחד הגורמים המשפיעים ביותר על ההצלחה במבחן הפסיכומטרי הוא כמות השעות שמשקיעים בבית על תרגול והכנת שיעורי בית. בין אם לומדים לבד ובין אם לומדים בקורס, הדרך המרכזית לתרגול החומר ויישום שיטות העבודה היא פתרון של המון שאלות מסוגים שונים בבית.

יש לשים לב כי בניגוד ללימודינו בתיכון, שם בדרך-כלל עשינו שיעורי בית רק כדי להראות למורה שעשינו, בהכנה למבחן הפסיכומטרי לא כדאי לעשות אותם רק כדי "לסמן וי". אם נתרגל שאלות רבות נוכל להשיג שליטה טובה בשיטות העבודה וגם להכיר סוגים רבים של שאלות שעשויות להופיע בבחינה.

 

ריכזנו עבורכם מספר טיפים לייעול הכנת שיעורי הבית שלכם. יישום הטיפים הללו יסייע לכם בהטמעת החומר, הצלחה בפתרון השאלות ובסופו של דבר גם בהצלחה בבחינה עצמה. תהנו!

 

הרגלי למידה נכונים

לפני תחילת התרגול חשוב לדאוג שסביבת העבודה תהיה נוחה ללימודים ותאפשר לכם ריכוז מלא. לדוגמא:

 • כדאי ללמוד ולעשות את שיעורי הבית על שולחן נוח, שבו יש מקום לכל הספרים. לא כדאי להתפתות ולעשות שיעורי בית על המיטה\שטיח\מול הטלויזיה.
 • בזמן הכנת שיעורי הבית, השתדלו להתרחק ממכשירים אלקטרוניים שעשויים להסיח את דעתכם. השאירו את הפלאפון מחוץ לחדר על מצב שקט, כבו את הטלויזיה ואת המחשב.
 • הכינו לכם מראש את כל החפצים שתצטרכו לעשות בהם שימוש במהלך התרגול: עפרון, מחק, מחדד, מים ונשנושים. אם באמצע התרגול תצטרכו למחוק משהו ולא יהיה לידכם מחק, חיפושו ברחבי הבית יוציא אתכם מריכוז ומרצף התרגול.

 

תכנון זמן התרגול

חלוקת הזמן מראש היא משימה הכרחית לפני שמתחילים את שיעורי הבית. מדובר בתכנון שידרוש מכם כמה דקות בודדות, אך בסופו של דבר יכול לחסוך לכם זמן יקר ולשמור עליכם ממוקדים במטרה - תרגול פסיכומטרי.

 • הגדירו מראש כמה זמן תקדישו ללמידה כל יום. נסו להגדיר זמנים הגיוניים ולכלול בתוכם גם הפסקות. ניסיון ללמוד לפרקי זמן ארוכים מידי עלול לייאש אתכם כבר בימים הראשונים.
 • התחילו וסיימו כל מקבץ לימודי בלמידת אוצר מילים וקריאה באנגלית. מדובר במשימות מתמשכות שכדאי לעשות כמה שיותר פעמים ביום, ואסור להזניח אותן.
 • התחילו ללמוד דווקא בנושאים שאתם פחות אוהבים על מנת שתוכלו "להיפטר" מהם כבר בהתחלה.
 • תכננו את הזמן כך שכל נושא לא יקבל מעל שעה של למידה רצופה, על מנת שלא תתעייפו. אם המטלה ארוכה ודורשת יותר משעה, כדאי לפצלה לשני חלקים.

 

הכנת שיעורי בית בצורה יעילה

כיוון ששיעורי הבית הם הדרך העיקרית שיש להטמעת החומר, וכיוון שכמות השאלות שיש לנו לפתור היא מוגבלת, נרצה להכין את שיעורי הבית בצורה היעילה ביותר. לא נרצה "לבזבז" חומרי לימוד רק בגלל שלא היינו מרוכזים בתרגול, או בגלל שלא זכרנו נוסחה כזו או אחרת.

 • לפני שתתחילו בתרגול מסוים יש לעבור קודם לכן על סיכומי השיעור שכוללים את הדגשים לנושא הנלמד ואת שיטות העבודה.
 • לאחר מעבר על הדגשים, חזרו על השאלות שפתרתם בכיתה על מנת שתוכלו להיזכר בדרך הפתרון הנדרשת.
 • בזמן פתרון השאלות החדשות, הקפידו על ביצוע כל שלב כל השלבים בשיטת העבודה ועל עבודה נכונה עם טיוטה. סמנו את הנתונים בשאלה, וודאו שאתם מבינים מה שואלים אתכם וכתבו את כל החישובים בטיוטה.
 • אם לא הבנתם שאלה מסוימת, נסו לבדוק האם היא דומה לשאלה אחרת שכן הצלחתם לפתור. אם מצאתם דמיון בינה לבין שאלה קודמת, נסו לפתור אותה שוב בעזרת שיטה זו.
 • אם לא הצלחתם לפתור באופן עצמאי את השאלה, היעזרו בפתרונות כתובים או במדריך הפסיכומטרי שלכם.
 • לאחר תרגול מקבץ שאלות, הקפידו לתחקר את עבודתכם ולהפיק ממנה לקחים.

 

תחקור שיעורי בית

אחד הדברים החשובים ביותר שצריך לדעת בזמן למידה למבחן הפסיכומטרי הוא שמכל טעות ניתן ללמוד ולהשתפר. העקרונות הנבדקים במבחן חוזרים על עצמם לא מעט, ואם טעיתם בשאלה בזמן התרגול ייתכן שתתיקלו בשאלה דומה במבחן האמיתי. לכן כשאתם מוצאים טעות בשיעורי הבית שלכם, עליכם לתחקר אותה ולהבין מאין היא נובעת על מנת שלא תחזרו עליה שוב להבא.

שלבי התחקור:

 • לאחר שסיימתם לפתור מקבץ של שאלות בשיעורי הבית עברו עליו וסמנו באילו שאלות צדקתם ובאילו שאלות טעיתם.
 • עבור שאלות שצדקתם בהן – וודאו שפתרתם בדרך היעילה והמהירה ביותר. ייתכן שתמצאו שאלות שעניתם עליהן נכונה, אך הן לקחו לכם יותר מידי זמן. במקרה כזה חשוב להבין למה לקח לכם זמן רב וכיצד הייתם יכולים לעשות את זה מהר יותר.
 • עבור שאלות שטעיתם בהן – מצאו מנין נובעת הטעות שלכם: האם היא נובעת מחוסר ידע, שיטת עבודה לא נכונה או התנהלות לא טובה.
 • טעויות שנובעות מידע: אלו שאלות שבהן טעינו בגלל שלא זכרנו את החומר או לא למדנו אותו מספיק. במקרים כאלה יש לרכז את הכללים או את המילים שלא זכרנו ולשנן אותם עד התרגול הבא.
 • טעויות שנובעות משיטת עבודה לא נכונה: אלו שאלות שבהן טעינו בגלל שבחרנו דרך פתרון לא נכונה עבור אותו סוג שאלות. במקרה כזה, עליכם לעבור על שיטת העבודה המתאימה לפני התרגול הבא.
 • טעויות שנובעות מהתנהלות לא נכונה: אלו שאלות שבהן טעינו בגלל טעויות קטנות (ומעצבנות), למשל – לא חישבנו נכון מספרים, לא סימנו את כל הנתונים, לא קראנו נכון את השאלה וכו'. טעויות אלו נובעות בדרך כלל מלחץ הזמן. לקראת התרגול הבא, נרצה להפיק לקחים מההתנהלות שלנו ולהבין איך להימנע מטעויות אלו בעתיד. לדוגמה, אם טעינו כי עשינו חישובים בראש וטעינו אז בתרגול הבא נעשה את כל החישובים בכתב.

כדי ללמוד מכל תרגול ולהתקדם בתרגולים הבאים כדאי לרכז את כל הלקחים מהתרגולים בדף ולחלק אותם לפי שלושת הסוגים הנ"ל. בכל תרגול בחרו לכם שני לקחים (לא יותר!) שאותם תשפרו.

תחקור יכול לקחת לא מעט זמן ועשוי לגרום לתסכול, אך מדובר בכלי שיכול לשפר את הרמה שלכם באופן משמעותי הרבה יותר מעוד סתם תרגול נוסף. אל תתעצלו לעשות אותו!

 

X