קידום. הכי גדולים בהכל. לפרטים והרשמה:
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

הכירו את הבחינה הפסיכומטרית

כל מה שרציתם לדעת על מבחן הפסיכומטרי ולא העזתם לשאול

אם בדיוק השתחררתם מהצבא, או שכבר חזרתם מהטיול הגדול ואתם מתכננים את העתיד האקדמאי שלכם, סביר להניח שכבר נתקלתם במושג הקצת מאיים: "המבחן הפסיכומטרי".

הרשת מוצפת במידע הנוגע לבחינה, כגון הרכב השאלות, חישוב הציון, מועדים להרשמה למבחן הפסיכומטרי ועוד, אבל החלטנו לחסוך מכם את משימת הליקוט, ולרכז עבורכם את כל המידע הבסיסי וההכרחי שאתם צריכים לדעת על הבחינה. אז בואו נתחיל:

מה זה בכלל פסיכומטרי? המבחן הפסיכומטרי משמש ככלי מיון למועמדים ללימודי תואר ראשון במרבית המוסדות להשכלה גבוהה בישראל. הבחינה נערכת בישראל החל מ-1981, והיא נכתבת ונבדקת על ידי "המרכז הארצי לבחינות והערכה" (מאל"ו). מטרת הבחינה היא לייצר סולם הערכה אחיד שפחות מושפע מפערים סוציו-אקונומיים, ומשמש ככלי לחיזוי סיכויי ההצלחה בלימודים במוסדות להשכלה גבוהה.

השכלה גבוהה פסיכומטרי

מי צריך את זה? בגדול, כל מי שרוצה להתקבל למוסד להשכלה גבוהה בארץ. בקטן, ישנם מכללות וחוגים מסוימים באוניברסיטאות שמאפשרים להתקבל אליהם ללא פסיכומטרי, אולם זה כבר תלוי בממוצע הבגרויות שלכם. לרוב, תנאי הקבלה למוסדות השונים מתבססים על שקלול של ציון הפסיכומטרי וציוני כל הבגרויות.

למה צריך את זה? ובכן, זה די ברור, לא? כי המסלול להצלחה בחיים עובר, כמעט תמיד, דרך אוניברסיטה או מכללה, ואתם בטח שלא רוצים להישאר מאחור בשוק העבודה התחרותי של היום.

ממה מורכבת המתכונת של הבחינה? המבחן נמשך כ-3 שעות, וכולל 9 פרקים: פרק ראשון של כתיבת חיבור, ועוד 8 פרקים עם שאלות אמריקאיות. בכל פרק מופיעות שאלות באחד משלושת התחומים הבאים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית.

איך מחושב הציון? ציון הפסיכומטרי נע בין 200 ל-800, והוא מחושב באופן יחסי לכלל הנבחנים באותה שנה. במילים אחרות, הנבחנים שענו נכונה על מספר השאלות הגבוה ביותר יקבלו את הציון המקסימלי, קרי 800, והנבחנים שענו נכונה על המספר המועט ביותר של שאלות יקבלו 200.

בחורה לומדת פסיכומטרי

מהו ציון ממוצע? סביר להניח שעוד לפני שתבצעו את ההרשמה לפסיכומטרי אתם כבר תתחילו לתהות מה יהיה הציון שלכם. אם כך, כדאי שתדעו שממוצע הפסיכומטרי ב-2015 עמד על 541, כשמחצית מהנבחנים קיבלו ציון שנע בין 400 ל-600, ורק 5% מכלל הנבחנים קיבלו ציון שהיה גבוה מ-700.

מתי אפשר לגשת לבחינה? ישנם מספר מועדי פסיכומטרי ב-2017, ותוכלו להתעדכן לגביהם באתר הרשמי של מאל"ו. אולם, לפני שתבחרו במועד הבחינה המועדף עליכם, קחו בחשבון את תאריך הרישום האחרון לשנת הלימודים במוסד האקדמי ובחוג הספציפי אליהם אתם רוצים להתקבל. זאת לצד הזמן שדרוש לכם כדי להתכונן כראוי למבחן.

 

תלמיד עושה פסיכומטרי

 

מעבר למידע היבש, חשוב שתדעו כי המבחן הפסיכומטרי אינו מבחן אינטליגנציה, ולכן אל תתנו לו משקל רב יותר ממה שהוא באמת: כלי שיסייע לכם להתקבל ללימודים בהם אתם חפצים, ותו לא.

ועכשיו, כשכל המידע הרלוונטי נמצא לפניכם, אנחנו מקווים שהצלחנו להוריד קצת את מפלס הלחץ ולאפשר לכם לקבל החלטה ולהירשם לקורס פסיכומטרי שמתאים לכם. 

 

נושאים נוספים שיעניינו אותך:
 
קידום. הכי גדולים בהכל. לפרטים והרשמה:
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
X