10% הנחה לנרשמים עכשיו לקורס פסיכומטרי!
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

מחשבון פסיכומטרי

איך מחושב הציון הפסיכומטרי?

הציון הפסיכומטרי הוא בעצם ממוצע משוקלל של שלושה ציונים המייצגים את מספר התשובות הנכונות שלנו בתחומים השונים של הבחינה: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית. הציון בכל אחד מהתחומים הוא ציון יחסי, כלומר – הוא מושפע לא רק ממספר התשובות הנכונות שלנו (כמו בבחינה רגילה) אלא גם ממספר התשובות הנכונות של התלמידים שנבחנו בכל המועד וגם במועדים הקודמים.

מה המשמעות של חישוב יחסי?

החישוב היחסי מאפשר למרכז הארצי לבחון כל מועמד ביחס למועמדים האחרים. למשל, אם מועמד ענה נכון על 80% מהשאלות, הוא יכול להיחשב ל-'טוב' (כמו בתיכון) אבל אם כל המועמדים האחרים ענו נכון על 85% מהשאלות, הוא ממש לא 'טוב' (או – 'לא מספיק') למעשה, הוא התלמיד החלש ביותר: אפשר לחשוב על ציון יחסי כמו על תחרות ריצה. הראשון שמגיע הוא המנצח, ולא חשוב תוך כמה זמן הוא הגיע. זה אולי לא שיא, אבל הוא מקבל מדליה. כך גם בבחינה הפסיכומטרית.

אז מחשבון הציונים הזה הוא יחסי?

כן! הציונים מחושבים באופן יחסי לכל מי שנבחן בבחינה שעבורה נרצה לחשב את הציון. מחשבון הציונים של קידום הוא היחיד מבין המחשבונים הקיימים כיום, שמחשב את הציון בצורה שונה עבור כל מבחן. מבחני המרכז הארצי נבדלים אחד מהשני, וחישוב אחיד עבור כולם, אינו מספק תוצאה מדויקת. לכן, השלב הראשון יהיה לבחור את הבחינה.

יש כמה דברים שצריך להבין, רגע לפני שמתחילים לחשב ציונים:

ראשית, הציון המתקבל הוא משוער. היחידים שיודעים לחשב ציונים בצורה מדויקת כמו המרכז הארצי, הם המרכז הארצי. האלגוריתמים שלהם מורכבים וסודיים ויש להם מאות אלפי נדגמים. אנחנו יכולים רק לחקור ולשחזר כמיטב יכולתנו. הניסויים שלנו מראים שהתוצאות מדוייקות מאד, אבל חשוב להבהיר שוב: הציון משוער.

שנית, אסור לשכוח שציון יחסי, כשמו כן הוא. למשל, אם אתה תלמיד קידום, והזנת את תוצאות מבחן הפתיחה, וקיבלת תוצאה נהדרת בעיניך, זה לא זמן לשאננות. המשמעות היא שביחס לנבחנים אחרים במבחן הפתיחה מצבך לא רע, אך צריך לזכור שכל מי שעשה את המבחן הוא רק בתחילת הדרך. לכל אחד מהנבחנים עקומת למידה משלו וחלק ניכר מעמיתיך יכולים לעקוף אותך אם לא תהיה מספיק מהיר. ציון גבוה במבחן הפתיחה אולי מבשר טובות, אך העבודה הקשה רק מתחילה!

כדי לראות את מצבכם מול נבחני המרכז הארצי, הוספנו גם "ציון מוחלט", שמחשב את הציון באופן שאינו יחסי.

אז איך מחשבים את הציון?

בוחרים מבחן, מזינים את אחוזי ההצלחה (תלמידי קידום מקבלים אותם באופן אוטומטי לאחר הזנת המבחן באתר התלמידים), ולוחצים "חשב!".

בהצלחה!

 

נא לבחור מבחן:
 

חישוב לפי אחוזי הצלחה:

   
 
 
ציון יחסי:

הציון היחסי מחושב ביחס לנבחנים אחרים

 

בשקלול רב-תחומי


 

בשקלול בדגש מילולי

בשקלול בדגש כמותי


 

אנגלית

חשיבה מילולית

חשיבה כמותית

 
ציון מוחלט:

הציון המוחלט מחושב באופן שאינו יחסי, כדי למדוד התקדמות לאורך הקורס

 

בשקלול רב-תחומי


 

בשקלול בדגש מילולי

בשקלול בדגש כמותי


 

אנגלית

חשיבה מילולית

חשיבה כמותית

X