קידום. הכי גדולים בהכל. לפרטים והרשמה:
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

באיזו תקופה בחיים הכי נכון ללמוד לפסיכומטרי?

על שתי עובדות לא ניתן להתווכח: האחת, שציון פסיכומטרי מהווה תנאי קבלה למרבית החוגים הנחשבים והמבוקשים; השנייה, שאם אינכם גאונים אמיתיים הבחינה הפסיכומטרית היא אתגר, בוודאי למי שמעוניין להוציא ציון גבוה. מכאן והלאה ניתן להתווכח על היבטים שונים כמו מקום ואופן הלימודים, ולא פחות חשוב – מתי הכי טוב ללמוד לבחינה.

באופן כללי, ניתן לחלק את תקופות הלימודים לפסיכומטרי לשלושה מועדים עיקריים: בימי בית ספר תיכון ולפני הגיוס לצה"ל, במהלך השירות הצבאי עצמו ולאחר השחרור (הבחירה הכי פופולרית). לכל תקופה יש חסרונות ויתרונות ומי שמתלבט יכול לקרוא עליהם כאן ולקבל מושג.

פסיכומטרי אחרי השחרור מצה"ל

כאמור, מרבית המועמדים ללימודים אקדמיים בוחרים ללמוד פסיכומטרי בתקופה זו ובדרך כלל הבחירה אינה נובעת מהכרת היתרונות והחסרונות אלא מהשתלשלות החיים עצמם. על כל פנים, ניתן למנות מספר יתרונות מרכזיים ללימודים אחרי הצבא:

למה כן?

הבחירה בתחום הלימוד – תקופת השירות בצה"ל מהווה פרק זמן משמעותי בו רבים מתכווננים על התחום המקצועי המתאים להם ועל מה היו רוצים ללמוד. מדובר בנקודה חשובה מפני שהציון הנדרש שונה באופן מהותי בין הפקולטות ומטבע הדברים נדרשת השקעה שונה בין ציון 700 ללימודי פסיכולוגיה, ובין ציון 500 לחוגים במדעי הרוח. במילים אחרות, ייתכן מאוד שתגלו כי ההשקעה הנדרשת מכם אינה כה גבוהה ותבינו בדיוק לאן עליכם לשאוף.

בלי שטויות – כשמגיעים ללימודי הפסיכומטרי בתקופה זו כבר לא נכנסים לשיעור כדי לשחק. בשלב זה מבינים היטב כי מדובר בהשקעה גדולה של זמן וכסף ומועד ההרשמה לאקדמיה הולך וקרב. בתקופה זו תלמידים מפגינים אחריות ובשלות אישית שנרכשו במילוי תפקידים בצבא ומוטיבציה גבוהה לאור עתיד אקדמי נראה לעין.

במידה שטרם ניצלתם את הפיקדון הצבאי למטרות אחרות, תוכלו להשתמש בו לכיסוי עלויות הקורס. מדובר בסכומים גבוהים למדי שבהחלט מקלים על החיים.

למה לא?

לצד היתרונות של פסיכומטרי אחרי הצבא ישנם גם מספר חסרונות, והמרכזי שבהם הוא הזמן שחלף מאז תקופת התיכון וההכנה לפסיכומטרי הנדרשת לפני תחילת הקורס. לאחר שנים מחוץ למסגרת קצת קשה לחזור לשבת, ללמוד, לשנן ולהתמיד גם בנושאים שאינם מרתקים במיוחד. כמו כן, תלמידים בוגרים מתקשים לעיתים קרובות להיזכר בכללים המתמטיים הבסיסיים, בפתרון משוואת, חזקות וכדומה והדבר עשוי להיות נכון גם לגבי כישורי האנגלית. המשמעות היא שיהיה צורך תחילה לחזור על מחברות שהעלו אבק מימי התיכון ולאחר מכן לשנס מותניים על מנת להגיע לרמה טובה במתמטיקה ובאנגלית. מעבר לכך, ישנם מחקרים המעידים על ירידה מסוימת באיכות התפקוד הקוגניטיבי לאורך השנים וגם זו נקודה למחשבה.

פסיכומטרי בבית ספר תיכון

למה כן?

היתרונות של לעשות פסיכומטרי בתיכון או מיד לאחר סיומו מהווים כעין תמונת מראה לחסרונות הפסיכומטרי אחרי הצבא. כלומר, המוח נמצא בתפקוד מלא, אתם כבר מכווננים על דגירה למבחנים, ובוודאי זוכרים את התכנים הדרושים כדי לצלוח את פרקי הבחינה. יחד עם זאת, ראוי להדגיש כי אופן פתרון השאלות בפסיכומטרי שונה למדי מהבגרות, כך שבכל מקרה יהיה צורך לתרגל טכניקות חדשות.

מכוני הפסיכומטרי מקיימים קורסים ייעודיים עבור תלמידי בית ספר תיכון שהינם ממוקדים, הומוגניים ומותאמים יותר לרמתם הנוכחית. המשמעות היא כי לא תבזבזו זמן יקר ותהיו מכווננים לגמרי להשגת הציון האופטימאלי. מעבר לכך, יש תחומים מסוימים בהם לימודי הפסיכומטרי מקבילים לבגרויות, ועל כן המשתתפים בקורסים יכולים ליהנות גם מבגרות טובה יותר. בנוסף, ברוב המקרים זוכים תלמידי תיכון להנחות בעלויות הקורס.

למה לא?

השאלה המרכזית היא האם ניחנתם בבגרות נפשית מספקת על מנת להתכונן ולצלוח בחינה מאתגרת שציוניה ישמשו אתכם רק בעוד מספר שנים וטרם ברור לכם איזה ציון תצטרכו ולשם מה. חשוב לזכור גם שלציון הפסיכומטרי יש תוקף (7 שנים)  ולא תמיד יודעים לאן השירות הצבאי יוביל מבחינת זמנים ומה בדיוק התוכניות לעתיד. אם אינכם בעלי ראייה לטווח הארוך הרי שהדבר ישפיע על המוטיבציה וההשקעה ומדובר בחיסרון מהותי. יתר על כן, מדובר בתקופה בה ממילא תהיו עסוקים בבחינות ולא לכולם יש את הפנאי והמרץ להוסיף עוד מבחן לרשימה וזה זמן שרוצים בעיקר לעשות חיים ולבלות עם חברים. מעבר לכך, אם ההורים אינם תומכים כלכלית, לא קל להעמיד לבד את הסכומים הנדרשים להשתתפות בקורס.

פסיכומטרי בעת השירות הצבאי

למה כן?

לא מעט חיילים נוהגים להשתתף בקורסים ולגשת לפסיכומטרי במהלך השירות הצבאי. אם זו אפשרות מבחינת סגנון השירות והיכולת להשקיע זמן בתרגול יומיומי - הרי שזוהי הזדמנות מצוינת לסלול את הדרך לעתיד ולהשתחרר מצה"ל בראש שקט עם ציון התקף לשבע שנים. ישנם קורסים הנערכים בצבא בעלויות נמוכות ובנוסף יש מספר מכונים להם הסדר עם צה"ל ובהם ניתן ללמוד בתוכנית גמישה המותאמת ספציפית לחיילים ובהנחה משמעותית. יתר על כן, לקראת הבחינה ניתן לקבל חופשה ייעודית בת כשבועיים, שאמנם אינה מספיקה לבדה, אך לכל הפחות מאפשרת לקיים את המרתון של השלב האחרון. יתרון נוסף הוא שתקופת הצבא עוד זוכרים משהו מתקופת התיכון ואם הציון שתשיגו לא יספק יהיה לכם מספיק זמן בעתיד לשפרו.

למה לא?

חשוב להבין שהשגת ציון טוב ומספק בפסיכומטרי כרוכה בהשקעה מרובה. על כן, מי שיוצא הביתה רק פעם בשבוע או שבועיים וממלא תפקיד מאתגר ותובעני יתקשה לעמוד באתגר. בנוסף, לא כל אחד מעוניין לנצל את האפטרים, את שעות הפנאי ובוודאי את היציאה בסופ"ש כדי להשקיע עצמו בלימודים וזה לגיטימי. על הפסיכומטרי בצבא הולכים, או שלא הולכים, וכל בחירה בדרך ביניים תוביל לפגיעה בציון. 

 

קורס פסיכומטרי >>

קורס פסיכומטרי בתיכון >>

טיפים לפסיכומטרי >>

האם כדאי ללכת ליום פתוח באוניברסיטה/מכללה? >>

קידום. הכי גדולים בהכל. לפרטים והרשמה:
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
X