שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

ארבעה טיפים לניהול זמן נכון במבחן הפסיכומטרי

המשאב היקר ביותר שיש לכולנו הוא זמן". את זה לא אנחנו אמרנו, אלא סטיב ג'ובס, המייסד האגדי של אפל, ומעבר לכך שמדובר באמירה שלא תלויה בקונטקסט מסוים, היא רלוונטית במיוחד לעולם הפסיכומטרי.

המבחן הפסיכומטרי הוא מבחן שמבוסס על זמן, כך שסיכויי ההצלחה בו קשורים ישירות ליכולת שלכם לנהל את הזמן בצורה נכונה ואפקטיבית. אומנם, תרגול מרובה ופתרון של מבחני סימולציה, תוך עמידה בלוחות זמנים, יאפשרו לכם להתמודד עם האתגר בקלות רבה יותר, אבל יש עוד כלים שתוכלו ליישם בדרך להצלחה.

תלמידת פסיכומטרי

 

על מנת לסייע לכם לסיים את המבחן בזמן הקצוב, ולא לפספס שאלות בדרך מפאת קוצר זמן, חרדה או לחץ, אספנו עבורכם 4 טיפים לניהול זמן חכם שמומלץ ליישם הן בשעות התרגול לפני הבחינה והן ביום הבחינה עצמה:

זמן הוא משאב יקר, אבל לא מההתחלה: לפני שאתם נכנסים ללחץ, קחו אוויר; אף אחד לא מצפה מכם לפתור את כל השאלות במהירות, ובזמן כה קצר, כבר מההתחלה. לכן, הקדישו את הזמן הדרוש על מנת ללמוד ולהפנים את הנוסחאות, הכללים ודרכי הפתרון של השאלות שמאפיינות את המבחן, ורק לאחר שתשלטו בחומר, תתחילו לעבוד על פי זמנים ובצמוד לסטופר.

קלות קודם, קשות אחר כך: רמת הקושי של השאלות במבחן אינה זהה, וככל שתתקדמו בפרק מסוים כך השאלות שיופיעו בו יהיו קשות יותר. היות ותשובה נכונה על שאלה קלה שקולה לתשובה נכונה על שאלה קשה, כדאי שתתחילו לענות על שאלות ברמת קושי קלה ובינונית, ורק לאחר מכן תחזרו לשאלות הקשות שמצריכות מכם זמן חשיבה ממושך יותר.

על מנת שלא תשכחו לחזור לשאלה מסוימת, וכדי שאף שאלה לא תישאר ללא תשובה, מומלץ לסמן תשובה אקראית ולהקיף את השאלה כך שתוכלו למצוא אותה בקלות.

סטופר פסיכומטרי

לא יותר מדקה לשאלה, אבל אפשר גם פחות: מרבית הפרקים בבחינה כוללים 20 שאלות שיש לפתור ב-20 דקות, אבל זה ממש לא אומר שעליכם להקדיש דקה לכל שאלה. למעשה, אתם תתקלו בשאלות קלות שתצליחו לפתור תוך שניות ספורות, לכן כדאי לכם לנצל זאת ולשמור את הזמן העודף לשאלות שאכן יצריכו מכם זמן רב יותר.

על מנת לוודא שאתם עומדים במגבלות הזמן, הפעילו את הסטופר בכל פעם שאתם מתחילים פרק חדש, והציצו בו מדי פעם על מנת לדעת כמה זמן נותר לכם עד לסיום הפרק. 

נתקעתם? תתקדמו הלאה: השאלות הקשות שמופיעות במבחן הפסיכומטרי הן מוקשי זמן ידועים, אבל כדאי שתהיו מודעים לכך שזה יכול לקרות לכם גם בחלקים אחרים של הבחינה.

במקרה ואתם מגלים שבזבזתם זמן רב מדי על שאלה מסוימת והפתרון עדיין לא באופק, אל תתעקשו להוכיח לעצמכם שאתם יכולים לפתור אותה; זה ממש לא הזמן לנסות ולהעלות את הביטחון העצמי שלכם, אפילו אם מדובר בשאלה קלה שפתרתם בבית מספר פעמים.

תלמיד עושה פסיכומטרי

מה כן כדאי לעשות במקרה כזה? פשוט לנחש את התשובה (אם ניתן, תעשו ניחוש מושכל), ולהתקדם הלאה. לא קרה כלום אם לא הצלחתם לפתור שאלה מסוימת, ואתם יכולים להתנחם בכך שיש סיכוי של 25% שעניתם נכונה.

ניהול זמנים חכם זו מיומנות נרכשת, ולכן תרגול מרובה והרגלי למידה נכונים יאפשרו לכם להתמודד בצורה אפקטיבית עם הזמן הנזיל שיעמוד לרשותכם ברגע האמת. ועכשיו, כל מה שנותר זה להגיע ליום הבחינה בראש נקי, אחרי שנת לילה טובה ועם ציוד הולם למוח (ובזה אנחנו מתכוונים כמובן לחטיף שוקולד להעלאת האדרנלין).  

X