שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

בלחץ מהפסיכומטרי? רשימת הטיפים הכי יעילים להפחתת הלחץ מהבחינה

אם החלטתם להתחיל בקרוב קורס פסיכומטרי ומאז רק עצם המחשבה על כך מכניסה אתכם שוב ושוב ללחץ היסטרי - אתם ממש לא לבד. העובדה כי הבחינה הפסיכומטרית היא פרמטר מכריע בסיכויי הקבלה לאוניברסיטה הופכת אותה למקור חרדה שמזין את עצמו בסיפורי אימים של מי שעברו אותה. בוודאי נחשפתם לאותן אגדות אורבניות שעוברות מפה לאוזן על ההוא שקיבל 800 בלי להתכונן ועל ההיא שלמדה 690 אלף מילים באנגלית ורק ככה הצליחה בבחינה.

צעירים רבים, אשר רובם הגדול טרם ראה טופס של בחינה פסיכומטרית, נבהלים מהסיטואציה המוכרת הזו עוד לפני שנקלעו אליה, אז קודם כל, תכירו: ככה (בערך) נראה טופס של הבחינה הפסיכומטרית:

טופס פסיכומטרי

 

 

קצת מספרים מרגיעים:
שמונה פרקים ומטלת כתיבה אחת.
כ-175 שאלות וכ-1,000מילים חדשות ללמוד.
זמן ממוצע לשאלה: 50 שניות.

עובדה מנחמת: מתוך שמונה פרקים, מקבלים ציון רק על שישה. שניים מהפרקים הם פרקי פיילוט ואינם משתתפים בציון.

עובדה מצערת: לעולם לא נדע מה הם שני הפרקים האלה.

הציון המינימלי: 200 (כל התשובות לא נכונות), הציון המקסימלי: 800 (כל התשובות נכונות). כל הציונים באמצע יחסיים  ותלויים בציונים שכל הנבחנים האחרים קיבלו בסטטיסטיקה המצטברת של המרכז הארצי לבחינות והערכה. למשל: אם היו לך 20 טעויות וממוצע הטעויות של כלל הנבחנים הוא 18, אתה מתחת לממוצע. אם ממוצע הטעויות של כלל הנבחנים היה 23, אתה מעל לממוצע והציון שלך יהיה גבוה יותר, למרות שענית בדיוק את אותו מספר תשובות נכונות.

אם מבינים שאין ברירה, ככה הבחינה נראית וברוב המקרים חייבים לעשות אותה, ואם מבינים (זה די ברור) שחייבים לקחת קורס, יש כמה דברים מעולים שכדאי לעשות לפי שהקורס מתחיל:

קודם כל  - לקרוא
להתחיל כבר עכשיו לקרוא בעברית ובאנגלית. עדיף לקרוא עיתונים ואם יש זמן - ספרים. כל אחד שיקרא ברמה שלו ועוד קצת. אם למישהו יש בעיה באנגלית, שלא יתבייש לקרוא ספרי ילדים. אם מישהו מעולה בעברית – שיקרא עיתונים וספרים ברמה לשונית גבוהה. שימו לב – הרמה הלשונית חשובה ולא הרמה הספרותית. תקראו הכל – ספרי מתח, רומנים, עיתוני ספורט, מה שיש. זה יעזור לכם בכל היבט של הבחינה. הכי חשוב – לקרוא עד הסוף. לא להפסיק סיפור או כתבה באמצע.

 

רוצים לדעת עוד? לפרטים והרשמה לחצו כאן

 

שלב שני - להיזכר
הבחינה לא בודקת אינטליגנציה. היא בודקת מיומנות. זה נכון שרמת מיומנות גבוהה יכולה להצביע על אינטליגנציה ולהיפך, אבל זה בשוליים. מה שחשוב זה אימונים, כושר ונחישות. הפסיכומטרי הוא סוג של תחרות. צריך לשאוף למדליה.

למה להיזכר? כי אתם כבר יודעים כמעט הכל. החומר בפרקים הכמותיים שואף בערך לכיתה י'. החומר בפרקים המילוליים מבוסס בעיקר על הגיון והבנת הנקרא. החומר באנגלית מבוסס בעיקר על אוצר מילים. צריך להיזכר במה שלמדתם ולהתאמן על זה. כושר.

הנה שאלה כמותית. נסו לפתור אותה בדקה.

שאלה כמותית פסיכומטרי

 

המון תלמידים יודעים בדיוק מה צריך לעשות, אבל נלחצים מהמהירות. אם תעשו 50 כאלה תוכלו להתחיל מחמש דקות ולהתחיל לרדת בזמנים. בסוף תסיימו בפחות מדקה, מילה שלנו. תתחילו כבר, אל תחכו לקורס. תירשמו, תכנסו לאתר, תקבלו את הספרים ותתחילו לפתור. עד אז, תפתרו כל מה שיש לכם: ספרים ישנים מהבגרות, תשבצים, חידות הגיון, נוסחים של בחינות בגרות במתמטיקה (אפשר עד 804) וחיבור. הכי טוב – שתגיעו לקורס בכושר. זה יפנה לכם זמן ללמוד שיטות עבודה. שיטות עבודה הן התרומה האמיתית של הקורס להכנה שלכם לבחינה.

חשוב מאוד להכיר את כל הנוסחאות הבסיסיות: החל מחישובי שטחים בהנדסת המישור וכלה בחוקים לפתיחת סוגריים וחוקי חזקות. בבחינה תקבלו דף נוסחאות אבל אתם אמורים לגמור את הקורס כשיש לכם את היכולת לזהות תוך 20 שניות (זה המון זמן, תמדדו) את הנוסחה הדרושה לפתרון בעיה. אל תבזבזו זמן קורס על שינון אם אתם יכולים לשנן עוד לפני הקורס.

 

שלב שלישי - להכיר את סוגי השאלות
בקורס ההכנה שתירשמו אליו יחזרו איתכם על החומר שלמדתם בתיכון במתמטיקה ובאנגלית, כך שאם משהו כבר נשכח מזכרונכם, הוא עוד ישוב. קורס מצוין ואדפטיבי יידע לתת לכם את היכולת להתאים את חומר הלימודים לרמתכם בכל אחד מהנושאים, לעקוב אחריכם באופן פרטני, לחזק אתכם במה שאתם חלשים בו ולתת לכם תרגול ברמה גבוהה יותר במה שאתם חזקים בו, כך שבסופו של דבר תגיעו ליישור קו ברמה הגבוהה ביותר.

ככה נראית שאלה מילולית:

פסיכומטרי שאלה מילולית

השאלה הזו לקוחה ממקבץ המכונה אנלוגיות. אלה שאלות מבלבלות שמתבססות על אוצר מילים ומחייבות עבודה שיטתית. אלה לא שאלות רווחות בבחינות רגילות ואתם חייבים להכיר אותן. אם נרשמתם וקיבלתם כבר קוד לאתר או ספרים, תעברו על ספרי ההכנה ותשתדלו להכיר כמה סוגים של שאלות. תזכרו: העקרון החשוב ביותר הוא לפנות זמן בקורס להיכרות ושינון של שיטות עבודה. ככל שתכירו את השאלות בצורה טובה יותר, כך יהיה לכם יותר קל להתרכז בטכניקה. כמו בהרבה תחומים, הטכניקה היא סוד הצלחה. ואסור לשכוח - חייבים לקרוא ולהרחיב את אוצר המילים.

ולבסוף, ככה נראית שאלה באנגלית:

פסיכומטרי שאלה באנגלית

אנחנו מציגים את השאלה הזו כי היא דורשת שלושה מרכיבים: אוצר מילים, ריכוז ושיטות עבודה. את השיטות כבר יעניקו לכם בקורס. את הריכוז אתם תרכשו כבר תוך כדי אימונים, אבל את אוצר המילים רק אתם יכולים לייצר. אם בקורס שלכם יש רשימות מילים או יישומים ללמידת מילים או אפילו סתם מילון וכרטיסיות, תתחילו לעבוד על זה. עוד היום.

ככל שתתרגלו יותר ותצברו ביטחון, כך תחילת הדרך בקורס תהיה קלה ורגועה יותר. הסירו דאגה מלבכם: המטרה שלכם, בזמן הזה, היא לא לשלוט במאת האחוזים בכל החומר לבחינה ולא לענות נכון על כל השאלות. כרגע המטרה שלכם היא רק להתיידד כמה שיותר עם הפורמט של הבחינה, להכיר אותו ולהכיר את הקצב שלו. קורס מצוין יידע לזהות במדויק את הקצב של כל אחד ואחד מכם, ולתת בידיכם מגוון כלים מתקדמים על מנת לדייק אותו ולטייב אותו, לתרגל אותו כמה שיותר, בכל שעה ומכל מקום, עד שתרגישו שאתם בטוחים ומוכנים.

X