קידום. הכי גדולים בהכל. לפרטים והרשמה:
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

מוסדות להשכלה גבוהה

עד לפני כמה שנים, מי שרצה תואר ראשון בישראל היה צריך להתקבל לאחת האוניברסיטאות או לטכניון. כיום המצב השתנה מהקצה אל הקצה: בכל צומת ובכל עיר קם מוסד להשכלה גבוהה, אם זה מכללה אזורית, מכללה פרטית או שלוחה של אוניברסיטה מחו"ל. בנוסף, מוסדות שפעם היו מוסדות מקצועיים בלבד עברו תהליך של אקדמיזציה והוכרו על ידי המועצה להשכלה גבוהה כמורשים להעניק תואר ראשון.

אוניברסיטאות

בארץ פועלות שמונה אוניברסיטאות: האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בן-גוריון, אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת חיפה, הטכניון, האוניברסיטה הפתוחה ומכון וויצמן. ייחודה של האוניברסיטה הוא שניתן ללמוד בה לתואר ראשון ולתארים מתקדמים כאחד, בניגוד למוסדות אחרים, שבהם בדרך כלל לא ניתן ללמוד לתארים מתקדמים. כמובן שהתארים שמציעות האוניברסיטאות, מוכרים כולם על ידי המועצה להשכלה גבוהה. 

תנאי הקבלה לאוניברסיטה קשים יותר מלמוסדות אחרים, וזאת מכיוון שהביקוש אליהן גדול יותר והבוגרים שלהן מבוקשים יותר בשוק העבודה. למרות המוניטין הרב של האוניברסיטאות, לימודי תואר ראשון באוניברסיטה אינם יותר קשים בהכרח מאלה המתקיימים במוסדות האחרים, אך לרוב יעדיפו בשוק העבודה בוגרי אוניברסיטה על בוגרי מכללות. 

מכללות אזוריות עצמאיות

רוב המכללות האזוריות הוקמו כשלוחה של אוניברסיטה גדולה ומוכרת, ונפתחו על מנת להנגיש את ההשכלה הגבוהה לתושבי הפריפריה. במשך הזמן, קיבלו המכללות את הכרת המועצה להשכלה גבוהה כמוסדות עצמאיים והחלו להעניק גם תואר ראשון לבוגריהם. המכללות האזוריות מציעות לסטודנטים מגוון רחב של מסלולים וחוגים, אך חשוב לוודא כי המסלול אליו נרשמתם הינו מאושר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. 

מכללות טכנולוגיות

המכללות הטכנולוגיות נפתחו כבתי ספר מקצועיים, אז העניקו לבוגריהן תעודת הנדסאי. כיום מקבלים הבוגרים תואר ראשון - תעודת B.tech או תואר B.Sc. האחרון הוא היוקרתי מבין התארים. שימו לב, גם כאן ישנן מכללות טכנולוגיות רבות המעניקות את תואר ה-B.Sc אף על פי שלא עברו את התהליך הנדרש במועצה להשכלה גבוהה, או שהן באמצע התהליך. מסיבה זו יש לבדוק היטב האם התואר הראשון שאליו נרשמתם מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

מכללות פרטיות

בשנות ה-90 היה ביקוש אדיר ללימודי תואר ראשון במשפטים, אך רק מעטים הצליחו לקבל בפסיכומטרי ציון מספק ולעבור את סף הקבלה של האוניברסיטאות על מנת להתקבל לחוג המבוקש. על רקע זה קמו המכללות הפרטיות, שמטרתן הייתה להכשיר כעורכי דין סטודנטים בעלי יכולת כלכלית. מאז עברו המכללות הפרטיות שינויים רבים, אך בבסיסן הן עדיין מכשירות עורכי דין.

רשימת אוניברסיטאות בישראל

אוניברסיטת תל-אביב

אוניברסיטת תל אביב ברמת אביב היא מהאוניברסיטאות הגדולות בישראל. לומדים בה מעל 25 אלף סטודנטים בפקולטות: אומנויות, הנדסה, מדעי הרוח, מדעי החברה, ניהול, מדעי החיים, מדעים מדוייקים, משפטים ורפואה.

לאתר: אוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת בר אילן

אוניברסיטת בר אילן ברמת גן היא האוניברסיטה הגדולה בישראל, הנותנת חסות לכמה מכללות אזוריות ברחבי הארץ. ייחודה של האוניברסיטה היא הקניית יסודות וערכים יהודיים כחלק מתוכנית לימודי החובה. באוניברסיטה פקולטות למדעי החברה, מדעי החיים, מדעי הטבע, מדעי היהדות, מדעי הרוח ומשפטים.

לאתר: אוניברסיטת בר-אילן

האוניברסיטה העברית בירושלים

האוניברסיטה העברית היא האוניברסיטה הוותיקה בארץ. בשני הקמפוסים המרכזיים בהר הצופים ובגבעת רם נמצאות הפקולטות למדעי החברה, מדעי הרוח, מדעי הטבע ומתמטיקה. נוסף להם קיים קמפוסים בעין כרם בו נלמדים מקצועות הרפואה ורפואת שיניים וקמפוס ברחובות שבו נמצאת הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה.

לאתר: האוניברסיטה העברית

אוניברסיטת בן גוריון בנגב

אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע הוקמה בשנת 1969, ולומדים בה קרוב ל-20 אלף סטודנטים. האוניברסיטה מעניקה תארים אקדמיים בתחומים: ניהול, מדעי הבריאות, הנדסה, מדעי הטבע, מדעי הרוח, מדעי החברה.

לאתר: אוניברסיטת בן גוריון בנגב

אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר הכרמל בחיפה ולומדים בה כ-18,000 סטודנטים בפקולטות: חינוך, רווחה ובריאות, מדעי החברה והמתמטיקה, מדעי הרוח ומשפטים.

לאתר: אוניברסיטת חיפה

הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל

הטכניון בחיפה מתמקד בתחומי ההנדסה והמדעים המדוייקים. הטכניון הוא המוסד הוותיק בארץ למחקר טכנולוגי, ומלמד לתארים אקדמיים בתחומים: ארכיטקטורה, ביולוגיה, הנדסה כימית, הנדסת חשמל, הנדסת מכונות, הנדסת תעשייה וניהול, מדעי המחשב, מתמטיקה, פיזיקה,רפואה, ועוד.

לאתר: הטכניון

האוניברסיטה הפתוחה

האוניברסיטה הפתוחה היא מוסד ייחודי המאפשר קבלה לתואר ראשון ללא בחינות מיון או ציוני בגרות. הלימודים באוניברסיטה נעשים בשיטה של למידה מרחוק, עם מעט שעות לימוד בכיתה. האוניברסיטה מעניקה תארים אקדמיים בתחומים היסטוריה, פילוסופיה, יהדות, חינוך, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, כלכלה, ספרות ועוד.

לאתר: האוניברסיטה הפתוחה - מכללת העיר פתח תקוה

המכללה האקדמית לישראל

הוקמה בשנת 2010, והיא פועלת כמוסד אקדמי, המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. המכללה האקדמית לישראל בחרה להתמקד בתוכניות לימוד בתחומים: ניהול בריאות, סיעוד, ייעוץ חינוכי וניהול מערכות מידע - המכשירות את הסטודנטים לתפקיד הבא.

לאתר: המכללה האקדמית לישראל

רשימה (חלקית) של מוסדות לימוד בישראל

  • מוסררה - בית ספר לאומנות.

  • המרכז הבינתחומי הרצליה - המרכז הבינתחומי בהרצליה נוסד בשנת 1994 על ידי פרופ' אוריאל רייכמן. המרכז מלמד לתואר ראשון ושני במספר תחומים בהם משפטים, מנהל עסקים, תקשורת ופסיכולוגיה. בבית הספר קיימת גם תוכנית לימודים לסטודנטים מחו"ל הנלמדת באנגלית.

  • המכללה למנהל - המסלול האקדמי של המכללה למנהל הוקם בשנת 1978 והיה המסלול הראשון בארץ שהציע תואר אקדמי במסלול חוץ אוניברסיטאי. המכללה למנהל היא השנייה בגודלה בארץ עם למעלה מ-12 אלף סטודנטים. במכללה למנהל ניתן ללמוד תואר ראשון במגוון תחומים, בהם מנהל עסקים, תקשורת, משפטים ומדעי המחשב, וכן מספר מסלולים לתואר שני.

  • הקריה האקדמית אונו - מוסד ישראלי מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, בו לומדים לתואר ראשון ושני. הקריה האקדמית אונו, פועלת מזה שנים עשר שנים כמוסד פרטי להשכלה גבוהה. תכנית לימודים חדשה בקריה האקדמית אונו מאפשרת לימודים לתואר שני במשפטים (.LL.M) במסלולים עם וללא תיזה, המתקיימת בשיתוף פעולה עם בית הספר למשפטים של אוניברסיטת קולומביה.

  • בית ספר גבוה ליצירה והפקת מוסיקה - Muzik - מסלולי התואר של Muzik – בית הספר הגבוה ליצירה והפקת מוזיקה מיועדים לאנשים בעלי כישרון ורקע מוזיקלי, הרואים במוזיקה כדרך המרכזית להגשמתם האישית, שואפים לפתחה כתחום העיסוק המרכזי בחייהם, ומוכנים להשקיע לשם כך 3 או 4 שנות לימוד אינטנסיביות. לבחירה: מסלול לתואר בוגר Muzik; מסלול משולב לתואר BA של האוניברסיטה הפתוחה; מסלול משולב לתואר במוסיקה עם LIPA – בית הספר הגבוה לאמנויות הבמה של פול מקרטני בליברפול.

  • המכללה האקדמית עמק יזרעאל - מכללת עמק יזרעאל היא מכללה מתוקצבת (שכ"ל אוניברסיטאי). המכללה נמצאת בעמק יזרעאל, מול קיבוץ מזרע, ולומדים בה כ-500 סטודנטים לתארי B.A ו-MA במקצועות לימוד שונים, בהם כלכלה, ניהול, תקשורת, פסיכולוגיה, חינוך, קרימינולוגיה, סיעוד ועוד.

 

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

 

קידום. הכי גדולים בהכל. לפרטים והרשמה:
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
X