רוצה לשמוע עוד על פסיכומטרי?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

שיפור פסיכומטרי פעם שנייה

אחד הדברים שמהם תלמידי פסיכומטרי חוששים מכל הוא הסיכוי שיצטרכו לעשות את הבחינה פעם נוספת. אם תסתובבו בפקולטות ובחוגים מבוקשים, בוודאי תוכלו להיתקל בסטודנטים שנאלצו לחזור על הבחינה מספר פעמים עד שהגיעו לציון המבוקש והתקבלו ללימודיהם. לא מדובר במקרים בודדים או חריגים, להפך – סטודנטים רבים אף מתחילים את מסעם עם המבחן הפסיכומטרי בידיעה שככל הנראה יצטרכו לעשות אותו יותר מפעם אחת עד שיצליחו.

 

בעבר נהוג היה לחשוב שלא ניתן לשפר פסיכומטרי באופן משמעותי, אך היום אנו יודעים שהדבר לא נכון. ההצלחה במבחן נשענת על שני דברים עיקריים: רמת הידע, והיכולת להתמודד עם לחץ הזמן בבחינה. תלמידים רבים מגיעים לבחינה מוכנים מאוד, אך מוצאים שהלחץ מכריע עליהם וגורם להם לקבל ציון נמוך יותר ממה שיכלו לקבל. לחילופין, ישנם גם תלמידים שלא מספיקים ללמוד מספיק לפני הבחינה ומגיעים אליה כשאין להם את כל הידע שהם זקוקים לו. במקרים כאלו ועוד רבים אחרים, אין ספק שהסיכוי לקבל ציון גבוה יותר בבחינה חוזרת הוא גבוה מאוד.  

 

אין ספק שקבלת ציון נמוך מהרצוי בבחינה עשויה להוביל למפח נפש ולאכזבה, בוודאי אם למדתם כמו שצריך והשקעתם את מרב המאמץ והזמן. עם זאת, יש לזכור את מטרתו של המבחן הפסיכומטרי: מדובר באמצעי למטרה. כלי שבעזרתו תוכלו להתקבל ללימודים גבוהים ולעסוק במקצוע בו תעסקו שנים רבות בעתיד. אם כך, אין לתת לאכזבה רגעית מהציון לרפות את ידיכם. הדרך הטובה ביותר היא פשוט להשתחרר מכל הרגשות השליליים ולזכור שבטווח הארוך זה ישתלם לכם.

 

אז ברגע שהבנו שאין ברירה אלא להשתחרר מהבאסה, בואו נדבר על כמה דברים שאתם צריכים להכיר:

  • זמן: אם אתם רוצים לגשת שוב לפסיכומטרי, אתם יכולים לעשות זאת כבר במועד העוקב לזה שבו ניגשתם. המרכז הארצי לא דורש תקופת צינון, וכדאי מאוד לגשת שנית כשהחומר הלימודי עוד טרי בראשכם על מנת שלא תצטרכו ללמוד מחדש דברים שאתם כבר יודעים.
  •  
  • היכרות עם נקודות החוזקה והחולשה שלי: היתרון הגדול ביותר בלמידה לבחינה חוזרת הוא שאתם כבר מכירים את הבחינה ואת התפקוד שלכם בה. כיוון שכבר ניגשתם לבחינה וקיבלתם את התפלגות הציונים שלכם, יש לכם מושג באיזה תחום עליכם להשקיע יותר זמן ואיזה תחום הוא 'חזק' אצלכם. בצורה כזו, תוכלו להרכיב לעצמכם תכנית למידה אפקטיבית יותר, שתשפר את ביצועיכם בנושאים שהורידו לכם את הציון בבחינה הקודמת.

 

  • ביטחון: בנוסף ללמידה ספציפית יותר, ההיכרות עם הבחינה תורמת לתחושת הביטחון שלכם בפעם השנייה שאתם ניגשים אליה. אתם כבר יודעים מול מה אתם עומדים, כיצד יום הבחינה נראה, וכיצד מבחן אמיתי מרגיש. כל אלו יסייעו לכם להצליח יותר בפעם השניה. תחשבו על זה כמו על טסט נהיגה: רבים מאיתנו לא מצליחים לעבור את הטסט הראשון, למרות שבשיעורי הנהיגה הצלחנו לנהוג בצורה מושלמת. הרבה מתוך זה נובע מהלחץ, שיורד מאוד בטסטים שלאחר מכן.

 

  • לימוד עצמי או בעזרת קורס?: זוהי שאלה חשובה שרבים מתלבטים בה. מצד אחד, אתם כבר מכירים את הבחינה, את נקודות התורפה שלכם ואת הטכניקות הבסיסיות. מצד שני, לא בטוח שיש לכם את הכלים והמשמעת העצמית על מנת ללמוד לבד ולהגיע להישג משמעותי. לכן, מדובר בעניין של העדפה אישית, היכרות עם עצמכם ונקודת הפתיחה שלכם. אם חסרות לכם עשרים או שלושים נקודות כדי להתקבל לפקולטה, ואתם בטוחים ביכולות האישיות ובהתמדה שלכם, אולי תצליחו לחסוך כסף ובכל זאת להתקבל. ואולם, אם עליכם לשפר את הציון בצורה משמעותית ואתם חוששים לדחות את תחילת לימודיכם במקרה שלא תצליחו לבד, כדאי שתשקלו להירשם לקורס שייתן לכם את המסגרת והכלים הדרושים.

 

  • ומה אם מצליחים יותר מידי?: תתפלאו אבל כן, יש דבר כזה! יש אנשים שמצליחים לשפר את הציון שלהם במעל 150 נקודות. במקרה כזה, המרכז הארצי לבחינות ולהערכה יזמן אתכם למבחן חוזר על מנת לוודא שהציון לא התקבל במרמה, ושהוא אכן מבטא את כישוריכם. אין צורך להיבהל, המבחן החוזר הוא לא תובעני ודורש מאמץ כמו המבחן הרגיל, והמרכז הארצי לא מצפה שתשיגו בדיוק את אותן התוצאות. הם מבינים שעבר זמן מה מהבחינה האמיתית וחלק מהדברים נשכחו. מספיק שתעברו קצת על החומר לפני כן ותראו להם שאיש לא ביצע את המבחן במקומכם.

 

  • ומה אם לא מצליחים?: כן, גם זה קורה. לעיתים אנשים עושים פסיכומטרי בפעם השניה ומקבלים ציון נמוך עוד יותר מהבחינה הראשונה. כפי שאמרנו בתחילת המאמר – אין צורך להילחץ ויכולות להיות לכך סיבות רבות. על מנת להימנע ממקרים כאלו, בהם לא שיפרתם פסיכומטרי וגם הוצאתם כסף רב על קורס הכנה, אנו בקידום מציעים את מבצע "לא שיפרת – לא שילמת". אנחנו פשוט כל כך בטוחים שאם תלמדו בקורס שלנו אכן תצליחו לשפר את ציונכם, שאין לנו בעיה להתחייב לכך

 

  • סבלנות: הדבר הכי חשוב שתסגלו לעצמכם במהלך תקופת הלימוד לשיפור פסיכומטרי למבחן השני שלכם הוא סבלנות. בתקופה זו אתם עלולים להיתקל בקשיים, בתסכולים ואף בשיעמום – הרי עברתם את הכל לפני שניה! עשו לעצמכם טובה וזיכרו שהמטרה הסופית שלכם היא נעלה. הבחירה בתואר הראשון שלכם היא אחת הבחירות החשובות ביותר שתעשו בחייכם, וזה ככל הנראה ישפיע על המשך החיים האקדמאיים והמקצועיים שלכם לשנים רבות לאחר מכן. כשדבר כה חשוב עומד על הפרק – מה זה עוד כמה חודשים? התאזרו בסבלנות ובמוטיבציה ותראו למבחן הזה מי הבוס!

 

X