רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

בחינות קבלה לתואר שני

 

יש מי שמסיים תואר ראשון ובאופן טבעי ממשיך את המסלול האקדמי שלו ונרשם ללימודי תואר שני. בדרך צריך לעיתים לעבור בחינות רלוונטיות למסלול ולחוג הנבחרים. ישנם מקצועות ספציפיים בהם התואר הראשון הוא בעיקר בסיס ללימוד המקצוע והתואר השני והדוקטורט הם דריסת הרגל החשובה והמקצועית אל תוך נבכי הקריירה. כך זה למשל במקצועות כמו רפואה, פסיכולוגיה או מנהל עסקים ברמה גבוהה.

ברוב המקרים, כדי להתקבל ללימודי התואר השני במוסדות הגבוהים צריך לעבור מבדקים ובחינות כניסה בהתאם לסוג התואר ומהותו. ריכזנו כאן את מבחני הכניסה המוכרים יותר ללימודי התואר השני:

בחינות קבלה לתואר שני - מבחן ®GMAT

מבחן ה®GMAT הוא מבחן בינלאומי בו נבחנים מועמדים לתואר ראשון ושני במוסדות לימודיים בכל רחבי העולם. זהו מבחן באנגלית שנרשמים אליו דרך בתי ספר מתמחים או דרך מסגרות המכינה במוסדות האקדמים. המבחן בודק יכולות מילוליות ומתמטיות ובוחן גם יכולות ניסוח באנגלית וכתיבה אנליטית. בישראל נבחנים במבחן ה-®GMAT בעיקר כשרוצים להתקבל לתואר שני במנהל עסקים, אך לא רק.

הדרך הקלה ביותר להבטיח את ההצלחה במבחן ה-®GMAT היא לעבור קורס הכנה מקצועי המועבר גם בארץ על ידי בתי ספר מתמחים. בדומה לקורסי ההכנה למבחן פסיכומטרי גם הקורסים לקראת בחינת ה ®GMAT מקיפים ומקצועיים וכדאי לשקול לקחת קורס אם אתם מעוניינים להעלות את סיכויי ההצלחה שלכם. חשוב להתכונן לבחינה המתקיימת בתאריכים ספציפיים במהלך השנה וכוללת גם תהליך רישום מפותל שצריך להתאים לזמני הרישום באוניברסיטאות.

מבחני מיר"ב ללימודי רפואה

מבחני המיר"ב הם מבחני הסמכה שמיועדים לסטודנטים הרוצים להתקבל ללימודי רפואה הנפרשים על פני ארבע שנים, לאחר סיום התואר ראשון במקצוע רלוונטי מתוך תחום מדעי החיים. המבחן דומה יחסית למבחן מו"ר אותו עוברים מועמדים ללימודי רפואה במסלולים ארוכים.

המבחנים נערכים אחת לשנה בחודשי האביב ועוסקים בתחומי חשיבה אנליטית לצד שאלונים אישיים הבוחנים את היכולת של הסטודנט להתמודד עם מצבים רגישים אליהם נחשפים במהלך לימודי הרפואה ולאחריהם. הבחינה נערכת בשיתוף פעולה בין המרכז הארצי לבחינות והערכה ובין המרכז הארצי לסימולציה רפואית וכוללת גם חלק נוסף אם המועמד עובר את החלק הראשון. בחלק השני מוזמן הסטודנט למרכז הערכה בו נבחנות יכולותיו לעמוד בלימודי הרפואה הקשים והתמודדותו עם מצבי לחץ ומצבים בעייתיים נוספים.

לבחינות מיר"ב אין קורסי הכנה מוכרים המוצעים על ידי בתי ספר שונים, אך ישנן חוברות הכנה שונות שמסייעות ללמוד ולהתכונן לבחינה. במסגרת ההכנה ניתן לפתור שאלונים דומים לאלו שיוצגו בבחינה. לצד מבחני מיר"ב עוברים תלמידי הרפואה גם מבחן GRE אשר בוחן את הידע שלהם בתחום מדעי החיים. המבחנים נערכים בסמיכות זה לזה ומספקים למוסדות האקדמיים תמונה מלאה על יכולותיו של המועמד.

מבחני מתא"ם

מבחני המתא"ם מיועדים לסטודנטים הרוצים להתקדם וללמוד תואר שני בפסיכולוגיה. המבחן נערך מדי שנה בחודש אוקטובר ובוחן יכולות וידע בפסיכולוגיה ובסטטיסטיקה. המבחן כולל שאלות בתחומים כמו שיטות מחקר, סטטיסטיקה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה והוא נערך על ידי המרכז הארצי למיון והערכה. יש בו גם שאלות ידע לצד שאלות הבנת הנקרא המתבססות על טקסטים מעולם הפסיכולוגיה. גם כאן אין הכנה מיוחדת לבחינה, כלומר לא קיים קורס מקצועי המוצע על ידי בתי הספר המתמחים אבל יש לעיתים קורסים המוצעים לסטודנטים. כלומדים באופן עצמאי לבחינות מתא"ם נעזרים מאמרים, ספרי הכנה וחומרי עזר באנגלית.

הגשת תיק עבודות

סטודנטים הניגשים ללימודים בתחומים שונים נדרשים לעיתים הגיש תיק עבודות לפני הקבלה לתואר השני. תיק עבודות הוא לרוב תוצר של לימודי התואר הראשון אם עסק בתחום, או תוצר שבנה הסטודנט בעצמו לפי הגדרות שקיבל מראש מהמוסד הלימודי. תיקי עבודות מהווים בחינת כניסה לכל דבר. לרוב מבקשים תיקי עבודות בתחומים כמו אדריכלות ועיצוב פנים, אמנות, תקשורת חזותית, גרפיקה, קולנוע ועוד.

ריאיונות אישיים ומבדקים נקודתיים

מכיוון שבחינות הכניסה לתואר השני משתנות מהתמחות אחת לאחרת וממוסד אקדמי אחד לשני, חשוב לציין גם את הריאיונות האישיים, שהם בחינת כניסה לכל דבר עבור סטודנטים בהתמחויות רבות. ריאיון אישי סוקר את כל ההישגים האקדמים של הסטודנט עד לשלב התואר השני ומאפשר התרשמות אישית ממנו ומפועלו.

הפקולטות במוסדות הלימוד האקדמיים מארחות סטודנטים למפגשים אישיים, ריאיונות ומפגשי הכנה לקראת התואר המספקים לסגל המרצים ואנשי הפקולטה הזדמנות להכיר יותר מקרוב את הסטודנטים ולבחון את התאמתם לתואר וסיכויי ההצלחה שלהם בלימודים. במוסדות רבים נערכים לצד הראיון האישי גם מבדקים נקודתיים. אלו יכולים להיות מבחני מיון באנגלית, מבחנים לבדיקת מיומנות, מבחן טכני ועוד.

מבחני מיון באנגלית

לעיתים קרובות נדרשים סטודנטים המועמדים ללימודים במסלולי התואר השני לעבור לפני ההרשמה ללימודים גם מבחני מיון באנגלית. מבחנים אלו בודקים את כישורי השפה האנגלית אצל הסטודנטים וקובעים את רמתה. המבחנים משפיעים לא רק על הקבלה לתואר שני אלא גם על מערכת השעות של הסטודנט אם יתקבל ללימודים.

בחינות כניסה לתואר שני משתנות ממוסד למוסד ומתחום לתחום. כדי לעמוד בתנאי ההרשמה, חשוב לבדוק מספיק זמן לפני תקופת הרישום אילו מבחני כניסה נדרשים מכם כדי להתקבל ללימודים. ברבים מהמקרים בחינות הכניסה נערכות הרבה לפני הרישום ותהליך הלימוד לבחינות לוקח זמן. כדאי להיערך מראש ולברר את כל הפרטים כשנה לפני הרישום לתואר. 

 

הדומה והשונה בין המבחן הפסיכומטרי ל ®GMAT >>

מה המשמעות של מבחן אדפטיבי >>

בחזרה לרשימת המאמרים >>

 

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X