רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

מהו מבחן אדפטיבי?

כל מי שניגש לבחינת ®GMAT יודע כי מדובר בבחינה אדפטיבית (מותאמת). אולם לא כולם ממש מבינים מה משמעותו של המונח וכיצד הוא משפיע על מתכונת הבחינה, הציון ואופן ההתכוננות. מבחן ה ®GMAT שונה באופיו באופן מהותי ממה שמוכר לרוב הישראלים והיערכות נכונה לקראתו מהווה תנאי בסיסי להשגת ציון גבוה או מספק לדרישות המוסד האקדמי. על מנת שתוכלו להבין את הצפוי לכם ולהיערך בהתאם לפניכם הסבר מפורט על המונח "אדפטיבי" והמשמעויות שלו.

השימוש במבחנים אדפטיביים

מבחנים ממחושבים אדפטיביים משמשים בעיקר לקבלה ומיון עבור מוסדות אקדמיים בעולם, וגם בישראל. הם בהדרגה מחליפים את מבחני הקבלה הרגילים המבוצעים בכתב או על גבי מחשב. המבחנים הידועים הם מבחן ה- ®GMAT ללימודי תואר שני במנהל עסקים, וכן ה-  GREשמשמש כלי לסינון מועמדים עבור תארים מתקדמים בארה"ב ובארצות נוספות בעולם. יחד עם זאת, הפלטפורמה משמשת כיום למגוון בחינות נוספות, כמו למשל מבחן אמירם למיון מועמדי תואר ראשון בשפה האנגלית.

משמעות המונח "אדפטיבי"

מבחן אדפטיבי, או בעברית מבחן מותאם, מכונה באנגלית  CAT-  .Computer Adaptive Testהמבחן נערך על מחשב ומורכב משאלות רב-ברירה הידועות בתור שאלות אמריקאיות ורמת הקושי שלהן נקבעת במהלך הבחינה בהתאמה לידיעותיו של הנבחן. כלומר, ככל שהנבחן פותר נכון את השאלות - כך רמת הקושי עולה בהתאמה וכשהוא טועה - הרמה יורדת. ציונו של המבחן מושפע באופן ישיר מרמת השאלות עמן נדרש להתמודד כל אחד.

כיצד פועל מבחן אדפטיבי?

הפירוש של המונח "אדפטיבי" בעברית הוא "מסתגל". כלומר שמחשב הבחינה מנסה כל הזמן לסגל את עצמו לרמה של הנבחן על ידי התאמת השאלות לידיעותיו. השאלות נלקחות מתוך מאגר גדול מאוד ברמות קושי שונות עבור כל נושא בבחינה. הדבר נעשה בעזרת אלגוריתם המבסס את בחירת רמת הקושי של השאלה הבאה בהתאם למענה נכון או שגוי על השאלה הקודמת. כמו כן, הרמה ההתחלתית של הבחינה ושל הנבחן נקבעת על ידי האלגוריתם לאחר מספר שאלות, שבעקבותיהן הוא יחליט אם להורידה או לעלותה. יחד עם זאת, האלגוריתם מתאים את רמת הבחינה גם בהמשך  וזאת כאמור על פי מידת ההצלחה.

מבנה ומאפייני המבחן

על מנת לענות על מבחן אדפטיבי אין צורך בכישורים טכניים מתקדמים, ולמעשה כל הדרוש הוא כישורי מחשב בסיסיים ביותר. במבחן ה- ®GMAT החלקים הכמותיים והמילוליים הם אדפטיביים, ובהיותם מותאמים לכל נבחן משתנים בשאלותיהם מאדם לאדם. כל פרק בבחינה עצמה מוגבל בזמן ומתחיל עם שאלה ברמת קושי בינונית, כשהמענה עליה יקבע את רמת הקושי של השאלה הבאה.

ההערכה התחלתית לרמתו של הנבחן נקבעת לאחר 10 השאלות הראשונות. אולם, חשוב לציין כי מדובר רק בהערכה ראשונית שבהחלט יכולה להשתנות בהתאם למידת הצלחתו של הנבחן בהמשך. בנוסף, אחד המאפיינים הייחודיים לבחינות אלה הוא שאין אפשרות לחזור אחורה ולתקן תשובות קודמות ואין אפשרות לדלג על שאלות. מעבר לכך, הבחינה גם מכילה שאלות פיילוט מוסוות שאין אפשרות לזהותן, ושהמענה עליהן אינו מחושב בציון.

משמעותו של מבחן אדפטיבי

מכיוון שהאלגוריתם של מבחן אדפטיבי עסוק בניסיון לקבוע את רמת הנבחן כבר מההתחלה הוא יידרש להתמודד בשלב זה עם שאלות ברמת קושי גבוהה. גם לאחר שהאלגוריתם ביסס את רמת הידיעות של הנבחן הוא עדיין ינסה לאתגרו עם שאלות ברמות קושי גבוהות יותר. המשמעות היא שמדובר במבחנים מאתגרים כבר מתחילתם וגם בהמשך. בנוסף, השיטה האדפטיבית מובילה לכך שכמעט בלתי אפשרי שלא לטעות בחלק מהשאלות, ולכן גם נבחנים שהשיגו ציונים גבוהים במיוחד בחלקים האדפטיביים של ®GMAT - טעו בלא מעט תשובות.

אופן חישוב הציון

חישוב ציוניו של מבחן אדפטיבי מורכב ממספר השאלות שעליהן השיב הנבחן, מספר השאלות שהתשובה עליהן הייתה נכונה, רמת הקושי הכללית וכן מספר נתונים סטטיסטיים נוספים. הניקוד על השאלות משתנה בהתאם לדרגת הקושי שלהן.

התייחסות לתשובות לא נכונות

מכיוון שרמתה של בחינה אדפטיבית נקבעת על פי מענה נכון על שאלות, הרי שמענה שגוי או אקראי יכול בהחלט להשפיע על הרמה הכללית ומכאן גם על הציון. לכן, הדרך המומלצת להתמודד עם שאלות שהתשובה עבורן לא ידועה, היא לא בעזרת ניחוש אלא על ידי אלימינציה ובחירת תשובה בעלת הסיכוי הגבוה ביותר בעיניכם להיות נכונה.

חשיבות קצב ההתקדמות

יש להבין כי לקצב ההתקדמות בבחינה קיימת חשיבות מכרעת מבחינת הציון המתקבל ונקודות רבות יורדות כשעונים על פחות שאלות בכל פרק. לכן, לכל אורכה של בחינת ®GMAT ניתן לעקוב אחר הזמן ומספר השאלות שנותרו בכל פרק וכך להתאים את קצב ההתקדמות.

היערכות נכונה למבחן אדפטיבי

על מנת להיערך נכון למבחן אדפטיבי יש להגיע אליו מוכנים היטב, הן מבחינת ידע מקצועי והכרת מאפייניו והן מבחינה מנטלית. ראשית, חשוב ללמוד היטב את כל התכנים המקצועיים הנכללים בו. שנית, יש להכיר את סוגי השאלות הצפויות ולהיות מסוגלים לענות עליהן תוך ניהול נכון של סימנים כפי שהם מתקיימים בבחינה עצמה.

מבחינה נפשית כדי להגיע עם רמה ריאלית של ציפיות, נכונות להתמודד בקור רוח מול קשיים ושאלות שפתרונן לא ידוע - מבלי שאלו ישפיעו על המשך תפקודו של הנבחן. כפועל יוצא מכך, הדרך המומלצת ביותר להתכונן לבחינה אדפטיבית היא בעזרת קורס ייעודי. בקורסים נבחנת ונבדקת רמתו של כל תלמיד, שלא אחת מפתיעה בתוצאותיה ונלמדים עקרונות וקווים מנחים להתמודדות מקצועית ומנטלית עם סוג זה של בחינות.

 

כל ההבדלים בין פסיכומטרי ל ®GMAT >>

בחינות קבלה לתואר שני >>

בחזרה לרשימת המאמרים >>

 

 

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X