רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

הלם תרבות

בשעה טובה, עברתם בהצלחה את בחינת הג'ימט והתקבלתם ללימודי תואר שני  MBA במנהל עסקים בארה"ב. לפני שאתם עולים על המטוס חשוב שתכינו את עצמכם לקראת הלם תרבות. אין מה לעשות, קיימים הבדלים מהותיים בכללי התנהגות, נימוסין וחיי חברה ותרבות בין ישראל לארה"ב בכלל ובין הקמפוסים בפרט.

אז מה זה אומר ללמוד בקמפוס אמריקאי מבחינה חברתית ומבחינות נוספות?

מדוע ללמוד בארה"ב?

בחינת ®GMAT מאפשרת ללמוד תואר שני במנהל עסקים בחו"ל וארה"ב היא המקום המועדף על ידי רבים. הסיבות הן שיטות ורמות לימודים מהטובות והגבוהות בעולם, הפותחות בפני מסיימי התואר הזדמנויות תעסוקה טובות וכדאיות במיוחד. בנוסף, מדובר באומה דוברת אנגלית המובילה את העולם במערבי והלימודים בה מקנים הזדמנות מצוינת להכיר איך המערכת המובילה בעולם עובדת ומי הם האנשים הפועלים בה. יחד עם זאת, מדובר בתרבות שונה לחלוטין מהישראלית ועל מנת להסתגל ולהתאקלם כדאי להכיר מראש את כללי ההתנהגות באוניברסיטאות באמריקה. כמו כן, כדאי מאוד להתוודע לאפשרויות הסיוע וההיקלטות העומדות בפניכם.

להכיר את הקמפוס

על מנת לסייע לסטודנט זר להכיר את הקמפוס מקיימות האוניברסיטאות בימיהן הראשונים תוכנית המכונה אוריינטציה. תוכנית זו משתנה בין המוסדות ויכולה לכלול בין מפגש אחד למספר מפגשים, כשבחלקם הנוכחות היא חובה. לעיתים התוכנית היא בתשלום, אך בכל מקרה, מומלץ להשתתף בה כי במהלכה תכירו את מתחם הקמפוס, מעונות הסטודנטים, הספרייה ושירותיה, וכמו כן תיפגשו עם מרצים וצוותי הקמפוס, תקבלו הסברים אודות אופן הרישום לקורסים ועל שירותים ותוכניות ייחודית עבור סטודנטים זרים. בנוסף, התוכנית כוללת הסברים אודות ביטוח רפואי ולאומי, נושאי הגירה ומידע כללי על ההתנהלות והחיים בארה"ב. מעבר לכך, מפגשים אלו יאפשרו לכם להכיר כבר עם תחילת הלימודים סטודנטים זרים נוספים הלומדים בפקולטה שלכם ובקמפוס בכלל.

 להגיע מוכנים לייעוץ אקדמי

כבר ביום הראשון בקמפוס יוצמד אליכם יועץ אקדמי של האוניברסיטה, שהוא לרוב חלק מסגל הפקולטה שבה אתם תלמדו. הוא יעזור לכם בבחירת קורסים נכונים ובהמשך יעקוב אחר השתלבותכם והתקדמותכם בלימודים. לקראת הפגישה כדאי להכיר את הקורסים הקיימים ולהגיע עם רשימת קורסים מועדפים ומערכת שיעורים ראשונית שהכנתם. במהלך הפגישה, על מנת לתרום לבחירה נכונה ומוצלחת, רצוי לשתף את היועץ לגבי מטרותיכם לטווח הקצר והארוך. מומלץ גם להכין רשימת שאלות אודות נושאים שונים המופיעים בידיעון המוסד ודורשים ביאור נוסף, כדוגמת קבלת הסבר מפורט אודות דרישות התואר. בנוסף, המפגשים עם היועץ מקנים הזדמנות לשמוע עוד על תוכני קורסי הבחירה ולקבל סיוע ומענה על שאלות וקשיים הקשורים ללימודיכם, להישגיכם ולחיים בקמפוס.

פנייה לצוות הוראה

במהלך הלימודים, בעת פנייה למרצה או כל איש צוות הוראה אחר, יש לשמור על כללי נימוס והתנהגות מקובלים. כך למשל, כללי התנהגות באוניברסיטאות בארה"ב דורשים שתיפנו אל המרצה בתואר שלו, אלא אם כן התבקשתם לנהוג אחרת. כמו כן, אל מתרגלים יש לפנות בתואר מר או גברת. בנוסף, פגישה עם מרצה תיערך בשעות הקבלה שלו ופגישה במועד אחר דורשת בקשה מיוחדת. במהלך הפגישה תוכלו לדון עם המרצה על נושאי הלימוד, לקבל סיוע מקצועי ואפילו רק להחליף עמו דעות. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי מידת הפורמאליות של צוות ההוראה משתנה בין המוסדות ובין המרצים. יש כאלו המעדיפים פנייה רשמית ואחרים מאמצים גישה חופשית יותר ובלתי פורמאלית.

כללי התנהגות בסיסיים

הבדלים תרבותיים בלימודים בחו"ל מתבטאים בקודים שונים של נימוסים והתנהגויות והקודים האמריקאיים שונים מאלו המקובלים בישראל. לכן, על מנת להשתלב בהצלחה בקמפוס ובלימודים בארה"ב חשוב להכיר את כללי ההתנהגות המקובלים. כך למשל, כל היכרות ופגישה רשמית מבוצעת בעמידה, מלווה בלחיצת יד קצרה ויציבה, ביצירת קשר עין ובשמירה על מרחק שאינו קרוב מדי. כמו כן, בכל מפגש יש להרבות לחייך ולהשתמש במילות נימוסים כמו תודה, בקשה וסליחה ולשמור על שפה תקנית עם כמה שפחות ביטויי סלנג. אל תתפרצו לדבריו של האחר ובכל הערה התחילו באמירת סליחה. כמו כן, אסור לעשן בקמפוס גם במרחבים פתוחים והעישון מותר רק באזורים ייעודיים.

מגוון פעילויות חברתית

במהלך הלימודים באוניברסיטה תוזמנו ותוכלו להשתתף במגוון אירועים חברתיים כמו מסיבות, נשפים, בילוי במועדונים ומסעדות, אירועים רשמיים, אירועי ספורט, ירידים וימי כיף. לכל אירוע יש קוד התנהגות ולבוש מקובל שכדאי לברר אודותיו מראש.

אירועים חברתיים וקודי לבוש בארה"ב

שלא כמו בישראל, קודי הלבוש בארה"ב מסודרים יותר ומובנים ובהזמנה לחלק מהאירועים יפורט קוד הלבוש המצופה. כמו כן, לכל אוניברסיטה בהתאם לאופייה ולמדינה בה היא נמצאת, יש קודי לבוש מקובלים אותם תבינו לאחר מספר ימים בקמפוס. ישנם קמפוסים בהם תוכלו להגיע ללימודים בלבוש יומיומי רגיל כמו מכנס ארוך או קצר, סנדלים או כפכפים; בקמפוסים אחרים תידרשו להופיע בלבוש יומיומי מהודר המורכב ממכנסיים ארוכים, חולצת פולו ונעליים מכובדות מעור. כמו כן, אם אתם יוצאים לבלות במועדון קוד הלבוש הגברי הוא חולצה מכופתרת, מקטורן ונעליים אלגנטיות; וקוד הלבוש הנשי הוא חצאית, שמלה או חליפה מחויטת. במסיבת קוקטייל ההופעה רשמית יותר: חליפה מחויטת ועניבה לגברים ושמלה מרשימה ועקבים לנשים. 

עמידה בלוחות זמנים

אחד מכללי ההתנהגות הבסיסיים שעליהם יש להקפיד הוא עמידה בלוחות הזמנים. חשוב לדעת שבניגוד לישראל בה זמן פגישה הוא מועד משוער ועשר דקות לא נחשבות איחור - האמריקאים מאוד מקפידים על דיוק. אם קבעתם פגישה עם מרצה ואתם נמצאים בצדה השני של העיר, כדאי שתתכננו מראש את הגעתכם בזמן תוך התחשבות בעומסי תנועה. אם בכל זאת אינכם יכולים לעמוד במועד הפגישה, הודיעו על כך כמה שיותר מוקדם.

 

כל ההבדלים בין פסיכומטרי ל ®GMAT >>

מה זה אומר שמבחן ה ®GMAT הוא אדפטיבי? >>

בחזרה לרשימת המאמרים המלאה >>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רוצה לשמוע עוד על GMAT?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
a
X