קידום. הכי גדולים בהכל. לפרטים והרשמה:
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

מבנה המבחן הפסיכומטרי

המבנה של כל מבחן פסיכומטרי מורכב מתשעה פרקים בשלושה תחומים - כמותי, מילולי ואנגלית. כאשר בפרק הראשון ישנה מטלת כתיבה (פרק זה שייך לתחום המילולי) שבה על התלמיד לכתוב חיבור בן 25-50 שורות. לפרק זה מוקצבות 30 דקות. 8 הפרקים האחרים הם פרקים המורכבים משאלות "רבות ברירה" ("מבחן אמריקאי"), שבהן עליכם לבחור באפשרות הנכונה מתוך ארבע אפשרויות. בפרק זמן שניתן לכל פרק, ניתן לפתור את אותו פרק בלבד ואין אפשרות לנצל זמן עודף כדי להתקדם אל הפרקים הבאים או לחזור אחורה אל הפרקים הקודמים.

להלן פירוט אודות מבנה הבחינה הפסיכומטרית.

מבנה הבחינה כיום

מתוך תשעת פרקי הבחינה, פרק החיבור ושישה מהפרקים ה"אמריקאיים" משמשים לקביעת הציון הפסיכומטרי ואילו שני הפרקים הנוספים נקראים פרקי פיילוט, והם עשויים להיות בכל אחד מהנושאים - כמותי, מילולי או אנגלית (אך לא פרק חיבור). פרקי הפיילוט משמשים ככלי להבטחת איכותו של המבחן הפסיכומטרי, כמו גם לחישוב הציונים שלו. בנוסף, באמצעות פרקים אלה מתאפשרת בין השאר הדינאמיות שבה מתאפיין המבחן הפסיכומטרי, כלומר, כל מועד פסיכומטרי נראה אחרת לגמרי ממועד אחר.
השאלות במבחן הפסיכומטרי מחולקות בצורה כזו: 

בפרקי החשיבה המילולית 23 שאלות;
בפרקי החשיבה הכמותית 20 שאלות;
בפרקי האנגלית 22 שאלות.

תשעת הפרקים של המבחן הפסיכומטרי נפתרים ברצף, ללא הפסקה ביניהם, כשלמעט פרק החיבור, שבו תמיד ייפתח המבחן, שאר הפרקים אינם בסדר קבוע, כך שסך כל הזמן שניתן כדי לעשות מבחן פסיכומטרי אורך 190 דקות (שהן שלוש שעות ו-10 דקות) ובמהלכו נפתרות כ-175 שאלות.

לצורך פתירת כל מבחן פסיכומטרי ניתן להשתמש בעיפרון, מחק ומחדד בלבד, ואילו, סרגל, מחשבון, מילון או דפי טיוטה אינם מאושרים לשימוש בבחינה.

חלק החשיבה הכמותית במבחן הפסיכומטרי 

בפרקי החשיבה הכמותית בפסיכומטרי בודקים את יכולת הנבחנים בשימוש מספרים ומונחים מתמטיים בבואם לפתור בעיות כמותיות. רמת המתמטיקה הנדרשת בפרק החשיבה הכמותית היא ברמת 3 יח"ל של מבחן בגרות במתמטיקה, אך אופן ניתוח הבעיה שנדרש במבחן פסיכומטרי שונה מהבגרות. מבחן פסיכומטרי בוחן גם את היכולת של הנבחנים בניתוח נתונים המוצגים בצורות שונות - טבלאות או תרשימים לדוגמא.
אף על פי שנוסח זה של הבחינה קבוע יחסית, אין המרכז הארצי לבחינות והערכה מתחייב לשמור עליו במלואו. יכול להיות שלפעמים יופיעו שאלות מסוגים חדשים או שמספר השאלות או הזמן שמוקצב לפתרונן יהיה שונה.
 

חלק החשיבה המילולית במבחן הפסיכומטרי

חלק החשיבה המילולית של הפסיכומטרי בודק את הכישורים המילוליים של הנבדקים, כפי שאלה באים לידי ביטוי בלימודים אקדמיים. וכך בוחן הפרק המילולי את הכישורים הלוגיים, העושר הלשוני, היכולת לנתח ולהבין לעומק קטעי קריאה מורכבים כמו גם את היכולת לחשוב בבהירות ובשיטתיות.
פרק החשיבה המילולית כולל שאלות מכמה סוגים: אנלוגיות, הבנה והסקה והבנת הנקרא. בנוסף, פרק החיבור שייך גם הוא לתחום המילולי, אך הוא מקבל פרק משל עצמו.
על פי פרסומים שמוציא המרכז הארצי לבחינות והערכה, גם בפרק זה יש אפשרות כי מדי פעם יופיעו שאלות חדשות או שמספר השאלות או הזמן שמוקצב לפתרונן יהיה שונה.
 
בעקבות הרפורמה בחינוך, השתנה מבנה פרק זה, וכעת הוא כולל גם כתיבה של חיבור פסיכומטרי, קרי אתם נדרשים לכתוב חיבור קצר (כ-20 עד 30 שורות) על נושא נתון כחלק ממטלת הכתיבה. משרלה של מטלת הכתיבה בפרק הוא 25% מציון החשיבה המילולית. 

חלק האנגלית במבחן הפסיכומטרי 

חלק האנגלית של המבחן הפסיכומטרי בודק את רמת האנגלית של הנבחנים. לא פלא שמבחן פסיכומטרי בודק את רמת הידיעה של הנבחנים בשפה האנגלית, וזאת מכיוון שלימודים באקדמיה דורשים רמת אנגלית גבוהה לקריאת מאמרים והבנתם. 
חלק האנגלית בפסיכומטרי משמש את מוסדות הלימוד למיין את המועמדים לרמות ידע באנגלית, וכך לקבוע לכמה שעות סימסטריאליות באנגלית הם יזקקו במהלך הלימודים, או שאולי יוכלו לקבל פטור מלימודי מאנגלית. אם נבחנתם בפסיכומטרי וקיבלתם ציון לא מספק, אתם יכולים לגשת למבחן באנגלית שנקרא מבחן אמי"ר ולשפר אותו.
 
כשלומדים לקראת המבחן יש להעניק תשומת לב לכל אחד מהנושאים, ולדעת באילו נושאים אתם יותר חזקים ובאילו פחות. אם תלמדו במסגרת קורס פסיכומטרי בקידום, המדריך יוכל לעזור לכם להתמקד בתחומים שבהם אתם יותר מתקשים ולעזור לכם להתמודד איתם. בנוסף, בעזרת תרגולים רבים וסימולציות המדמות מבחן פסיכומטרי אמיתי, תוכלו להגיע מוכנים ולהכיר היטב את מבנה המבחן ובכך להשיג את ציוני הפסיכומטרי הגבוהים ביותר.
 
נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך:
 
דרושים בקידום ייעוץ והכוונה פסיכומטרי - שאלות נפוצות
מחפשים עבודה עם אפשרויות צמיחה? קידום מחפשת עובדים במגוון משרות במה לעבוד? מה ללמוד? ייעוץ והכוונה לתואר הראשון שלכם ולעבודה המתאימה עבורכם. מתי אפשר לגשת לפסיכומטרי ומה מותר להביא למבחן? כל מה שרציתם לשאול על הפסיכומטרי

 

קידום. הכי גדולים בהכל. לפרטים והרשמה:
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין
סגור
X