בגרות באזרחות

מגיל צעיר אמרו לנו כילדים שהמקצועות הכי חשובים, בהם הכי חשוב להשקיע ולתת את כל המרץ וכל התרגול, הם מתמטיקה ואנגלית – מה שמשאיר את מבחן הבגרות באזרחות אי שם מאחור. אבל בואו נעצור לרגע ונחשוב על העובדות. מקצוע האזרחות הינו מקצוע הומני הכולל ידע רב וחשוב על המדינה ומורכבויותיה, ערכיה, ועקרונותיה. זה הופך אותו לאחד מהמקצועות הקשים, עשירי הידע והמורכבים ביותר שיש.

בחינת הבגרות באזרחות הינה מבחן חובה פתוח, בהיקף של 2 יחידות לימוד המקנות זכות לתעודת בגרות. ממוצע הציונים הארצי במבחן זה הוא בין הנמוכים בהשוואה למקצועות זהים. קשה לקבוע האם בין אם הסיבה לנתון הזה היא קושי הבחינה, רמת הלימודים בבתי הספר או יחס התלמידים למקצוע.

קצת על הבגרות באזרחות:

הבחינה באזרחות כוללת ארבעה פרקים עליהם יש לענות בכתב במשך שעתיים בלבד. זו משימה קשה, שרק בעזרת הכנה נכונה ותרגול רב נוכל להצליח בה:
1. הפרק הראשון כולל שאלה אחת.
2. הפרק השני כולל מענה על ארבע שאלות ידע.
3. הפרק השלישי כולל מענה על 2 שאלות בעקבות טקסט קריאה מצורף.
4. הפרק הרביעי כולל 2 שאלות נוספות, מעמיקות יותר.

יש לענות על תשע שאלות בסך הכל, מתוך עשרים שאלות בכל הפרקים יחד. מספר השאלות הנמוך ואפשרויות הבחירה הרבות יכולות ליצור בלבול אצל הנבחנים, לצד שאננות טבעית.

נושאי הלימוד רלוונטיים וחיוניים לכל אזרח שחי במדינה , ומכיוון שמדובר במדינה מורכבת בעלת גיוון דמוגרפי ובעלת אופי יהודי אך בה בעת היא מדינת כל אזרחיה – כל אלה מובילים לא אחת להתנגשות בין ערכים ועקרונות, מולידים גישות התייחסות שונות ואף יוצרים תקדימים.

בשנים האחרונות השתנתה תוכנית הלימודים וכך גם אופי הבחינה: ללמוד כמו "תוכי" כבר לא יעזור כמו פעם וכיום נדרשים התלמידים להוכיח חשיבה ביקורתית, לשלב בין ידע למיומנויות חשיבה בנוסף לשינון מבנה השלטון, ומצריכה הכנה נרחבת והבנה מעמיקה בשיטת המשטר במדינת ישראל ובעקרונות החוקתיים המאפיינים אותה.

איך מורכבת בחינת הבגרות באזרחות?

נושאי בחינת הבגרות באזרחות משלבים את ההוויה הישראלית ומשתנים משנה לשנה בהתאם למציאות הישראלית הדינאמית, ובבחינה תידרשו ליישם את הידע על מקרי בוחן מהעת האחרונה. בעזרת קורס הכנה מקיף ומקצועי תקבלו את כל הכלים ותתרגלו את יישום העקרונות וההבנה על מגוון רחב של מקרים עד אשר יוטמעו בהצלחה ויעזרו לכם לצלוח את הבחינה בשלום.

הבגרות באזרחות מורכבת מ-4 פרקים:

  • בפרק הראשון – אירועים (14 נקודות) – תצטרכו לענות על שאלה אחת מבין שתיים.
  • בפרק השני – ידע (40 נקודות) – תצטרכו לענות על ארבע מבין שבע שאלות.
  • בפרק השלישי – טקסט (24 נקודות) – תצטרכו לענות על שתיים מבין שלוש שאלות על הטקסט שיופיע בפרק.
  • בפרק הרביעי – חצאי אירועים (22 נקודות) – תצטרכו לענות על שני חצאי אירועים מבין ארבעה.

משך הבחינה הוא כשעתיים והשימוש בחומר עזר מכל סוג שהוא אסור.

בגרות באזרחות – מקצוע לחיים

לימודי האזרחות כוללים בתוכם מגוון נושאים שלרוב מצטיירים בעיניי התלמידים כפחות תורמים ליציאה לחיים, כלומר פחות ממתמטיקה או אנגלית שיוכלו ליישם גם בהמשך הלימודים באוניברסיטה או בטיולים בחו"ל. אך למעשה, במקרה הזה ההפך הוא הנכון. כיוון שבניגוד למקצועות הומניים אחרים כגון ספרות או לשון, כאן יוצאים התלמידים עם כלים וידע על המדינה בה הם חיים: על יחסי המדינה עם שכניה היום ובעבר, על השלטון והדמוקרטיה, על קשרי ערבים ויהודים, דתיים וחילוניים, צדק חברתי,  ובכלל על נושאים העולים על סדר היום ונגזרים מהדינמיות של החיים בישראל.

שיטת הלימוד וההכנה לבגרות באזרחות היא שונה משאר הבחינות. המטרה היא להטמיע בתלמיד את החומר כך שיסייע לו בהמשך חייו. בשונה מבחינות אחרות, כאן הידע הנלמד הופך חלק מחייו של התלמיד ולא נמחק או נשכח לאחר הבחינה. מדובר במידע חיוני להמשך חייו כבוגר, הנותן לו כלים להתמודדות עם מצבה של המדינה ומכניס אותו לשיח הבוגר של החיים שאחרי התיכון.

ליווי ולמידה מקצועית עם קידום בגרויות

בשל כל הסיבות הללו, ובנוסף לעובדה שבחינה זו היא בחינת חובה שיש לצלוח כדי להיות זכאים לתעודת בגרות, יש להסתכל על החומר בצורה אחרת מכפי שהסתכלתם עליו עד עכשיו. נדרש לפתח חשיבה ביקורתית, לחשוב על כלל המערכת האזרחית בישראל ולדעת גם להביע דעות בהתאם. עם סיום הלימודים לבגרות באזרחות יתאפשר לכם להבין לעומק את מבנה המשטר הדמוקרטי במדינת ישראל.

קורס הכנה לבגרות באזרחות יעניק לתלמידים את הכלים המקצועיים להם הם זקוקים לבחינה ולחיים עצמם, תוך הבנה של העקרונות, התרגול והליווי האישי להם הם זקוקים על מנת לנצח את הסטטיסטיקה ולזכות בציון גבוה.

מתכוננים לבחינת הבגרות באזרחות? התכוננו למבחן עם פתרונות הבגרות באזרחות שנכתבו על ידי צוות המורים של קידום בגרויות

ניווט בכתבה

פוסטים נוספים בנושא​

שיתופי פעולה

למה צריך השלמת בגרויות?

פורומים ראשי

קורס בגרות בקידום

דף תכנית גפן - מתמטיקה לבגרות

בגרות במתמטיקה

יש לך שאלה?

רוצה להתייעץ עם מורה מנוסה? הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂

פוסטים נוספים בנושא​

הפורום ששווה יותר

אם יש לך שאלה כלשהי ובא לך להתייעץ עם מורה מנוסה, הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂
ניתן להעלות אליו כל שאלה שעולה על דעתך (בנושאים מקצועיים, כן? אנחנו פחות טובים במתכונים לעוגות שוקולד…) ואחד מהמורים שלנו ייתן לך את התשובה הטובה ביותר במהרה. 

 

עד 40% הנהחה קורסי בגרות בקידום
עד 40% הנחה קורסי בגרות קידום svg מובייל

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

אני רוצה להיות חלק ממשפחת קידום

העלאת קורות חיים

קורות החיים נשלחו בהצלחה!

הוספת קובץ

הוספת המלצה על מורה

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

הוספת המלצה לגפ"ן

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר