רוצה לשמוע עוד על פסיכומטרי?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

פסיכומטרי - לחץ וחרדה

לחץ הוא תחושת פחד הנגרמת לקראת אירוע מאיים או ציפייה אליו. זהו לא דווקא משהו שלילי, לחץ עוזר להיות ער לסכנות שיבואו בעתיד ועוזר להימנע משאננות.

הרבה דברים יכולים לגרום לאדם להילחץ. הציפייה לאהבה, הציפייה לכסף, ציפייה להצלחה במבחנים ולציונים גבוהים הם רק חלק מהדוגמאות להיווצרות לחץ.

אין ספק שמבחן פסיכומטרי הוא מבחן מאוד חשוב ולכן הוא גורר עמו שק עצום של לחץ וחרדה שמגיעים לפני הבחינה. הבעיה מתחילה כאשר הלחץ מתחיל לשבש את החשיבה ופוגע בביצועים שלנו לקראת המבחן ובמבחן עצמו. אם נהיה לחוצים תוך כדי מבחן, לא נביא לידי מיצוי את רמת המוכנות ואת כל הלמידה הקשה שקדמה למבחן.

אז מה בעצם הופך את הבחינה הפסיכומטרית למלחיצה כל כך?

הבחינה הפסיכומטרי היא ארוכה ומתישה.

הבחינה הפסיכומטרי לא דומה לשום מבחן שעשיתם בעבר.

לבחינה הפסיכומטרית יש  השפעה רבה על עתיד הלימודים שלכם.

הציון במבחן הפסיכומטרי נקבע ביחס למתמודדים אחרים.

במבחן הפסיכומטרי קיים לחץ חברתי מאוד חזק לגבי הצלחה וקבלת ציון פסיכומטרי מספק.

צפו במצגת המלאה:

איך תורידו את הלחץ העצום שהפסיכומטרי יוצר

אם כך, קל יותר להתמודד עם כל נושא בנפרד. ראיית כל נושא כמכלול הופכת את המבחן עצמו לפחות מלחיץ. יש נושאים חזקים יותר אצלכם ויש חלשים יותר ולכן יש לדעת את החוזקות והחולשות שלכם, דבר שיימנע מכם לחץ מיותר.

בנוסף, נסו לעבוד בשיטה קבועה. הימנעו מניסוי וטעיה. פתרון סימולציות ותרגולים בשיטת עבודה קבועה ומסודרת תגרום לכם להרגיש יותר בנח ופחות בלחץ בבחינה עצמה.

גם לביטחון העצמי שלכם יש השפעה רבה על הלחץ שבמבחן הפסיכומטרי. מומלץ להעלות את הביטחון בעזרת עידוד עצמי ולחשוב על הנקודות החזקות במקום להילחץ מהנקודות החלשות.

משפטים כמו "אין סיכוי שאני אספיק ללמוד את כל המילים", ו"לעולם לא אוציא את הציון שאני רוצה" לא יובילו אתכם לעבר ההצלחה אלא רק יגבירו את הלחץ ויגרמו לכם לטעויות מיותרות בבחינה האמיתית. אמרו לעצמכם משפטים כמו "היום אני יודע הרבה יותר טוב מאשר לפני חודש" ו"אני ממש תותח באנלוגיות", בכדי לחזק את הביטחון העצמי שלכם, להוריד את דרגת הלחץ ולהצליח במבחן הפסיכומטרי.

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך:

X