מקצועות חובה ובחירה לבגרות

עולם שלם של מידע מבלבל מתגלה לכל תלמיד שמתעניין בהשלמת בגרויות או בשיפור ציוני הבגרות שלו. מקצועות חובה לעומת מקצועות בחירה, מספר יחידות לימוד רצוי ועוד פרטים שיכולים להשפיע על הקבלה ללימודים גבוהים ועל הדרך המיוחלת באקדמיה. בנוסף, משרד החינוך משנה מפעם לפעם את הרכב הבחינות, מוריד ומשמיט נושאים מסוימים או מוסיף פרקים למערכי השיעור ולכן, במסגרת החשיבה על בחירת המקצועות – כדאי להתעדכן גם בשינויים שנעשו בשנים האחרונות בכל מקצוע.

כמה יחידות צריך כדי לקבל תעודת בגרות?

לפי החוק בישראל כל תלמיד צריך להיבחן ולקבל ציון מספק בבחינות הבגרות בהיקף של 20 יחידות לימוד כדי להיות זכאי לבגרות מלאה . את הרכב היחידות חילק משרד החינוך לפי כמה קטגוריות – בחינות במקצועות חובה, בחינות במקצוע בחירה מחייב ובחינות במקצוע בחירה נוסף. לפי נהלי משרד החינוך חייבים התלמידים להיבחן בשבעה מקצועות חובה שונים ברמת יחידות מספקת.

חשוב לציין שאם אתם משלימים ומשפרים את תעודת הבגרות כדי להתקבל ללימודים במוסדות האקדמים ויודעים מהו הכיוון שלכם, כדאי לבדוק מהן דרישות הקבלה ללימודי המקצוע המבוקש כדי שלא תגלו לאחר הוצאת תעודת הבגרות שאתם צריכים להוסיף יחידות לימוד או לשפר ציון במקצועות מסוימים בייחוד במתמטיקה ובאנגלית.

מקצועות החובה והבחירה לבגרות

משרד החינוך הגדיר שבעה מקצועות כמקצועות חובה לבגרות. פירוש הדבר הוא שכדי לקבל תעודת בגרות חייבים להיבחן במקצועות אלו, לקבל ציון מספק ולצבור את מספר היחידות הדרוש לקבלת תעודת בגרות.

מקצועות החובה הם: אנגלית, מתמטיקה, אזרחות, היסטוריה, הבעה ולשון, תנ"ך, ספרות

כדי לקבל תעודת בגרות על פי דרישות משרד החינוך חייב התלמיד להיבחן במקצוע בחירה אחד לכל הפחות מתוך רשימת המקצועות ברמה של שתי יחידות לימוד לפחות. בין מקצועות הבחירה: אמנות, גיאוגרפיה, מדעי החברה, ביולוגיה, כימיה, פיזיקה וכדומה. בחינות בגרות מורחבות ברמה הגבוהה מ-2 יחידות מספקת לתלמידים את 20 יחידות הלימוד הנדרשות כדי לקבל תעודת בגרות.

פירוט מקצועות החובה

אנגלית

האנגלית היא השפה הזרה הראשונה בישראל ולכן יש לה חשיבות מכרעת בתחום האקדמי. השפה האנגלית נלמדת ברמה של 3 יחידות לכל הפחות ואפשר להיבחן בבחינת בגרות באנגלית ברמה של 4 או 5 יחידות לימוד, הנחשבות כבחינה ברמה מוגברת.

הבחינה כוללת שלושה פרקים ובודקת יכולות כתיבה, דקדוק ולשון אנגלית בהבנת הנקרא ובדיבור. חלק הדיבור נבחן בבחינה בעל פה, שמהווה 20% מהציון הסופי. הציון בבחינות הכתב בדקדוק ובהבנת הנקרא מהווה 80% מהציון הסופי בבחינה.

חשוב לדעת שמרבית המוסדות האקדמיים בישראל דורשים תעודת בגרות שכוללת ציון עובר באנגלית ברמת 4 יחידות לימוד לפחות. רבים מהמוסדות ומהפקולטות דורשים רמה של 5 יחידות לימוד באנגלית.

מתמטיקה

במתמטיקה מתקיימות בחינות בגרות בשלוש רמות – 3, 4 ו-5 יחידות לימוד. כדי לקבל תעודת בגרות חייב תלמיד לעבור בחינה ברמה של 3 יחידות לימוד לכל הפחות. בקיץ 2013  שונה הפורמט של הבחינה במתמטיקה וכן בוטל המיקוד במתמטיקה, כך שבכל רמה ניתנת תוכנית לימוד הכוללת נושאים מעט שונים.

ברוב המוסדות האקדמיים מתייחסים לציון הבגרות במתמטיקה כתנאי קבלה חשוב ללימודים גבוהים, בייחוד במקצועות הריאליים. מסיבה זו בוחרים רוב התלמידים ללמוד לבגרות ברמות 4-5 יחידות.

אזרחות

בחינת הבגרות באזרחות היא ברמה של 2 יחידות לימוד, כשעד שנת 2012 חלק מהתלמידים למדו ברמה של יחידת לימוד אחת. הבחינה מתקיימת בכתב בלבד וכוללת נושאים שונים שסובבים את תחום הפוליטיקה והממשל בישראל ובעולם.

היסטוריה

בחינת הבגרות בהיסטוריה מוצעת בשתי רמות – רמה בסיסית של 2 יחידות לימוד, כמקצוע חובה ובחינת בגרות בהיסטוריה ברמה של 5 יחידות לימוד, כמקצוע מוגבר. חומר הלימוד כולל גם פרק שעוסק באופן פרטני בתולדות עם ישראל, כאשר בעבר נבחנו התלמידים על חלק זה במסגרת בחינה נפרדת. כיום מרכזת בחינת הבגרות בהיסטוריה את הלימודים בתחום ההיסטוריה הכללית והיסטוריה של עם ישראל.

הבעה עברית ולשון

החל ממועד חורף 2011 אוחדו לימודי הלשון וההבעה העברית לבחינת בגרות אחת ברמה של 2 יחידות לימוד. הבחינה כוללת קטעי הבנת הנקרא והבעה עברית לצד שאלות ותרגילים מעולם הלשון העברית. יחידות הלימוד נקראות עברית א' ועברית ב'.

תנ"ך

לימודי בגרות בתנ"ך מוצעים בשתי רמות – בחינה ברמה של 2 יחידות לימוד ובחינה ברמה מורחבת של 5 יחידות לימוד. החל מקיץ 2014 יכולים תלמידים להיבחן בבחינה בתנ"ך לפי שתי תכניות לימודים שונות, בהתאם למוסד הלימודי בו הם לומדים. תלמידים שנבחנים בתנ"ך ברמה של 2 יחידות לימוד יכולים להיבחן גם בחורף וגם בקיץ ולהשלים במועד הקיץ את שלוש היחידות הנוספות.

ספרות

כמו בתנ"ך, גם בלימודי הספרות נחלקות בחינות הבגרות לשתי רמות. בחינה ברמה של 2 יחידות לימוד או בחינה ברמה מוגברת של 5 יחידות. גם המועדים נחלקים בדומה לבחינת הבגרות בתנ"ך – כאשר נבחני הבגרות המוגברת יכולים להיבחן ברמה של 2 יחידות בחורף ולהשלים את 3 יחידות הלימוד הנוספות במועד קיץ. תוכני הלימודים כוללים שילוב בין ספרות ישראלית מתקופות שונות, שירה עברית לצד ספרות עולמית ונכסי צאן ברזל מהעולם.

בחזרה לרשימת המאמרים >>

תפקידו של יועץ בגרויות >>

ניווט בכתבה

פוסטים נוספים בנושא​

דף-תכנית-גפן---פסיכומטרי-לתיכונים

טיפים יעילים להכנה לבחינה הפסיכומטרית עבור מועמדים לעתודה אקדמית

דף ראשי של פסיכומטרי פתרונות

חיסכון או בזבוז? כיצד לבחור נכון את דרך הלימוד לפסיכומטרי?

מבחן אמירנט

פורום פסיכומטרי

קורס פסיכומטרי – פרונטלי, און ליין או היברידי

יש לך שאלה?

רוצה להתייעץ עם מורה מנוסה? הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂

פוסטים נוספים בנושא​

הפורום ששווה יותר

אם יש לך שאלה כלשהי ובא לך להתייעץ עם מורה מנוסה, הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂
ניתן להעלות אליו כל שאלה שעולה על דעתך (בנושאים מקצועיים, כן? אנחנו פחות טובים במתכונים לעוגות שוקולד…) ואחד מהמורים שלנו ייתן לך את התשובה הטובה ביותר במהרה. 

עד 40% הנהחה קורסי בגרות בקידום
עד 40% הנחה קורסי בגרות קידום svg מובייל

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

אני רוצה להיות חלק ממשפחת קידום

העלאת קורות חיים

קורות החיים נשלחו בהצלחה!

הוספת קובץ

הוספת המלצה על מורה

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

הוספת המלצה לגפ"ן

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר