רוצה לשמוע עוד על פסיכומטרי?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

לימודי קרימינולוגיה

משטרת ישראל עוברת בשנים האחרונות מהפכה, שחלק ממנה היא דרישות גבוהות וממוקדות יותר מהמועמדים למשרות בכירות. לימודי קרימינולוגיה עשויים לשמש קרש קפיצה משמעותי לקידום במשטרה כמו גם במוסדות אחרים: שירות בתי הסוהר (שב"ס), בתי המשפט וארגונים שונים שתחום העיסוק שלהם כולל עיסוק מאסיבי בתחום או בתחומים משיקים. במגזר הפרטי, כל משרד חקירות מעסיק אנשי משטרה לשעבר שבמקרים רבים הם בעלי תואר בלימודי קרימינולוגיה. גם אנשים המטפלים בנוער בסיכון מחזיקים בדרך כלל בתארים דומים.

בוגרים מצטיינים יכולים, כמובן, להמשיך לקראת תארים מתקדמים בנושא ולתרום את הידע והיכולות שלהם להכשרת הדורות הבאים של קרימינולוגים.

לימודי קרימינולוגיה: מהות הלימודים ותנאי קבלה

לימודי הקרימינולוגיה פירושם חקר הפשיעה לסוגיה. בלא הבדל בין חקירות פליליות, חקירות כלכליות או סוגים אחרים של פשיעה. נקודת המוצא הוא שאם יילמדו גורמי הפשיעה ואם יפוצח הקוד שמעביר אדם מהצד של שמירת החוק לצד של הפשיעה, יגדלו הסיכויים שניתן יהיה למנוע אותה כגורם ולמנוע אנשים להפוך לפושעים. מאליו מובן שזוהי הפשטה של התחום והוא מורכב הרבה יותר. לפעמים לא מספיק רק להתקין מערכות אזעקה לעסק בכדי לתפוס פושעים.

בעבר הלא רחוק ניתן היה ללמוד קרימינולוגיה אך ורק לתארים מתקדמים. נכון להיום מאפשרים מספר מוסדות לימוד אקדמיים לימודים לקראת תואר ראשון. חלק מהמוסדות מאפשרים לימודים חד חוגיים וחלקם מאפשרים שילוב של לימודי קרימינולוגיה עם חוגים אחרים – כלכלה, מדעי החברה או מדעי ההתנהגות.

הלימודים כוללים מבואות לקרימינולוגיה, סוציולוגיה ופסיכולוגיה, כמו גם מבואות לסטטיסטיקה ולמשפט. כל אלה מצביעים על רוחב היריעה של חומר הלימודים שהסטודנט נחשף אליו. בהמשך לומד הסטודנט בין השאר קורסים במדעי החברה ושיטות מחקר שונות, כמו גם פרקים בתורת הענישה, אכיפת החוק ואתיקה. כל אלה ועוד מרכיבים ביחד את הבסיס המכשיר את הסטודנט לקראת התואר.

הלימודים כוללים גם קורסים העוסקים בפסיכופתולוגיה, סטייה חברתית ועבריינות נוער. על מנת לסיים את התואר על הסטודנט לעמוד בכל המחויבויות האקדמיות שלו. מכל אלה מצטיירת תמונה ברורה – קרימינולוגיה הוא תחום מעניין מאין כמותו.

תנאי קבלה ובחינה פסיכומטרית

תנאי הקבלה משתנים ממוסד אחד למשנהו. בדרך כלל הם כוללים שקלול של ציוני בגרות עם המבחן הפסיכומטרי. לפיכך מומלץ לעבור את הבחינה הזאת בציון גבוה ככל האפשר על מנת להגדיל את סיכויי הקבלה.

לחזרה  לדף מקצועות לתואר ראשון

X