רוצה לשמוע עוד על פסיכומטרי?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

תואר ראשון - מידע כללי

אם לפני כמה שנים תואר ראשון היה נחלתם של מעטים יחסית, כיום הוא נפוץ מאוד ונדרש כמעט לכל המקצועות במשק. שימו לב כי לא כל תואר ראשון קשור למקצוע מסוים, וישנם תארים לא מעטים ש"אין מה לעשות איתם" מבחינה מקצועית. בדרך כלל, הלימודים לתואר ראשון מספקים רקע כללי וקרקע פורייה להמשך לימודים לתואר שני ולתואר שלישי.

כל מי שעומד בתנאי הקבלה של מוסדות ההשכלה הגבוהה יכול להתקבל ללימודים לקראת תואר ראשון. רוב המוסדות להשכלה גבוהה דורשים לפחות עשר שנות לימוד, תעודת בגרות מלאה כמו גם ציון פסיכומטרי. אם אינכם עומדים כעת בתנאי הקבלה, תוכלו תמיד להשלים או לשפר את תעודת הבגרות ולהירשם לקורס פסיכומטרי בקידום. יוצאת מהכלל מבחינה זו היא האוניברסיטה הפתוחה, שלא דורשת תנאי קבלה – אך יש לקחת בחשבון כי אופי הלימודים בה אינו מתאים לכל אחד. 

בישראל ניתן ללמוד לקראת תואר ראשון ב-8 אוניברסיטאות ובמעל ל-50 מכללות בכל רחבי הארץ. שימו לב, בכמה וכמה מן המוסדות מוצעים תארים שעדיין לא הוכרו או שהם בתהליכי הכרה בימים אלה. לעיתים תהליך ההכרה יכול לארוך שנים ולכן, על מנת להימנע ממצב בו תגלו לאחר 3 שנים כי התעודה שבידכם אינה מוכרת, וודאו עוד לפני ההרשמה כי המועצה להשכלה גבוהה מכירה במסלול הלימודים שאליו נרשמתם.

אם הלימודים לקראת תואר ראשון עוברים כיאות, משך הלימודים לא אמור לעלות על 3-4 שנים. בדרך כלל, לימודי תואר ראשון במדעי הטבע, הרוח והחברה אורכים שלוש שנים, ואילו תואר ראשון במקצועות ההנדסה למיניהם אורכים ארבע שנים. במקצועות מסוימים יש להשלים לאחר התואר שנה או שנתיים בהתמחות (עורכי דין ורואי חשבון, למשל) על מנת להתחיל לעבוד במקצוע.

איך לבחור מה ללמוד לתואר ראשון?

לימודים לקראת תואר ראשון יכולים להיות מאתגרים, סוחפים ומעניינים אך גם קשים ולעיתים משעממים ולכן כדאי לבחור בחוכמה תואר ראשון שיתאים לכם ולמטרתכם. בחירה מוצלחת של תואר ראשון מתאים אינה דבר ברור מאליו: סטודנטים רבים מלינים על שעמום רב במהלך לימודי תואר ראשון, חוסר סיפוק או הרגשת החמצה ובעקבות כך, רבים מהם מחליפים חוגים במהלך התואר, מה שגורם להארכת זמן הלימודים ובזבוז כסף רב.

זכרו, שווה וחשוב להקדיש מספיק זמן לפני שאתם נרשמים ללימודים לקראת תואר ראשון, האם תחום הלימודים והמוסד שבחרתם ללמוד בו מתאימים לדרישותיכם ואיזה ציון אתם צריכים להוציא בפסיכומטרי ומה דרישות הקבלה הנוספות שאליהן אתם נדרשים כדי להתקבל לחוג שבחרתם.

 
נושאים נוספים שיעניינו אותך:

 

X