רוצה לשמוע עוד על מבחן אמי"ר?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

מבחן אמי"ר ללקויי למידה

מבחן אמי"ר, כמו גם הפסיכומטרי, מציע לנבחנים אפשרויות להיבחן בתנאים מותאמים. למבחן זה, יכולים לגשת נבחנים שיש להם לקות הפוגעת במידה ניכרת בתפקודם, כמו לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז ושאר מגבלות רפואיות פיזיות אשר מונעות מהם להיבחן בתנאים הרגילים.

מי שאחראים על מבחן אמי"ר בתנאים מותאמים הוא צוות היחידה לבחינות מותאמות, המורכב מאנשי מקצוע מהתחומים פסיכולוגיה, נוירופסיכולוגיה, מדידה (פסיכומטריקה) ורפואה, שתפקידם להתאים במידת האפשר את תנאי הבחינה למגבלה או ללקות של הנבחנים וזאת במטרה לעקוף את הקשיים הנובעים ממנה. ההתאמות לנבחנים נעשות מתוך שמירה על המדידה התקינה ועל ההוגנות כלפי כלל ציבור הנבחנים.

כאשר דנים בבקשה לתנאים מותאמים שמים דגש על התאמת התנאים למגבלות הנבחן. המטרה היא לעקוף במידת האפשר את הלקות, כאשר היא לא פוגעת ישירות בתחום הנמדד בבחינה. חשוב להדגיש שבחינה בתנאים מותאמים, אין מהותה בפיצוי או העדפה מתקנת.

מבחן אמי

• אפשרות להיבחן בבחינת אמי"רם – בחינה ממוחשבת בתוספת זמן
• אפשרות לתוספת זמן בכמה מפרקי הבחינה או בכולם
• אפשרות להפסקות בין פרקי הבחינה
• אפשרות להשמעת ו/או הקראת פרקי הבחינה
• אפשרות לטופס בחינה מוגדל או לגיליון תשובות מוגדל
• אפשרות לתנאים פיזיים המתאימים למגבלות רפואיות כמו למשל עיוורון או חירשות או נכויות פיזיות

הקלות שלא מאושרות לנבחנים במבחן אמי"ר ללקויי למידה

• להשתמש במילון אלקטרוני
• לקבל פטור מחלקים כלשהם בבחינה
• לקבל הסברים אודות השאלות
• לסמן את התשובה הנכונה בתוך חוברת הבחינה

מי זכאי להיבחן בתנאים מותאמים?

מי שכן זכאים להיבחן במבחן אמי"ר בתנאים מותאמים הם נבחנים שיש להם לקות למידה ראשונית חמורה אשר הופיעה בשלבי הלמידה הראשונים ומשפיעה (והשפיעה) באופן מהותי על תפקודי הלמידה בעבר ובהווה, או נבחנים שיש להם לקות קשב ראשונית חמורה אשר הופיעה אצלם בגיל צעיר והיא משפיעה באופן מהותי, מלבד הלמידה, גם על תחומי חיים נוספים.

ומי לא זכאי?
נבחנים בעלי מגבלות שמקורן רגשי (כמו חרדת בחינות) או בעלי בעיות שמקורן בסביבה (כמו למשל חסך בלימודים). עוד לא יקבלו הקלות במבחן אמי"ר הם נבחנים בעלי שגיאות כתיב או קשיי הבעה, וזאת מכיוון שקשיים אלה לא באים לידי ביטוי בבחינת אמי"ר.
 
כדאי לדעת! 
גם אם אישרו לכם הקלות בבחינות הבגרות ואתם מגיעים עם המלצות מאבחנים, זה לא יבטיח כי אוטומטית תהיו זכאים להבחן במבחן אמי"ר בתנאים מותאמים.

מועדי מבחן אמי"ר בתנאים מותאמים

מועד הבחינה

 יום סיום ההרשמה

אפריל 2015

15/2/2015

יולי 2015

20/5/2015

דצמבר 2015

1/11/2015

 
שימו לב. לא ניתן לבחור את יום הבחינה המותאמת, אשר מתקיימת ביום הבחינה המצוין בטופס ההרשמה לבחינה, כמה שבועות לפניו או אחריו. 
 
בעיה להיבחן בכיסא רגיל. שימו לב, אם אינכם יכולים, מסיבות רפואיות, להיבחן בכיסא אוניברסיטאי - תוכלו להגיש לקראת כל מועד של בחינת אמי"ר (ולא רק לכזה בתנאים מותאמים) בקשה להתאמת תנאי הבחינה.

הרשמה למבחן אמי"ר ללקויי למידה

ההרשמה למבחן אמי"ר בתנאים מותאמים נעשית באמצעות ערכת הרשמה, אשר ניתן לרכוש אותה בחנויות סטימצקי או חנויות הספרים האוניברסיטאיות וגם דרך האתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה, בדיוק כמו ההרשמה לפסיכומטרי. את הבקשה לתנאים מותאמים יש לשלוח אל המרכז הארצי לבחינות והערכה בצירוף המסמכים הנדרשים או עם העתק האסמכתה שקיבלתם באינטרנט לכתובת: ת"ד 26015, ירושלים 91260.

שימו לב:
  • אין הרשמה מאוחרת לבחינה בתנאים מותאמים

  • מכיוון שהטיפול בבקשות להיבחן בתנאים מותאמים יכול לקחת עד 25 ימי עבודה, ההמלצה שלנו היא להירשם לבחינה לפחות שלושה חודשים לפני המועד המבוקש.

  • למידע נוסף: ליקויי למידה.

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

 

 

X