מבחן אמיר"ם

מבחן אמיר"ם (אנגלית מיון לרמות ממוחשב), בדיוק כמו מבחן האמי"ר, נועד לסווג את רמת האנגלית שלכם. אולם, הבולט מבין ההבדלים  שבין שני המבחנים הוא פורמט המבחן. בעוד שמבחן אמי"ר הרגיל כתוב על נייר ואת תשובותיו ממלאים בעיפרון, בחינת האמיר"ם נערכת מול מחשב ואת התשובות מסמנים באמצעות מקשי המקלדת.

הסיבה לכך שמבחן אמיר"ם נערך על מחשב היא שהמבחן "אדפטיבי" – כלומר לכל נבחן מוצגות שאלות התואמות לרמתו, לפי הצלחתו בשאלות הקודמות (נרחיב על כך בהמשך). במבחן ממוחשב יש פחות חשיבות לעבודה בלחץ זמן, ואכן, הזמן הניתן לכל שאלה במבחן זה ארוך משמעותית מבחינת אמי"ר. עם זאת, בשל האופן בו מחשב המרכז הארצי את ציוני המבחנים –  אין שום הבדל בין סיכויי ההצלחה שלכם בשתי הבחינות ועבור רוב התלמידים, הציון שיקבלו במבחן אמי"ר או אמיר"ם יהיה זהה, ותלוי בראש ובראשונה בשליטת הנבחן בשפה האנגלית וביכולותיו הפסיכומטריות.

כיוון שסוגי השאלות במבחן אמיר"ם זהים לאלו שבמבחן אמי"ר ובחלק האנגלית בפסיכומטרי, גם ההכנה למבחן הממוחשב צריכה להיות דומה. לכן, קורס אמיר"ם אונליין יכול לסייע לכם בין אם אתם ניגשים למבחן ממוחשב או על גבי נייר. ההבדלים, כאמור, הם טכניים – אופן הזנת התשובות (על מחשב או על נייר), הזמן המוקצב לכל שאלה, כמות הפרקים והשאלות מכל סוג וכו'.

הכנה והרשמה למבחן אמיר"ם

רוב בחינות האמיר"ם נערכות מטעם מוסד לימוד ספציפי עבור המועמדים שרוצים להירשם אליו. כדי להירשם למבחן אמיר"ם, יש לפנות למוסד הלימודים בו אליו תרצו להירשם. ההרשמה למבחן אמיר"ם והתשלום עבורה מתבצע ישירות מול מוסד הלימודים.

עם זאת, ניתן להירשם לבחינת אמיר"ם גם באופן פרטי באמצעות אתר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. נבחנים אלו יבחנו במרכזי הבחינות של המרכז הארצי ברחבי הארץ (בניגוד לנבחני הבחינות הפסיכומטריות ואמי"ר שנערכות באוניברסיטאות ובבתי ספר שונים).

מומלץ לקרוא את נוהלי ההרשמה לבחינה באתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה – פה.

מבחן אמיר"ם – מבחן פנים-מוסדי

מבחן אמיר"ם הוא מבחן פנים-מוסדי שההרשמה אליו מתבצעת רק דרך המוסד שבו אתם מתכננים ללמוד. בניגוד למבחן אמי"ר שהינו מבחן אנגלית כלל ארצי, התקף בכל האוניברסיטאות והמכללות בארץ, חשוב לדעת, מי שקובע לכם אם אתם זכאים להיבחן בבחינת אמיר"ם הוא המוסד נרשמתם ללימודים גבוהים והציון שתשיגו בבחינה תקפה רק באותו המוסד. אם תבקשו לעבור או להתחיל לימודים במוסד אקדמי אחר, תתבקשו להיבחן באותו מוסד, או לחילופין להציג ציון במבחן אמי"ר.

מבחן אדפטיבי (מותאם)

השאלות במבחן אמיר"ם נבחרות בהתאם לרמת הנבחן וזאת על סמך השאלות הקודמות עליהן הוא ענה. בתחילת המבחן יוצגו מספר שאלות בעלות רמת קושי בינונית, על מנת לקבוע את הרמה הכללית שלכם. בהמשך המבחן, המערכת תאמוד את רמת היכולת של הנבחן, בכל שלב, על פי תשובותיו לשאלות שהוצגו עד לאותו הרגע, ובהתאם לכך תבחר את השאלה הבאה. כך, אם הנבחן צדק בשאלה מסויימת, אזי השאלה הבאה תהיה קשה יותר, על מנת להתאימה לרמתו. לעומת זאת, אם הנבחן טעה בשאלה מסויימת, אזי השאלה הבאה שיספק לו המחשב תהיה קלה יותר. האדפטיביות במבחן מחושבת בעזרת אלגוריתם מיוחד המותאם למבחן זה, והציון במבחן נקבע לא לפי מספר השאלות עליהן ענה הנבחן נכונה, אלא על סמך רמת השאלות אליה הגיע הנבחן בסיום התהליך.

מהלך המבחן:

במבחן אמיר"ם מוקצב זמן לכל שאלה בנפרד, ואין אפשרות לחזור אחורה לשאלות אותן פתרתם, או להתקדם קדימה לשאלות שעדיין לא פתרתם. במילים אחרות, מתן תשובה לפני תום הזמן המוקצב אינו מזכה בתוספת זמן בשאלות האחרות. זאת כמובן בניגוד למבחן אמי"ר, בו ניתנת מסגרת זמן של 20 דקות לפרק, אותה ניתן לנצל לפי רצונכם – לחזור אחורה לשאלות, להתעכב זמן רב יותר על שאלה מסוימת על חשבון שאלות אחרות, וכדומה.

משך המבחן:

מכיוון שהמבחן אדפטיבי, המחשב מאתר את רמת האנגלית של המועמד מהר יחסית. כתוצאה מכך, המבחן עשוי להיות קצר יותר עבור חלק מהנבחנים מאשר מבחן אמי"ר שאורך 60 דקות. עם זאת, מסגרת הזמן במבחן הינה אישית וגמישה ואינה אחידה לכל הנבחנים. אם סיימתם את המבחן כולו לפני תום הזמן המקסימלי שמוקצב לכל השאלות, תוכלו לצאת קודם מחדר הבחינות.

מבנה מבחן אמיר"ם:

במבחן אמיר"ם יש פרק אחד בלבד (בניגוד למבחן אמי"ר המורכב מ-3 פרקים).

בדומה למבחן אמי"ר, במבחן אמיר"ם שאלות משלושה סוגים: השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא. כל השאלות הן שאלות אמריקאיות שבהן על הנבחן לבחור באפשרות הנכונה ביותר מבין ארבע אפשרויות. מכיוון שמבחן אמיר"ם הוא אדפטיבי, מספר השאלות בחלק מסוגי השאלות עשוי להשתנות מנבחן לנבחן. ככלל, ניתן לקבוע שיש בערך כ-8 שאלות בהשלמת משפטים ו-8 שאלות ניסוח מחדש. בכל מקרה, בסיום הבחינה יהיה קטע קריאה אחד ואחריו 5 שאלות.

כיצד מזינים את התשובות הרצויות בבחינת אמיר"ם?

לכל שאלה במבחן אמיר"ם מוצעות ארבע תשובות, והן מסומנות בספרות 1, 2, 3 ו-4. עליכם לבחור תשובה ולהקיש את מספרה בעזרת מקשי הספרות. מספר התשובה שבחרת יוצג בתחתית המסך. כדי לאשר את בחירתכם עליכם להקיש על המקש Enter. כל עוד לא הקשתם על המקש Enter, תוכלו להתחרט ולשנות את התשובה. כדי לשנות תשובה עליכם פשוט להקיש את מספר התשובה הרצויה. המספר החדש יופיע בתחתית המסך במקום מספר התשובה הקודמת. בכדי לגלול למטה או למעלה את קטע הבנת הנקרא ניתן להשתמש בחיצים.

תיקון התשובות במבחן

במבחן אמיר"ם, לאחר שסימנתם תשובה באמצעות מקש האנטר, לא תוכלו לשנות אותה. לכן, לחצו על מקש האנטר רק כשאתם בטוחים בתשובתכם.
(ניתן להקיש את מספר התשובה שנראית לכם נכונה ולהמשיך לבדוק את יתר התשובות. אם תלחצו בשלב זה על מספר אחר, תשובתכם תתחלף. התשובה נחשבת "סופית" רק אם לחצתם על 'אנטר' או שתם הזמן המוקצב לשאלה).

ציון מבחן אמיר"ם

הציון במבחן אמיר"ם נע בין 50 ל-150, בדומה לציון בחלק אנגלית בפסיכומטרי.
ציון של 134 ומעלה מקנה פטור מלימודי חובה באנגלית במהלך התואר.
עוד על מבחן אמירם לדוגמה

הבדלים בין מבחן אמי"ר ואמיר"ם

אמי"ר אמיר"ם
אופן ביצוע הבחינה חוברת נייר ודף תשובות עליו מסמנים תשובות בעיפרון מחשב המציג את השאלות. בחירת התשובה מתבצעת בעזרת המקלדת
מועד הבחינה 4 מועדים קבועים בשנה (בסמוך למועדי הבחינה הפסיכומטרית) לכל אורך השנה (בהתאם להחלטת מוסדות הלימודים והמרכז הארצי)
מספר פרקים 3 (מתוכם פרק אחד הוא "פיילוט" שאינו משפיע על הציון) 1 (שאלות פיילוט מעורבות בין יתר השאלות בפרק)
סוגי שאלות השלמת משפטים (8 בפרק)ניסוח מחדש (4 בפרק)הבנת הנקרא (2 קטעים, 10 שאלות בפרק) השלמת משפטים (בערך 8)ניסוח מחדש (בערך 8)הבנת הנקרא (קטע אחד, 5 שאלות)
זמן לשאלה 20 דק' לפרק מלא של 22 שאלות, ניתן לחלק זמן זה איך שבוחרים בין השאלות (בממוצע, פחות מדקה לשאלה) שאלות השלמת משפטים – 2 דק' שאלות ניסוח מחדש – 4 דק' שאלות הבנת הנקרא – 4 דק' (ובנוסף 7 דק' לקריאת הקטע)
משך הבחינה 60 דק' משתנה מנבחן לנבחן. לרוב בין 25 ל-70 דק' בהתאם למהירות הנבחן
אפשרות דילוג אפשר לדלג על שאלות ולחזור אליהן או לשאלות קודמות מאותו פרק. אפשר לבחור את סדר הפתרון המועדף אי אפשר לדלג על שאלה או לחזור לשאלה שסיימנו לפתור.
התאמה לנבחן שאלות זהות לכלל הנבחנים באותו מועד שאלות מותאמות לרמת הנבחן (נבחן ברמה גבוהה יראה בעיקר שאלות קשות. נבחן חלש באנגלית יראה בעיקר שאלות בסיסיות יותר)
דרך ההרשמה מול המרכז הארצי לבחינות ולהערכה (דרך אתר האינטרנט או בדואר) בחינות מוסדיות – דרך מוסד הלימודים אליו אתם נרשמים בחינות פרטיות – דרך אתר האינטרנט של המרכז הארצי

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

ניווט בכתבה

פוסטים נוספים בנושא​

דף קורס אנגלית מדוברת ואמי_רם למשרד הביטחון

מבחן אמי"ר

דף-מקצוע-מרובה-קורסים---תנך

מבנה מבחן אמי"ר

דף לובי גפן

ציון מבחן אמי"ר

יש לך שאלה?

רוצה להתייעץ עם מורה מנוסה? הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂

פוסטים נוספים בנושא​

עד 40% הנהחה קורסי בגרות בקידום
עד 40% הנחה קורסי בגרות קידום svg מובייל

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

אני רוצה להיות חלק ממשפחת קידום

העלאת קורות חיים

קורות החיים נשלחו בהצלחה!

הוספת קובץ

הוספת המלצה על מורה

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

הוספת המלצה לגפ"ן

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר