פסיכומטרי לעתודה – כל מה שצריך לדעת

אם הגעתם לדף הזה, יש סיכוי סביר שאתם לקראת גיוס ושוקלים את מסלול העתודה. אין ספק שאתם נמצאים בפני החלטה חשובה ועל מנת לעזור לכם לקבל אותה – איגדנו לכם כאן את כל מה שעליכם לדעת אודות מסלול העתודה. 

מה זה בכלל עתודה?

העתודה האקדמית היא מסלול מיוחד של צה"ל שמאפשר לתלמידים מצטיינים לדחות את השירות הצבאי שלהם במספר שנים לטובת לימודים גבוהים. הלימודים הללו ימומנו בחלקם על ידי צה"ל, ולאחריהם תתגייסו ישירות לקורס קצינים ותשרתו בתפקיד שיאפשר לכם למצות את הכישורים המקצועיים החדשים שלכם. 

מה אפשר ללמוד במסגרת העתודה?

ישנה תפיסה מוטעית בחברה שמסלול העתודה מיועד רק למי שרוצה ללמוד מקצועות ריאליים, אבל לא כך הדבר. לצד מקצועות ריאליים כגון הנדסת חשמל, מדעי המחשב, פיזיקה ועוד, תוכלו למצוא גם מקצועות הומניים כמו משפטים וסיעוד. 

מסלולים מיוחדים בעתודה

מלבד מסלול העתודה הרגיל, ישנם מסלולים מיוחדים שכדאי להכיר: 

 • מסלול צמרת: אם אתם מכוונים ללימודי רפואה, זהו המסלול עבורכם. המתקבלים למסלול זה יצטרכו לעבור את רף הקבלה ללימודי רפואה באוניברסיטה, ואם יתקבלו יוכלו לסיים תואר ברפואה ולהתמקצע בתור רופאים צבאיים.

 • מסלול פסגות: במסלול זה תוכלו ללמוד תואר כפול לבחירתכם – פיזיקה והנדסת חשמל ואלקטרוניקה, או הנדסת תוכנה ומדעי המחשב. הלימודים מתקיימים באוניברסיטת תל אביב, בן גוריון או הטכניון ועל מנת להתקבל יש לקבל ציון של 675 ומעלה בבחינה הפסיכומטרית.

 • מסלול סילון: הלימודים במסלול זה מתקיימים בטכניון ובמסגרתם תלמדו תואר ראשון ושני בהנדסת אווירונאוטיקה. הקבלה ללימודים אלו מותנית בציון פסיכומטרי של 650 ומעלה בנוסף ל-5 יח"ל במתמטיקה, אנגלית ופיזיקה. 

 • מסלול ברקים: ההתמקצעות במסלול זה היא בתחום הנדסת המכונות/החומרים, ובו תלמדו תואר ראשון ובשני בטכניון או באוניברסיטת בן גוריון. תנאי הקבלה למסלול זה זהים למסלול סילון – ציון של 650 ומעלה בפסיכומטרי ו-5 יח"ל במתמטיקה, אנגלית ופיזיקה. 

איך מתקבלים לעתודה אקדמית?

הדרך לקבלה למסלול העתודה מורכבת מכמה שלבים: 

שלב ראשון – עמידה בתנאי הסף הצבאיים

על מנת להתחיל בתהליך המיון למסלול העתודה, עליכם לעמוד בתנאי הסף של צה"ל למסלול, אשר נקבעים כבר במבחני הצו הראשון:

 • ציון דירוג פסיכוטכני ראשוני (דפ"ר) של 60 ומעלה; נקבע במבחנים הפסיכוטכניים הממוחשבים

 • ציון דרך כללי (צד"כ) של 17 ומעלה; נקבע בריאיון האישי

 • ציון קבוצת איכות (קב"א) 52 ומעלה; שיקלול של שני המבחנים הנ"ל ופרמטרים נוספים

שלב שני – הרשמה באתר 'מתגייסים ברשת'

לאלו מכם שעומדים בתנאי הסף המצוינים לעיל תפתח האופציה למלא שאלון העדפות לעתודה באזור באישי שבאתר 'מתגייסים ברשת' בחודש נובמבר. בשאלון זה תתבקשו לדרג 3 מקצועות לימוד ו-3 מוסדות אקדמיים מבוקשים. 

על אף שמדובר בשלב ראשוני ולא מחייב, מומלץ למלא את השאלון לאחר מחשבה והעמקה במסלולים ובאוניברסיטאות השונות. מדובר בהחלטה הראשונה החשובה שלכם במסלול ולא כדאי לקבל אותה בקלות ראש. 

שלב שלישי – הרשמה למוסדות האקדמיים

לאחר שמילאתם את שאלון ההעדפות, עליכם להירשם למסלולים שאליהם תרצו להתקבל דרך האוניברסיטאות הרלוונטיות. שימו לב שעל מנת להתקבל למסלול העתודה, עליכם לעבור את ספי הקבלה של האוניברסיטאות כמו סטודנטים פוטנציאליים מן המניין:

 • תנאי הקבלה של מרבית האוניברסיטאות מורכבים משקלול של ציוני הבגרות וציון הפסיכומטרי שלכם.

 • לכל תואר ולכל מוסד יש רף קבלה שונה.

 • בכל מקרה, תנאי הסף לקבלה למסלול העתודה הוא ציון פסיכומטרי של 590 – גם אם התואר אליו אתם רוצים להתקבל דורש ציון נמוך יותר.

שימו לב – בשלב זה אתם יכולים (ואף מומלץ) להירשם לכמה מוסדות על מנת להגדיל את סיכויי הקבלה שלכם. 

שלב רביעי – מבחני מיון צבאיים

בין חודשים פברואר-יוני צה"ל עורך ימי מיון של תלמידים שעוברים את תנאי הסף של מסלול הלימודים שבחרו ללמוד. יום המיון  נערך בעזרת מכוני הכוונה כדוגמת 'קינן שפי' והוא כולל את הבאים:

 1. מבחנים ממוחשבים – מבחני ידע בתחומי החשיבה הכמותית, מילולית וצורנית לצד מבחני אישיות.

 2. דינמיקה קבוצתית – מבחן שנערך בקבוצה ונועד לבחון את התנהגותכם בזמן ביצוע משימה קבוצתית. במבחנים אלה מחפשים לראות את האישיות שלכם בתור פרט אינדיבידואל וכחלק מקבוצה – עד כמה אתם דומיננטיים, עד כמה אתם יודעים לעבוד בשיתוף פעולה עם אחרים ועוד.

 3. ריאיון אישי – נערך על ידי פסיכולוג, ונועד ללמוד עוד קצת עליכם באופן פרסונלי.  

מתי יודעים אם התקבלתי?

כיוון שהקבלה למוסדות האקדמיים מתבססת בין היתר על ציוני הבגרות, ההחלטה על קבלה למסלול העתודה מתקבלת רק לאחר סיום הלימודים בתיכון ויותר ספציפית – לקראת חודש ספטמבר. 

ההחלטה הסופית מתקבלת בוועדה ומתבססת על שקלול של כלל השלבים והמבחנים אותם עברתם בתהליך.

רגע, ואם לא אתקבל לעתודה – אישאר בלי כלום בידיים?

תלמידים רבים חוששים להקדיש את עצמם לתהליך באופן בלעדי ולפספס תהליכי מיון לתפקידים אחרים בצה"ל. בדיוק מסיבה זו חשוב שתדעו שמסלול הקבלה לעתודה לא חוסם שום מסלול מיונים צה"לי אחר. במילים אחרות – תוכלו להתמיין לעתודה במקביל לשלל תפקידים אחרים.

מתי צריך לעשות את הבחינה הפסיכומטרית כדי להתקבל לעתודה?

על מנת להתקבל לכלל האוניברסיטאות, עליכם לגשת לבחינה הפסיכומטרית לכל המאוחר במועד אפריל. עם זאת, מרבית המבקשים להתקבל לעתודה מקדימים וניגשים לעשות בחינת פסיכומטרי לעתודה במועד הקרוב. קורסי ההכנה לבחינת מועד ספטמבר נערכים בקיץ שבין כיתה י"א ל-י"ב והם אינם מתנגשים עם מבחני הבגרות, מה שמאפשר למידה יעילה וממוקדת יותר.

זאת ועוד, היבחנות במועד ספטמבר יאפשר לכם לשפר את ציון הפסיכומטרי שלכם במועד דצמבר או אפריל, במידה שתידרשו לכך. 

לוח מועדי פסיכומטרי מתעדכן >> כאן

איך בוחרים את קורס הפסיכומטרי הנכון עבורי?

בתור מתמיינים לעתודה, אתם לא תלמידי פסיכומטרי רגילים וקורס הפסיכומטרי בו תבחרו צריך לתת לכם מענה בהתאם. השוני הגדול ביניכם ובין שאר התלמידים טמון בשלב שבו אתם נמצאים בחיים – בעוד שמרבית הניגשים לבחינה הפסיכומטרית הם חיילים משוחררים שעבר זמן רב מאז הפעם האחרונה שישבו על ספסל הלימודים, אתם נמצאים בשיא תקופת הלמידה שלכם.

קורס הפסיכומטרי בו תבחרו חייב להתאים ליכולות שלכם כדי שלא תמצאו את עצמכם מבזבזים זמן יקר על למידת דברים בסיסיים שאתם כבר יודעים בצורה מושלמת (מבטיחים לכם שלבלות חודש בלמידת לוח הכפל, משוואות בסיסיות ואחוזים זה לא ניצול טוב של הזמן שלכם…).

מצד שני, אתם צריכים לקחת בחשבון שבעוד שלתלמידים בוגרים יש זמן והזדמנויות רבות לשפר את הציון אם לא יקבלו אותו בפעם הראשונה, לכם אין את הפריבילגיה הזו בגלל לוח הזמנים הצפוף של הקבלה למסלול העתודה. בשל כך חשוב שתבחרו קורס מקצועי בחברה שיש לה ניסיון בהכנת תלמידי תיכון לבחינה, שיביא אתכם למקסימום שלכם בזמן הקצר שיש לכם.

אם הצלחתי להתקבל לתואר, זה אומר שהתקבלתי לעתודה?

אז זהו, שלא. גם אם עברתם את רף הקבלה של האוניברסיטה, אתם עדיין צריכים להתקבל באופן סופי למסלול העתודה. הוועדה המסכמת מקבלת החלטה על בסיס כלל המבחנים שעשיתם במסלול המיון הצבאי – עוד מימי הצו הראשון – וגם על בסיס ההישגים האקדמיים שלכם. 

מה קורה אחרי שהתקבלתי לעתודה?

ובכן… מתגייסים לצה"ל, אבל רק ליום אחד 🙂 

על אף שבפועל תעבירו את השנים הראשונות במסלול בתור סטודנטים מן המניין, אתם למעשה תעשו את זה בתור חלק מהמערכת הצבאית. כדי להכניס אתכם לצה"ל, אתם תעברו את יום החיול כמו כל שאר המתגייסים בגילכם, ומיד לאחר שתהפכו לחיילים תקבלו דחיית שירות עד לתום לימודיכם האקדמיים. 

במרבית המסלולים בעתודה, לאחר סיום הלימודים תתגייסו ישירות לקורס קצינים שלאחריו תשובצו בתפקיד שקשור למקצוע שלכם. לפני שתשאלו – כן, בהכרח ישבצו אתכם במקצוע שקשור לתואר שעשיתם (כי אחרת למה לצבא לשלוח אתכם ללימודים הללו?).

תמיכה כלכלית בזמן הלימודים

כאמור, הלימודים במסלול העתודה מסובסדים בחלקם על ידי צה"ל באופן הבא:

 • סבסוד דמי רישום לאוניברסיטה וקורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית: עד 2,500 ש"ח

 • מענק עידוד למידה: בגובה 10,500 ש"ח בשנה (מכסה את רוב שכר הלימוד השנתי)

 • מענק עידוד בתכניות סילון, ברקים ופסגות: בגובה של 5,000 ש"ח 

 • מימון מלא בתכנית צמרת: שכר לימוד מלא, מימון מעונות וכלכלה אישית

 • מלגת מצטיינים: בגובה 5,000 ש"ח המוענקת ל-100 עתודאים מצטיינים בכל שנה

 • מלגת סיוע כלכלי: לתלמידים הזקוקים לה, כל מקרה נבחן באופן פרטי

ואם התחלתי ללמוד והתחרטתי?

קודם כל – הכל בסדר. יכול בהחלט להיות שתתחילו ללמוד תואר ובאמצע הדרך תחליטו שזה לא בשבילכם (בין אם זה כי קשה לכם, החלטתם שהתואר לא מעניין או סתם בא לכם להתגייס כמו כולם).

אם אכן תבחרו לעזוב, דעו שכל נקודת זכות (=קורסים שסיימתם באקדמיה) נשמרת לכם ללימודים עתידיים. בנוסף יש לקחת בחשבון שככל הנראה תצטרכו להחזיר חלק מהמימון שניתן לכם לצה"ל. 

היתרונות והחסרונות שצריך לחשוב עליהם

ישנן סיבות רבות לעשות או לא לעשות עתודה, ואין תשובה אחידה לשאלה האם כדאי או לא כדאי להתגייס לעתודה אקדמית. עם זאת, הנה כמה שאלות שאולי יעזרו לכם כשאתם באים לשקול את הנושא:

 • האם יש מקצוע שאתם כבר יודעים שתרצו לעסוק בו בעתיד?
  אם כבר ברור לכם מה אתם רוצים לעשות כשתהיו גדולים, העתודה הצבאית יכולה לקצר משמעותית את הדרך אליו ולתת לכם ניסיון מקצועי שיעזור לכם גם בחיים האזרחיים.

 • האם אתם מעוניינים במסלול קצונה?
  מסלול העתודה בהכרח יוביל אתכם לתפקיד קצונה שבו ייתכן שתצטרכו לפקד על אנשים ולנהל תהליכים מורכבים ובעלי אחריות רבה. בנוסף, תתגייסו לשירות חובה+ שנות קבע. כדאי לשים את הדעת על כל אלו כששוקלים את מסלול העתודה.

 • האם זה בסדר מבחינתכם להתגייס אחרי כולם?
  תלמידי עתודה רבים לעיתים שוכחים שהמשמעות של דחיית שירות היא שכל החברים שלכם יחוו את השירות הצבאי לפניכם, ואפילו ישתחררו לפני שאתם תתחילו את השירות שלכם. כדי לא להכניס את עצמכם למצב כזה שעלול לתסכל אתכם – כדאי לחשוב גם על הכיוון הזה.

 • האם קורץ לכם ללמוד לתואר בשלב זה בחייכם?
  תלמידים רבים מרגישים שהם צריכים קצת 'חופש' מלמידה אינטנסיבית לאחר 12 שנות לימוד במערכת החינוך, והרי שתואר אקדמי הוא בדיוק ההפך מחופש כזה. הלימודים באקדמיה הם אינטנסיביים, לעיתים הרבה יותר מכפי שחוויתם בתיכון, ואם אין לכם מספיק סבלנות לכך אולי מסלול העתודה הוא לא עבורכם.

 • איך תרגישו בסביבת אנשים מבוגרים מכם?
  הלמידה באוניברסיטה במסגרת העתודה היא לצד סטודנטים בוגרים שלרוב יהיו בשלב שונה מכם בחיים. כיוון שזו תהיה הסביבה העיקרית שלכם לפחות ל-3 השנים הבאות כדאי שתחשבו האם היא תהיה נעימה לכם או שמה דווקא מרתיעה.

לסיכום, מסלול העתודה הוא בחירה נהדרת שלא רק תקצר לכם את הדרך למקצוע בו תעסקו בעתיד, אלא גם תפתח לכם דלתות רבות בחיים האזרחיים לאחר השחרור. רוצים להתחיל בתהליך? יועצי הלימודים שלנו כאן כדי לעזור לכם לעשות את הצעד הראשון ולקבל את ציון הפסיכומטרי שאתם צריכים. 

אולי יעניין אותך לקרוא על מבחן פסיכומטרי לדוגמא

ניווט בכתבה

פוסטים נוספים בנושא​

הכנה לפסיכומטרי בלי לחץ – 5 דרכים להקל על עצמך!

דף-תכנית-גפן---פסיכומטרי-לתיכונים

טיפים יעילים להכנה לבחינה הפסיכומטרית עבור מועמדים לעתודה אקדמית

דף ראשי של פסיכומטרי פתרונות

חיסכון או בזבוז? כיצד לבחור נכון את דרך הלימוד לפסיכומטרי?

מבחן אמירנט

יש לך שאלה?

רוצה להתייעץ עם מורה מנוסה? הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂

בחן את עצמך

מדגדג לך לדעת מה זה הפסיכומטרי הזה? בדיוק בשביל זה בנינו עבורך מבדק פסיכומטרי שבסופו נשלח לך את הציון המשוער שלך בסמס

פוסטים נוספים בנושא​

הפורום ששווה יותר

אם יש לך שאלה כלשהי ובא לך להתייעץ עם מורה מנוסה, הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂
ניתן להעלות אליו כל שאלה שעולה על דעתך (בנושאים מקצועיים, כן? אנחנו פחות טובים במתכונים לעוגות שוקולד…) ואחד מהמורים שלנו ייתן לך את התשובה הטובה ביותר במהרה. 

 

עד 40% הנהחה קורסי בגרות בקידום
עד 40% הנחה קורסי בגרות קידום svg מובייל

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

אני רוצה להיות חלק ממשפחת קידום

העלאת קורות חיים

קורות החיים נשלחו בהצלחה!

הוספת קובץ

הוספת המלצה על מורה

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

הוספת המלצה לגפ"ן

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר