רוצה לשמוע עוד על פסיכומטרי?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

לשפר פסיכומטרי בפעם השנייה עם קידום

אם תפנו אל סטודנטים בפקולטות וחוגים מבוקשים, כגון רפואה, פסיכולוגיה, הנדסה ומשפטים, בוודאי תשמעו לא מעט סיפורים על שיפור ציון פסיכומטרי. הסיבה היא שבחוגים אלו מושם בתנאי הקבלה דגש מיוחד על ציוני הבחינה, דבר המוביל לסף גבוה שלא כולם עומדים בו בפעם הראשונה. יחד עם זאת, אין כל סיבה להרים ידיים והעובדות מוכיחות שרבים וטובים הצליחו להתקבל לפקולטה המבוקשת, לאחר ששיפרו את הציון בעזרת קורס מקצועי. איך משיגים את המטרה הנכספת? ממה צריך להיזהר? מה חשוב לדעת? התשובות לפניכם.

נתונים שכל אחד צריך להכיר

אין ספק שקבלת ציון נמוך מהרצוי בבחינה מוביל למפח נפש ולאכזבה, בוודאי אם למדתם כמו שצריך והשקעתם את מרב המרץ והזמן. לכך מצטרפות השמועות לפיהן קשה מאוד לשפר באופן מהותי את הציון שהושג בבחינה הראשונה. ואולם, אם השמועות הגיעו גם אליכם כדאי שתרימו את הראש ותדעו את העובדות: יש לא מעט אנשים שהצליחו לשפר את ציוניהם בפסיכומטרי במאה נקודות ואפילו במאה וחמישים נקודות במבחן השני. כיצד זה ייתכן? לשאלה זו יש מספר תשובות:

זמן – לפי תקנות המרכז הארצי לבחינות והערכה, אסור לגשת לבחינה בשני מועדים רצופים. המשמעות היא שקיים מרווח זמן של כארבעה חודשים עד לבחינה השנייה, וזוהי תקופה מספיקה להתאוששות, מנוחה, הצטרפות לקורס הכנה רציני, והתמקדות בפרקים שבהם התקשיתם במבחן הקודם

היכרות – אם אנשים לא היו מצליחים לשפר את הישגיהם רק למעטים מאיתנו היה רישיון נהיגה. ואולם, הנתונים מורים כי מרבית הנבחנים עוברים רק את הטסט השני, השלישי או הרביעי לאחר שנכשלו בראשון. הסיבה לכך היא שיפור הנקודות החלשות ובעיקר היכרות וניסיון עם הכביש, ובעצם עם המבחן. במילים אחרות, כאשר אתם מגיעים לבחינה השנייה כבר ידוע לכם היטב מה מצפה והמוח האנושי אוהב את המוכר. זוהי עובדה התורמת לביטחון העצמי (אפילו באופן לא מודע) ואתם נכנסים מייד לפעולה. זאת בניגוד למי שעובר את הבחינה בפעם הראשונה ומכיוון שהציונים נקבעים באופן יחסי הרי שכבר יש לכם יתרון משמעותי על אחרים.

קורס הכנה רציני – אתם לא לבד! בקורסי ההכנה ממתינים לכם מורים שיודעים היטב מה זה פסיכומטרי בפעם השנייה. כלומר, הם מכירים את החששות והדאגות שלאחר "אי הצלחה" במבחן הראשון, ואת הטכניקות הפסיכולוגיות הטובות ביותר להתגברות עליהם. כמו כן, מאחר שזהו הקורס השני שלכם כבר מוכרות נקודות התורפה ובעזרת המורים ניתן לייעל מאוד את הביצועים ולחזקן. למעשה, חלקם של הקורסים המקצועיים עובדים בשיטת "לא שיפרת לא שילמת", והדבר מעיד על מידת הביטחון בהצלחת התלמידים. לכן, כאשר אתם מחפשים את קורס ההכנה הנכון עבורכם, פנו רק אל מי שמתחייב לשיפור הציון כדי שלא לבזבז את זמנכם לריק.

לימוד עצמי או בעזרת קורס?

זוהי שאלה חשובה שרבים מתלבטים בה: מצד אחד, אתם כבר מכירים את הבחינה, את נקודות התורפה שלכם ואת הטכניקות הבסיסיות. מצד שני, לא בטוח שיש לכם את הכלים והמשמעת העצמית על מנת ללמוד לבד ולהגיע להישג משמעותי. לכן, מדובר בעניין של העדפה אישית והיכרות עם עצמכם, אך זכרו שבכל מקרה קשה מאוד להגיע לשיפור מהותי באופן עצמאי. אם רק חסרות לכם עשרים או שלושים נקודות כדי להתקבל לפקולטה, ואתם בטוחים ביכולות האישיות ובהתמדה שלכם, אולי תצליחו לחסוך קצת כסף ובכל זאת להתקבל. ואולם, בכל ציון שמעבר לכך עדיף שלא להסתכן באובדן של שנה אקדמית ולגשת לקורס "לא שיפרת לא שילמת", כי השנה שיורדת לטמיון מהווה בפני עצמה נזק כלכלי חמור בהרבה.

ומה אם נכשלים או מצליחים מדי?

כן. יש דבר כזה! לעיתים אנשים עושים פסיכומטרי בפעם השנייה ומקבלים ציון נמוך עוד יותר מהבחינה הראשונה. זוהי אחת הסיבות המרכזיות לפנייה לקורס הכנה שני לפסיכומטרי בקידום שבמסגרתו אנו מתחייבים לשיפור הציון. יחד עם זאת, כדאי גם להירגע ולזכור שהרוב אכן מצליחים יותר בפעם השנייה, ושממילא מרבית המוסדות האקדמיים יתחשבו בציון הגבוה יותר מבין השניים. ובאשר להצלחה "מוגזמת" – מי שמשיג שיפור ציון של 150 נקודות או יותר בבחינה השנייה יקבל זימון למבחן חוזר מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה. הסיבה היא ששדרוג כה רציני עלול להעיד על רמאות, והמרכז מעוניין לבחון שהציון באמת מבטא את כישוריכם. גם כאן, לא צריך להיבהל. אין הכוונה לבחינה תובענית ומאומצת שבה תצטרכו להשיג בדיוק את אותן התוצאות, ומספיק שתעברו קצת על החומר לפני כן ופשוט תראו שאיש לא ביצע את המבחן במקומכם.

הפן הפסיכולוגי של פסיכומטרי שני

נכון, לא קל לקבל ציון בלתי מספק, אבל אל תתנו לרוח לצאת מהמפרשים ולפחדים להשתלט. בדרך כלל, המוח נוטה במצבים אלו לזרוק משפטים כלליים כמו "אני כישלון" או "אין לי סיכוי" – והתפקיד שלכם הוא פשוט להתעלם מהם. מה שכדאי לעשות הוא להכיר בעובדות, למשל שאלפי סטודנטים בפקולטות המבוקשות הגיעו אליהן לאחר פסיכומטרי שני, ושלא בכדי מאפשר המרכז הארצי לבחינות והערכה לגשת למבחנים חוזרים. באופן טבעי, לא כולם מצליחים בפעם הראשונה והדבר פשוט מעיד שעוד יש מקום לשפר ולהשתפר. מבלי להיכנס אל פרטי הפרטים של גישות הפסיכולוגיה החיוביות, נציין כי רבות מהן מפורסמות ברשת האינטרנט ובהחלט תוכלו לאמץ את אלו שמתאימות לכם. בנוסף, בקורסי ההכנה תקבלו תמיכה ועידוד מהמורים, שכאמור גם התחייבו לשיפור פסיכומטרי ומאמינים ביכולתכם לעשות זאת.

לראות נכון את העתיד

נקודה חשובה לסיום היא לסגל ראייה ארוכת טווח: מרבית האנשים שעושים פסיכומטרי הם צעירים, ונוטים להיבהל מעוד כמה חודשים של השקעה וכסיסת ציפורניים. לכן, למרבה הצער הם מרימים ידיים וממהרים להירשם לפקולטות פחות נחשבות, שאינן משקפות את רצונותיהם ותחומי עניינם. בראייה לטווח הארוך זוהי טעות חמורה, שבמקרה הטוב תסתיים בנשירה ובהחלפת חוגים במהלך התואר הראשון, ובמקרה הרע תוביל לעיסוק במקצוע שאינו מעניין או מתגמל מספיק. לכן, שווה להשקיע את המאמץ ולהירשם לקורס הכנה רציני של קידום שמאפשר לכם לשפר את הציון כאשר אתם ניגשים לבחינת הפסיכומטרי בפעם השנייה ולתפוס את הכיוון הנכון לעתידכם המקצועי.

X