רוצה לשמוע עוד על פסיכומטרי?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

מה ללמוד?

אז איך בעצם בוחרים מה ללמוד? קודם כל, מנסים להתפכח מאשליות ומרדיפה אחר "מקצוע מושלם שיתאים לי מכל בחינה שהיא". לכל אחד מאיתנו יכולות ונטיות שונות ונוכל לעשות בחיינו כמה וכמה דברים. חשוב לזכור שבעולם אין דבר "מושלם", ולצערנו לכל תחום ומקצוע יש יתרונות וחסרונות.

כיום ברור מאליו שכולם צריכים ללמוד. אדם ללא השכלה גבוהה נחשב לנחות יותר מאקדמאי ומשכיל, אף על פי שאין לכך קשר הדוק למציאות. אך מי שמתחיל ללמוד רק משום ש"ככה צריך" עלול למצוא עצמו מתוסכל מאוד, משום שהמטרה העומדת לנגד עיניו היא תואר ראשון בלבד.
 
אנשים בוחרים להתחיל ללמוד באוניברסיטה גם משום שלדעתם עם ההשכלה יבוא הרווח, כלומר ככל שהאדם יהיה משכיל יותר הוא ירוויח יותר -  ההשכלה בשבילו היא האמצעי ולא המטרה. גם דעה זו בעייתית קמעה, משום שבשוק יש לא מעט אנשים מצליחים חסרי תואר ראשון, ולא פחות בעלי תואר שני ושלישי שלא מצליחים לגמור את החודש.
 
כשאתם ניצבים בפני השאלה מה ללמוד, קרוב לוודאי שיעלו שתי גישות שונות, המנוגדות אחת לשנייה. האחת תשים את העניין בראש הרשימה, והשנייה את הרווח הכספי. בדרך כלל כל אחת מהגישות יובילו אתכם למקצוע ולתחום לימודים אחר. למרות שתואר ראשון לא מחייב את הנלמד לעסוק בתחום המסוים שבחר ללמוד, השאיפה שהמקצוע שתלמד ישרת אותך בהמשך הקריירה המקצועית. לאחר בחירת תחום הלימוד יש לבצע מחקר מקיף שיכלול סיקור מוסדות אקדמאיים שמכילים את המקצוע המבוקש ותנאיי הקבלה שלהם. בנוסף, חשוב לקחת בחשבון את שוק העבודה בתחום הרלוונטי ולוודא שאכן קיים שוק כזה ויש ביקוש למקצוע המבוקש. שוק העבודה הינו דינמי ולעיתים קשה לדעת מה יקרה בעוד שלוש או ארבע שנים, אבל תמונת המצב העדכנית יכולה לגבש החלטה שכן תהייה רלוונטית גם בסיום התואר. 

איך אפשר לבחור מה ללמוד?

יש כאלה ששאלת ה-"מה ללמוד" כל כך מטרידה אותם, עד שהם מחליטים לדחות את ההחלטה למועד מאוחר יותר, כשירגישו שהם מוכנים. אמנם, אין שום פסול בלקחת את הזמן ולחשוב על הדברים, אך דחייה ממושכת מדי לא תוביל לשום מקום, ושאלת מיליון הדולר - מה ללמוד - לא תיעלם מעצמה. נסו לתפוס את עצמכם ולחשוב באופן מושכל לאן מועדות פניכם.

נסו לחשוב מה חשוב לכם בעבודה – האם אתם טובים בעמידה מול קהל? או אולי דווקא עבודה יחידנית מול מחשב מתאימה לכם יותר? רשמו לפניכם רשימה של מקצועות פוטנציאלים וחשבו אילו יכולים לענות על צרכיכם בצורה הטובה ביותר, ותוכלו להגיע ביתר קלות לתשובה לשאלה מה ללמוד: לאחר שתגיעו למסקנה במה תרצו לעסוק, בררו מה ללמוד כדי להגיע לכך. כך תוכלו להגיע לענות בצורה המושכלת ביותר לשאלה מה ללמוד.

עצה נוספת היא לנסות להתעלם מ"רשימות המקצועות המבוקשים" המופיעים חדשות לבקרים בעיתונים. אלה לא יגידו לכם אם מקצוע זה או אחר מתאים לכם או לאו, ואף לא אומר דבר על העתיד – האם בעוד שלוש-ארבע שנים המעסיקים יחכו לבוגרים הטריים בזרועות פתוחות? אין לדעת, ולכן אין לסמוך על כך ולהחליט על פי זה מה ללמוד.

ואם החלטתי מה ללמוד והתחרטתי? בניגוד למה שחושבים רבים בשלב זה, לא קרה שום דבר. לא מעט אנשים מחליטים לעסוק בתחום מסוים, אך השנים והניסיון מוביל אותם למקומות אחרים. גם את המסלול האקדמי אפשר לשנות בעודכם בלימודים, אך נסו להימנע משינוי כזה בשל ההפסד הרב הכרוך הכך. ברגע שתבינו כי אין מדובר כאן על "חתונה קתולית" אולי יהיה לכם יותר קל לבחור מה ללמוד.

 

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

 

X