כל מה שרציתם לדעת על ציוני בגרות

בגרויות הקיץ כבר מאחורינו ובקרוב יתפרסמו ציוניהן. עם הפנים לחודשים הקרובים וגם לשנת הלימודים הקרובה, כדאי לקרוא את הסקירה הבא, שעוסקת בפרסום ציוני הבגרות בעידן הממוחשב, במועדי הפרסום ובהגשת ערעורים. עוד תוכלו לקרוא הערות חשובות הנוגעות לטוהר הבחינות, ומידע על דרך העברת הציונים לאוניברסיטאות.

איך מתפרסמים הציונים בעידן הממוחשב?

רשת האינטרנט הופכת עם הזמן לכלי עבודה מרכזי של מערכת החינוך בכלל, ושל משרד החינוך בפרט. לכן, בין אם עשיתם בגרות במתמטיקה, פיזיקה, באנגלית או בכל מקצוע אחר תוכלו לצפות בציונים שהשגתם און ליין. הדבר אפשרי במסגרת פורטל התלמידים של מערכת החינוך – אתר האינטרנט של משרד החינוך, המפרסם ציונים של תלמידי בתי הספר, נבחנים אקסטרניים ונבחני משנה בוגרים. מדובר במערכת מקוונת בה מצויים ציוני הבגרויות מהשנה האחרונה, אך יש לשים לב שהם טובים לצפייה בלבד. כלומר, לא ניתן להציג את התוצאות הללו בפני מוסדות אקדמיים או כל גורם רשמי אחר, ולשם כך יש להעביר את הציונים שקיבל בית הספר מאגף הבחינות.

כדי לראות את ציוני הבגרות שלכם, באתר משרד החינוך, יש להזין סיסמא אישית וקוד משתמש, ואם נתקלתם בבעיה תוכלו להיעזר במוקד שפועל מספר ימים בשבוע. לאחר הזנת הסיסמא ושם המשתמש שהגדרתם תוכלו לראות מייד את מסך הציונים, שמפרט את פרטי המוסד, סוג ההסמכה, הפרטים האישיים שלכם, וכמובן גם את הציונים. עוד ניתן לבצע חיפושים ספציפיים, כמו למשל של הבגרות במתמטיקה ממועד מסוים, ואת כל זאת תוכלו לעשות לא רק מהמחשב האישי אלא גם ממכשירים ניידים למיניהם.

מועדים לפרסום הציונים

בפורטל של משרד החינוך ניתן להתעדכן במועד המדויק של פרסום הציונים כאשר הוא מתקרב. המועדים המדויקים משתנים מעט משנה לשנה, ונחלקים לבגרויות הקיץ והחורף. הציונים של בגרויות החורף מתפרסמים בחלוף חודשים ספורים ממועדן, על פי רוב קרוב לחג הפסח באפריל או במרץ. הציונים של בגרויות הקיץ גם הם מתפרסמים באופן דומה, לרוב בסוף אוגוסט ולאורך ספטמבר. כאמור, ניתן לצפות בציונים באתר של משרד החינוך, שהוא הראשון לפרסם אותם, אך הם אינם עומדים בגדר מסמך רשמי. לשם כך יש להמתין עוד כשבעה ימים עד שהנתונים יישלחו בדואר לבית הספר או לשלוחת הלימוד במקרה של נבחן אקסטרני.

האם וכיצד ניתן לערער על ציוני הבגרות

ראשית, אם ביצעתם את בחינת הבגרות בעל פה, לא תוכלו לערער כלל על הציון שקיבלתם. ואולם, בכל הקשור לבחינות בכתב ניתן לפנות אל שלוחת הבחינות של משרד החינוך, דבר הכרוך בתשלום אגרה לא גבוהה. את הפנייה יש לבצע לא יאוחר מארבעים יום מעת שפורסמו הציונים באתר משרד החינוך, ועדיף להקדים ככל האפשר כדי למנוע תקלות בדרך. המשמעות היא, שכעת תעבור בחינה לעיונו של בודק נוסף, מלבד השניים שכבר בדקו אותה. אגב, אין צורך לכתוב מכתבים המתארים מדוע לדעתכם הציון אינו משקף את יכולותיכם בבחינה, שכן הנימוקים אינם דרושים כלל. מצד שני, לפני שהבחינה תעבור לעיונו של בודק שלישי ייבחנו שתי ההערכות הקודמות שניתנו, ורק אם קיים ביניהן פער מהותי תאושר העברה להערכה של בודק בכיר.

מה שחשוב לזכור הוא שגם הערכתו של הבודק הבכיר אינה עומדת בפני עצמה, אלא מצטרפת אל אחת משתי ההערכות הקודמות שהכי קרובה אליה. כלומר, הציון הסופי יהיה למעשה הממוצע של הבודק השלישי ושל אחת ההערכות הקודמות, ולכן ייתכן שתקבלו ציון חדש גבוה יותר מהקודם, אבל גם זהה או אפילו נמוך יותר. זכרו שאין אפשרות לערער שוב וגם אין אפשרות לבקש כי ייחשב לכם הציון הקודם שקיבלתם.

איך מעבירים ציוני בגרות לאוניברסיטאות?

התשובה לשאלה זו משתנה בהתאם לתעודה המצויה בידכם ולאופן שבו השגתם את הציונים. ראשית, אם יש לכם תעודת בגרות מלאה הרי שציוניה יועברו אוטומטית על ידי משרד החינוך, בין אם למדתם במסגרת רגילה או אקסטרנית. מאידך, אם אין לכם זכאות לתעודת בגרות, כאשר תבצעו את ההרשמה לאוניברסיטה תצטרכו להציג אישור להרכב התעודה שלכם, כלומר מספר היחידות בכל מקצוע. בנוסף, אם שיפרתם בגרויות במועד מאוחר יותר הרי שהציונים יועברו אוטומטית על ידי משרד החינוך למוסד האקדמי, אך לשם כך עליכם לפנות לבית הספר שלכם ולהגיש בקשה להוצאת ציון שיפור מסוכם. מעבר לכך, קיימות דרישות המשתנות בין האוניברסיטאות לגבי בחינות מסוימות, כגון לבגרויות במקצוע בינתחומי, בגרות שמשלבת שני מקצועות כמו בתורת מחשבים ובמתמטיקה, עבודות גמר, ומקצועות טכנולוגיים שרוצים לקבל בגינם בונוס.

שמירה על טוהר הבחינות וחשד להעתקות

משרד החינוך קובע כללים ברורים הנוגעים לטוהר בחינות הבגרות, הדרך לאמת את החשדות והסנקציות כנגד מעתיקים. התהליך מתחיל כאשר בודק הבחינה הראשון חושד שיש העתקה ומעביר את המבחן לבדיקה אצל בודק נוסף. אם גם כאן עולה חשד ישלח מרכז הבדיקה הודעה למנהל בית הספר, שחייב להודיע לנבחן תוך שבעה ימים על החשדות כנגדו. לאחר מכן תתכנס ועדת טוהר בחינות שתדון בנושא, ובסמכותה לקבוע מספר סנקציות נגד מי שנמצא אשם. ראשית, ניתן להחליט כי הבחינה פסולה ועקב כך להשעות את זכאותו של הנבחן לקבלת תעודה עד שייבחן שוב באותו המקצוע. שנית, הועדה עשויה להחליט שעצם הזכאות להיבחן שוב תידחה לתקופה ממושכת של עד 3 שנים. זאת בנוסף לאפשרות של השעיה מכל בחינות הבגרות שעוד נותרו לנבחן לבצע. כמו כן, הועדה יכולה להחליט שכל הבחינות (או חלקן) שעשה הנבחן יבוטלו, ומעבר לכך העניין גם יכול לעבור לטיפול של גורמים כמו המשטרה או היועץ המשפטי למשרד החינוך. חשוב לדעת כי 40 ימים מעת קבלת ההודעה מבית הספר מותר לערער על החשדות בפני הועדה, וניתן גם לערער על החלטה לפסול מבחן כחודש לאחר שזו התקבלה. את הערעורים הללו לא מגישים באופן עצמאי אלא רק באמצעות בית הספר.

מחשבון לחישוב ממוצע בגרויות >> 

מועדי בגרויות קיץ וחורף >> 

ניווט בכתבה

פוסטים נוספים בנושא​

דף ראשי של פסיכומטרי פתרונות

חיסכון או בזבוז? כיצד לבחור נכון את דרך הלימוד לפסיכומטרי?

מבחן אמירנט

פורום פסיכומטרי

קורס פסיכומטרי – פרונטלי, און ליין או היברידי

דף-תכנית-גפן---פסיכומטרי-לתיכונים

אתגרי הלמידה של החוזרים מהמלחמה וכיצד אפשר להקל עליהם?

יש לך שאלה?

רוצה להתייעץ עם מורה מנוסה? הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂

פוסטים נוספים בנושא​

הפורום ששווה יותר

אם יש לך שאלה כלשהי ובא לך להתייעץ עם מורה מנוסה, הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂
ניתן להעלות אליו כל שאלה שעולה על דעתך (בנושאים מקצועיים, כן? אנחנו פחות טובים במתכונים לעוגות שוקולד…) ואחד מהמורים שלנו ייתן לך את התשובה הטובה ביותר במהרה. 

 

עד 40% הנהחה קורסי בגרות בקידום
עד 40% הנחה קורסי בגרות קידום svg מובייל

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

אני רוצה להיות חלק ממשפחת קידום

העלאת קורות חיים

קורות החיים נשלחו בהצלחה!

הוספת קובץ

הוספת המלצה על מורה

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

הוספת המלצה לגפ"ן

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר