רוצה לשמוע עוד על השלמת בגרויות?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

תעודת בגרות

תעודת הבגרות הינה תעודה הניתנת למי שהצליח לסיים 21 יחידות לימוד במהלך לימודיו התיכוניים, כאשר יחידות הלימוד מורכבות ממקצועות בסיס שכל אחד המעוניין לקבל את תעודת הבגרות חייב להבחן בהם כמו מתמטיקה,  אנגלית ועוד מקצועות אותם נפרט בהמשך, וממקצועות מוגברים אשר אותם התלמיד בוחר במהלך התיכון או בעת השלמת בגרויות. מספר היחידות הלימודיות של תלוי ברמה של המקצוע הנלמד, כאשר 5 יחידות ניתנות לתלמידים הניגשים למבחן ברמה הגבוהה ביותר.

תעודת הבגרות למעשה מסכמת את 12 שנות הלימוד הראשונות של אזרח, ומהווה מדד ליכולת הלימודית שלו לקראת התגייסות לצבא או לימודים גבוהים, והיא קיימת כדרישת סף ללימודים גבוהים במכללות ובאוניברסיטאות ברחבי הארץ. בכדי ללמוד לתואר ראשון יש להציג בפני המוסד האקדמי תעודת בגרות מלאה ולרוב גם ציון של מבחן פסיכומטרי, בהתאם למוסד שבו תרצו ללמוד, כאשר הציון הממוצע של תעודת הבגרות בנוסף לציונים ספציפיים של מקצועות כמו אנגלית ומתמטיקה, יכולים לקבוע האם תתקבלו ללימודים במקצוע ובפקולטה שאליה הגשתם מועמדים.

ממה מורכבת תעודת בגרות?

בכדי להיות זכאים לתעודת בגרות מלאה, יש בהכרח לעבור בציון חיובי את מקצועות החובה שנבחרו על ידי משרד הבגרות, בהתאם למסלול שנבחר בזמן הלימודים – הומני או ריאלי.

אלה מקצועות החובה המרכיבים את תעודת הבגרות:

  • מתמטיקה – בין 3-5 יחידות לימוד.
  • אנגלית – בין 3-5 יחידות לימוד.
  • תנ"ך – בגרות ברמה של 2 יחידות לימוד לפחות.
  • אזרחות – בגרות ברמה של 2 יחידות לימוד לפחות.
  • הבעה עברית (לשון והבנת הנקרא) – בגרות ברמה של 2 יחידות לימוד לפחות.
  • ספרות – בגרות ברמה של 2 יחידות לימוד לפחות.
  • היסטוריה – בגרות ברמה של 2 יחידות לימוד לפחות.

בנוסף לדרישות המינימום האלו, יש להבחן בעוד מקצוע מוגבר אחד לפחות בהיקף של 4-5 יחידות לימוד, כאשר מקצועות אלה מעניקים לנבחנים נקודות בונוס ומשפיעות על ממוצע הבגרויות הסופי בצורה משמעותית. מקצוע מוגבר נחשב לרוב גם כמקצוע כללי ומהווה דרישת סף לקבלת תעודת בגרות.

ההבדל בין בגרות אקסטרנית לבגרות אינטרנית:

בגרות אינטרנית

מסלול בגרויות שבו ניגשים לבחינות בזמן לימודי תיכון, וכחלק ממסגרת בית ספרית אשר מכינה את התלמידים בצורה הדרגתית לבחינות הבגרות, ובבגרות אינטרנית הציון מורכב משילוב בין ציון ההגשה, ציון המגן שעליו בית הספר מחליט, לבין ציון מבחן הבגרות שאליו התלמיד ניגש.

בגרות אינטרנית מאפשרת לנבחנים לגשת למספר מבחני בגרות כאשר הציון הגבוה ביותר שהושג הוא הציון שיכנס לתעודת הבגרות, יתרון הניתן רק לנבחנים במסלול הבית ספרי.

בגרות אקסטרנית

בגרות הנעשית חיצונית למערכת הלימוד הציבורית, ובה נבחנים באופן עצמאי תלמידים במקצועות החובה ובמקצועות שנבחרו על ידם, וציון המבחנים הוא הציון הקובע, ללא ציון הגשה.

חומר הלימוד אינו משתנה בין הבגרות האקסטרנית לבגרות האינטרנית, אך קיימים מקצועות כמו לדוגמא ביולוגיה שאליהם ניתן לגשת רק בבגרות אינטרנית בגלל עבודת המחקר הנדרשת מהתלמיד בנוסף למבחן הבגרות.

מכיוון שציוני הבגרויות הכרחיים לקבלה ללימודים לתואר ראשון, קיימת חשיבות גדולה לציונים שאותם תקבלו בבגרויות השונות, ולכן אנחנו ממליצים על בחירת קורסי בגרויות שיתאימו לכם באופן אישי ויתנו לכם את הכלים הטובים ביותר להשגת תעודת הבגרות בדרך לתואר הראשון. 

רוצים לקרוא עוד?

X