תעודת בגרות

תעודת הבגרות הינה תעודה הניתנת למי שהצליח לסיים 21 יחידות לימוד במהלך לימודיו התיכוניים, כאשר יחידות הלימוד מורכבות ממקצועות בסיס שכל אחד המעוניין לקבל את תעודת הבגרות חייב להיבחן בהם כמו מתמטיקה, אנגלית ועוד מקצועות אותם נפרט בהמשך, וממקצועות מוגברים אשר אותם התלמיד בוחר במהלך התיכון או בעת השלמת בגרויות. מספר היחידות הלימודיות תלוי ברמת המקצוע הנלמד, כאשר 5 יחידות ניתנות לתלמידים הניגשים למבחן ברמה הגבוהה ביותר. בימינו, על מנת להתקבל למשרה טובה או להצליח לבסס קריירה, יש צורך בתעודת בגרות לכל הפחות ובמקרים רבים גם בלימודי תואר ראשון שייקנו לכם את ההכשרה לעסוק במקצוע או תחום מסוים. אבן הדרך הראשונה להתקדמות בעולם התעסוקה היא תעודת בגרות עם ממוצע גבוה.

תעודת בגרות למעשה מסכמת את 12 שנות הלימוד הראשונות של אזרח, ומהווה מדד ליכולת הלימודית שלו לקראת התגייסות לצבא או לימודים גבוהים, והיא קיימת כדרישת סף ללימודים גבוהים במכללות ובאוניברסיטאות ברחבי הארץ. כדי ללמוד לתואר ראשון יש להציג בפני המוסד האקדמי תעודת בגרות מלאה ולרוב גם ציון של מבחן פסיכומטרי, בהתאם למוסד שבו תרצו ללמוד, כאשר הציון הממוצע של תעודת הבגרות בנוסף לציונים ספציפיים של מקצועות כמו אנגלית ומתמטיקה, יכולים לקבוע האם תתקבלו ללימודים במקצוע ובפקולטה שאליה הגשתם מועמדים.

ממה מורכבת תעודת בגרות?

כדי להיות זכאים לתעודת בגרות מלאה, יש הכרח לעבור בציון חיובי את מקצועות החובה שנבחרו על ידי משרד הבגרות, בהתאם למסלול שנבחר בזמן הלימודים – הומני או ריאלי. תעודת הבגרות מורכבת משבע מקצועות חובה ומקצוע בחירה אחד מורחב לפחות. על מנת להשלים תעודת בגרות מלאה תדרשו ללמוד את המקצועות הבאים ולהשלים 21 יח"ל לפחות.

אלה מקצועות החובה המרכיבים את תעודת הבגרות:

  • מתמטיקה – בין 5-3 יחידות לימוד.
  • אנגלית – בין 5-3 יחידות לימוד.
  • תנ"ך – בגרות ברמה של 2 יחידות לימוד לפחות.
  • אזרחות – בגרות ברמה של 2 יחידות לימוד לפחות.
  • הבעה עברית (לשון והבנת הנקרא) – בגרות ברמה של 2 יחידות לימוד לפחות.
  • ספרות – בגרות ברמה של 2 יחידות לימוד לפחות.
  • היסטוריה – בגרות ברמה של 2 יחידות לימוד לפחות.

בנוסף לדרישות המינימום האלו, יש להיבחן בעוד מקצוע מוגבר אחד לפחות בהיקף של 5-4 יחידות לימוד, כאשר מקצועות אלה מעניקים לנבחנים נקודות בונוס ומשפיעות על ממוצע הבגרויות הסופי בצורה משמעותית. מקצוע מוגבר נחשב לרוב גם כמקצוע כללי ומהווה דרישת סף לקבלת תעודת בגרות.

בשנים האחרונות עברה מערכת החינוך התיכונית שינוי מבני, כך שמקצועות הלימוד הינם מודלריים וניתנים להשלמה. למשל, אם בעבר על מנת לשפר את מקצוע המתמטיקה מ-3 יח"ל ל-4 יח"ל, נדרשו התלמידים ללמוד חומר שונה ולגשת לקורס בעל 4 יח"ל, הרי שהיום תדרשו רק להשלים יח"ל אחת על מנת לעבור מ-3 יח"ל ל-4 יח"ל במקצועות השונים.

שינוי זה מסייע רבות לצעירים המעוניינים לשפר את תעודת הבגרות שלהם. כיוון שהם אינם נדרשים ללמוד את הכל מההתחלה, אלא רק להוסיף את החומר החסר.

ההבדל בין בגרות אקסטרנית לבגרות אינטרנית:

בגרות אינטרנית

מסלול בגרויות שבו ניגשים לבחינות בזמן לימודי תיכון, וכחלק ממסגרת בית ספרית אשר מכינה את התלמידים בצורה הדרגתית לבחינות הבגרות, ובבגרות אינטרנית הציון מורכב משילוב בין ציון ההגשה, ציון המגן שעליו בית הספר מחליט, לבין ציון מבחן הבגרות שאליו התלמיד ניגש.

בגרות אינטרנית מאפשרת לנבחנים לגשת למספר מבחני בגרות כאשר הציון הגבוה ביותר שהושג הוא הציון שיכנס לתעודת הבגרות, יתרון הניתן רק לנבחנים במסלול הבית ספרי.

בגרות אקסטרנית

בגרות הנעשית חיצונית למערכת הלימוד הציבורית, ובה נבחנים באופן עצמאי תלמידים במקצועות החובה ובמקצועות שנבחרו על ידם, וציון המבחנים הוא הציון הקובע, ללא ציון הגשה.

חומר הלימוד אינו משתנה בין הבגרות האקסטרנית לבגרות האינטרנית, אך קיימים מקצועות כמו לדוגמא ביולוגיה שאליהם ניתן לגשת רק בבגרות אינטרנית בגלל עבודת המחקר הנדרשת מהתלמיד בנוסף למבחן הבגרות.

מכיוון שציוני הבגרויות הכרחיים לקבלה ללימודים לתואר ראשון, קיימת חשיבות גדולה לציונים שאותם תקבלו בבגרויות השונות, ולכן אנחנו ממליצים על בחירת קורסי בגרויות שיתאימו לכם באופן אישי ויתנו לכם את הכלים הטובים ביותר להשגת תעודת הבגרות בדרך לתואר הראשון.

במה מסייעת לי תעודת בגרות?

תעודת בגרות היא התעודה הנמוכה ביותר הנדרשת בחברה המערבית על מנת להתקדם בשוק העבודה. מקומות עבודה רבים מערימים קשיים על צעירים חסרי תעודת בגרות, לכן, על מנת להימנע מעיכובים כאלו ואחרים בקבלה לראיונות עבודה, המשך לימודים אקדמיים או תכנון עתידי של חייכם – אל תתמהמהו עם השגת תעודת בגרות מלאה.

פרט לכך, על מנת להתקבל למוסדות הלימוד הגבוהים תדרשו לעמוד בתנאי קבלה המוכיחים את יכולתכם. עבור מוסדות הלימודים הגבוהים תעודת הבגרות מרכזת את יכולתכם הלימודיות ואת הפוטנציאל האקדמי שלכם – בשל כך יש לדאוג כי תעודת הבגרות תהיה בעלת ממוצע גבוה וכזה שישקף באופן אמיתי את היכולות האקדמיות שלכם. אם אין בידכם תעודת בגרות מלאה, אנו בקידום מציעים לכם קורסי השלמת בגרויות שיסייעו לכם לכוון ולהגיע הכי גבוהה שרק אפשר.

רוצים לקרוא עוד?

ניווט בכתבה

פוסטים נוספים בנושא​

הכנה לפסיכומטרי בלי לחץ – 5 דרכים להקל על עצמך!

דף-תכנית-גפן---פסיכומטרי-לתיכונים

טיפים יעילים להכנה לבחינה הפסיכומטרית עבור מועמדים לעתודה אקדמית

דף ראשי של פסיכומטרי פתרונות

חיסכון או בזבוז? כיצד לבחור נכון את דרך הלימוד לפסיכומטרי?

מבחן אמירנט

יש לך שאלה?

רוצה להתייעץ עם מורה מנוסה? הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂

פוסטים נוספים בנושא​

הפורום ששווה יותר

אם יש לך שאלה כלשהי ובא לך להתייעץ עם מורה מנוסה, הפורום שלנו קיים במיוחד בשביל זה 🙂
ניתן להעלות אליו כל שאלה שעולה על דעתך (בנושאים מקצועיים, כן? אנחנו פחות טובים במתכונים לעוגות שוקולד…) ואחד מהמורים שלנו ייתן לך את התשובה הטובה ביותר במהרה. 

 

עד 40% הנהחה קורסי בגרות בקידום
עד 40% הנחה קורסי בגרות קידום svg מובייל

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

הצעד הראשון שלך בקידום!

הפנייה התקבלה, נהיה איתך בקשר בהקדם!

אני רוצה להיות חלק ממשפחת קידום

העלאת קורות חיים

קורות החיים נשלחו בהצלחה!

הוספת קובץ

הוספת המלצה על מורה

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר

הוספת המלצה לגפ"ן

תודה שהקדשת מזמנך לכתוב, זה לא ברור מאליו!

בקרוב כולם יוכלו לקרוא את ההמלצה באתר