רוצה לשמוע עוד על פסיכומטרי?
שם מלא לא תקין
טלפון לא תקין

פסיכומטרי

המבחן הפסיכומטרי הוא כלי מיון של המועמדים למוסדות ההשכלה הגבוהים. ציון הבחינה משוקלל יחד עם ציוני הבגרויות לכדי ציון קבלה ("סכם") שאיתו ניתן להתקבל ללימודי תואר ראשון. המשקל של ציון הפסיכומטרי משתנה בין המוסדות השונים – במרבית המקומות הוא מהווה 50% מציון הקבלה, אך יש מקומות שנותנים לו משקל גבוה אף יותר. על אף הדעה הרווחת, מבחן הפסיכומטרי אינו בחינת אינטליגנציה. מטרתה של הבחינה היא לחזות את סיכויי ההצלחה בלימודים באקדמיה בעזרת מדדים של שלושה תחומים: חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית.

מבנה הבחינה:

הבחינה הפסיכומטרית מורכבת מ-9 פרקים: פרק מטלת הכתיבה ו-8 פרקי בחינה.

* מטלת הכתיבה: כל מבחן מתחיל במטלת כתיבה, בה מוקצבים 30 דקות לכתיבת חיבור באורך של 25-50 שורות. נושא המטלה מוגדר מראש והציון עליה ניתן לאחר בחינת שני מימדים עיקריים – מימד הלשון ומימד התוכן.
חלק זה מהווה 25% מהציון של החשיבה המילולית (כ-10% מציון הבחינה הכולל).

פרקי ברירה: לאחר מטלת הכתיבה, ישנו רצף של שמונה פרקים המורכבים משאלות ברירה (שאלות אמריקאיות). הזמן המוקצב לכל פרק הוא 20 דקות, ואין הפסקות בין פרק לפרק. התחומים הנבדקים בפרקים אלו הם חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית.

* חשיבה כמותית: בכל פרק כמותי יש 20 שאלות, אשר מתחלקות ל-4 נושאים עיקריים – אלגברה, גיאומטריה, בעיות מילוליות והסקה מתרשים. רמת הידע הנדרשת לחלק זה שוות ערך ל-3 יחידות לימוד בבגרות במתמטיקה, אך השאלות בבחינה שונות מהותית מהשאלות בבגרות ובודקות יכולת חשיבה כמותית בעזרת שימוש במספרים ובמונחים מתמטיים.
חלק זה מהווה 40% מציון הבחינה הכולל.

* חשיבה מילולית: בכל פרק מילולי יש 23 שאלות, אשר מתחלקות ל-3 נושאים עיקריים – אנלוגיות, הבנה והסקה והבנת הנקרא. בפרק זה נבדקים כישורים מילוליים כמו עושר לשוני, יכולת להבין ולנתח טקסט מורכב, חשיבה לוגית ועוד.
חלק זה מהווה 40% מציון הבחינה הכולל.

* אנגלית: בכל פרק אנגלית יש 22 שאלות, אשר מתחלקות ל-3 נושאים עיקריים – השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא. בפרק זה נבדקת השליטה בשפה האנגלית הבאה לידי ביטוי ביכולת הבנת קטעי קריאה ברמה גבוהה ובאוצר מילים מגוון.
חלק זה מהווה 20% מציון הבחינה הכולל ובנוסף גם מהווה סף קבלה לחלק מהמוסדות האקדמיים.

בכל אחד מהתחומים שלעיל יש שני פרקים, ובנוסף יש 2 פרקי פיילוט שאינם משוקללים בציון הסופי. עם זאת, לא ניתן לדעת אילו מהפרקים הם פיילוט ולכן יש לפתור אותם כאילו היו פרקי אמת.

ציון הבחינה

ציון הפסיכומטרי נע בין 200 ל-800 והוא מחושב באופן יחסי לאוכלוסיית הנבחנים. משמעות הדבר היא שהציון לא נקבע לפי מספר התשובות הנכונות מתוך כלל התשובות, כפי שנקבעים ציוני הבגרויות. לדוגמא, אם במבחן בגרות תלמיד השיב נכונה על 8 שאלות מתוך 10, ציונו הוא 80. במבחן הפסיכומטרי, באופן תיאורטי, אם כל הנבחנים ענו על פחות מ-8 שאלות נכונה, התלמיד שענה על 8 שאלות יקבל את הציון הגבוה ביותר (800) כיוון שהוא היה הכי טוב ביחס לכל הנבחנים.
כמובן שמצב כזה לא באמת ייתכן, כיוון שבכל מועד נבחנים אלפי תלמידים והציונים מתפלגים בצורה נורמלית. בנוסף, המרכז הארצי לבחינות והערכה מחשב את הציון ביחס לשאר נבחני אותו מועד וגם לנבחני מועדים קודמים על מנת לציינן את הבחינה בצורה האמתית וההוגנת ביותר.

בגיליון הציונים של הבחינה מופיעים מספר ציונים:

3 ציוני גלם: ציון עבור כל אחד מהתחומים הנבדקים (חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית) הנע בין 50 ל-150.

3 ציונים כלליים: ציונים בטווח שבין 200 ל-800 המחושבים מהתחומים השונים במשקלים שונים -

ציון רב תחומי: 40% חשיבה כמותית, 40% חשיבה מילולית ו-20% אנגלית.

ציון בדגש כמותי: 60% חשיבה כמותית, 20% חשיבה מילולית ו-20% אנגלית.

ציון בדגש מילולי: 20% חשיבה כמותית, 60% חשיבה מילולית ו-20% אנגלית.

מרבית המוסדות האקדמיים מחשבים את ציון הקבלה על סמך הציון הרב תחומי.

ציוני הבחינה מתפלגים בצורה נורמלית, כך שמרבית הנבחנים מקבלים ציון שנמצא בטווח האמצעי של הציונים (ציון פסיכומטרי ממוצע נע סביב 535). כ-30% מהנבחנים מקבלים ציון שנמצא בטווח העליון של הציונים (מעל 600), ורק 5% מקבלים ציון שהוא מעל 700.

במידה וציון הפסיכומטרי שקיבלתם אינו מספק, ניתן לגשת לבחינה שוב ללא הגבלה והציון שבו יתחשבו המוסדות יהיה תמיד הציון הגבוה ביותר.

מדוע יש צורך בציון יחסי בבחינה?

הציון היחסי משרת היטב את מטרתו של הבחינה, שהיא מיון המועמדים למוסדות להשכלה גבוהה. כך יכולות פקולטות מבוקשות, בהן יש מספר מקומות נמוך ביחס למספר המבקשים להיכנס אליהן, לסנן את המועמדים המבקשים ללמוד אצלן לפי ציון הפסיכומטרי ולקבל רק מועמדים בעלי ציון גבוה במיוחד.

פסיכומטרי בתנאים מותאמים

המרכז הארצי לבחינות והערכה מקיים בחינות בתנאים מותאמים לאנשים הנמצאים זכאים לכך. בחינות אלו מאפשרות לבעלי לקויות למידה, קשב וריכוז ובעלי מוגבלויות פיזיות ונפשיות להיבחן בתנאים השונים מהמבחן הפסיכומטרי הרגיל.

בין ההקלות שיכולות להינתן יש הארכת זמן, מבחן על גבי מחשב, כיתוב מוגדל, הפסקות בין פרקים ועוד.

על מנת לקבל הקלות אלו יש להגיש בקשה מיוחדת למרכז הארצי לבחינות והערכה, הכוללת בתוכה אבחונים קודמים, בדיקות רופא ועוד. מסמכים אלו עוברים בדיקה על ידי ועדה מיוחדת, אשר מאשרת התאמות לחלק קטן מהנבחנים. יש לציין כי נבחנים רבים שקיבלו התאמות במסגרות חינוכיות אחרות לא יקבלו אוטומטית הקלות מקבילות בבחינה הפסיכומטרית.

 

קורס פסיכומטרי בקידום

זה מעל שלושה עשורים שקידום מובילה את שוק הפסיכומטרי בקורסים מקצועיים, פורצי דרך ואישיים.

נבחרת המדריכים בקידום מורכבת מאנשים שנבחרו בקפידה בשל היותם מבריקים, ערכיים, בעלי אינטלגינציה רגשית וכמובן ניסיון רב בהדרכה והיכרות מעמיקה עם הבחינה.

שיטת הלימוד נבניתה על ידי מחלקת מחקר ופיתוח מהגדולות והוותיקות בשוק, אשר ממשיכה לשכלל ולעדכן את חומרי הלימוד ואת כלי הלמידה באופן רציף.

כל תלמיד שנמצא בקורס קידום מקבל חוויית לימוד אישית ומותאמת אליו. מערכת אדפטיבית חדשנית מסייעת למדריך לבנות תכנית מטלות מותאמת אישית לכל תלמיד לאחר כל מפגש, לעקוב אחר התקדמותו ולהכווין אותו בצורה ספציפית לתרגול המתאים לו לצורך הצלחה.

 

X